Prijavljeni ste kot
19. jan. 2011
Nekdanja veleposlanica v Sarajevu Nataša Vodušek je leta 2008, po trditvah bosanske policije v vinjenem stanju (1,84 promila), povzročila prometno nesrečo, v kateri je bil huje poškodovan Sarajevčan Nihad Zorlak. Navedbe o vožnji pod vplivom alkohola so laž, je v svojem zagovoru na začetku glavne obravnave na ljubljanskem okrajnem sodišču dejala Voduškova. Sodijo ji zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, grozi pa ji denarna kazen ali do treh let zapora.
Je morda odvetnik Miro Senica pokupil vse izvode izvode Dnevnika pokojnega pesnika Janeza Menarta, ker se je bal, kaj v njem piše? Dediči pokojnega pesnika naj bi namreč umaknili prvotno dano soglasje k izdaji knjige in od založbe odkupili celotno naklado 500 izvodov v vrednosti okoli 15.000 evrov. Senica je bil nekoč poročen z Menartovo hčerko Barbaro, pesnik pa je v Dnevniku na piker način obdelal marsikakega znanega Slovenca.
»Bralec naj se sedaj povrne nazaj, da bi se seznanil s temno in kruto zgodbo, ki so jo svetovni dogodki nekoliko prikrili. Kraljevina Jugoslavija je bila po napadu hitlerjevskih sil in posledičnem vojaškem porazu prizorišče nezaslišano krvavih dogodkov. Mladi in hrabri kralj Peter si je pribežališče poiskal v Združenem kraljestvu: z njim so prišli tudi člani kabineta, ki so kljubovali nemškemu napadu. Divja gverilska vojna, ki so jo Srbi skozi stoletja vodili proti Turkom, se je ponovno razvnela v planinah. General Mihailović je bil prvi in najodličnejši prvak, ki je okrog sebe zbral preživelo srbsko elito. Njegov boj, ki se je odvijal skoraj neopaženo v vrtincu svetovnega dogajanja, tvori del 'neskončne človeške bede in trpljenja'. Nemci so se Srbom namreč zoperstavili z morilsko strastjo.« Tako v svojih spominih piše Winston Churchill (Winston S. Churchill, Spomini na drugo svetovno vojno, Plon, Pariz, 1952, str. 136).
18. jan. 2011
Koalicijske stranke so na današnjem kolegiju pri predsedniku vlade zgladile nesoglasja glede ravnanj DeSUS. Stranka tako zaenkrat ostaja del vlade, je po kolegiju povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Ne bo pa DeSUS pristal na to, da bi koalicija sklenila koalicijsko pogodbo s poslansko skupino nepovezanih poslancev.
Sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića Jure Janković je preiskovalnemu sodniku pol ure odgovarjal na vprašanja in bil precej zgovornejši kot na novemberskem zaslišanju pred parlamentarno komisijo, ko je na vsa vprašanja odgovarjal le z "Ne bom odgovarjal" oziroma "Odgovor je enak prejšnjemu".
Slovenski gradbinec SCT, ki je konec minulega leta podal predlog za prisilno poravnavo, je izgubil posel izgradnje prvega od skupaj treh odsekov sarajevske obvoznice, na svoji spletni strani danes poroča hrvaški Poslovni dnevnik, ki se sklicuje na poročanje spletnega portala Ekapija.
Favorit za položaj direktorja Televizije Slovenija je Janez Lombergar, za katerim se vleče nit nepravilnosti in zlorab pri vodenju TVS v devetdesetih letih. Generalni direktor RTVS Marko Filli o tem ne ve nič. Kazenski primer Lombergar je namreč dočakal bridki konec v znameniti tožilski omari Mirana Železnika.
17. jan. 2011
Predsedniki koalicijskih strank in nekateri ministri so na današnji razvojni klavzuri v Ljubljani dosegli načelno soglasje o razvojnih prioritetah vlade. Prva prioriteta je konsolidacija javnih financ, druga izboljšanje plačilne discipline, tretja učinkovitejši pregon gospodarskega kriminala, je po srečanju novinarjem povedal premier Borut Pahor.
Predlog DeSUS, da bi koalicija umaknila zahtevo za ustavno presojo referendumske pobude o pokojninski reformi ter s sindikati poskušala doseči soglasje glede pokojninske dobe, pri LDS in Zares ni naletel na pozitiven odziv. Vlada stoji za zakonom, pravi predsednica LDS Katarina Kresal. Minister Ivan Svetlik opozarja, da manevrskega prostora ni več.
Povezave Igorja Šoltesa s stranko Zares in lobistično mrežo Enajstica mečejo dvom na njegovo neodvisnost, predsednika računskega sodišča obtožujejo v Mladem forumu SD. Objavljajo tudi mrežo Šoltesovih povezav, ki se po njihovem ni naključno spletla, in izražajo razočaranje nad preračunljivostjo prvega revizorja.
Če bi bile minulo nedeljo volitve, bi stranko SDS s predsednikom Janezom Janšo podprlo dobrih 18 odstotkov vprašanih, stranko SD s predsednikom Borutom Pahorjem pa slabih deset odstotkov, je pokazala anketa Večera. Druge stranke so v primerjavi s preteklimi meseci podporo izgubile in zdrsnile pod triodstotno javnomnenjsko podporo.
16. jan. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Halo, Borut, tukaj mama Obiskali smo mamo premierja Boruta Pahorja IME TEDNA France Križanič ZGODBA TEDNA Konec Pahorjeve republike SLOVENIJA Politkomisarka za medije Poslednji izdihljaji Slovenije Halo, Borut, tukaj mama Osumljenec se vrača Posilstvo v zaporu Enigma polhograjskega zaklada PRO&CONTRA Ukinjanje dodatnega zavarovanja: Ljubo Germič in Boštjan Aver PISMA IN ODGOVORI GLOBUS Tragedija brez učinka Panorama REPORTAŽA San Marino TEHNIKA CES 2011 – novosti, ki napovedujejo trende ZGODOVINA Kaj jemlješ ti orožje, sin? KULTURA Smrt in vstajenje glasbenega videa FILM Bruce Lee v tem filmu nima kaj iskati ESTRADA Poligraf: Maja Založnik KOLUMNE Vinko Vasle: Vitezi jedilne mize Saša Veronik: Januarska suša Boštjan M. Turk: Churchillove Dražgoše INTERVJUJA Goran Klemenčič, predsednik komisije za preprečevanje korupcije Bogdan Čebohin, ribič iz Izole
Ali hoče Melita Župevc ugotoviti, kateri novinar je pisal o njeni romanci s Tonetom Ropom, in bi zato zasliševala novinarje, ki so pisali za brezplačnika Slovenski tednik in Ekspres?
"Karkoli naredi ta vlada, vse je narobe," je mama Boruta Pahorja, gospa Iva Pahor Martelanc, brez zadržkov komentirala delo sinove vlade. Ekskluzivno je odgovorila na vsa, tudi neprijetna vprašanja o svojem sinu. Še danes je presenečena, da ima Borut tak dar govora, saj je spregovoril šele pri štirih letih.
Politično-kapitalske elite so ugrabile državo in po zvezah in poznanstvih se zlorablja vpliv, svari Goran Klemenčič, predsednik komisije za preprečevanje korupcije. Vpliv mogočnih odvetnikov na odnose med politiko, gospodarstvom in mediji je ušel nadzoru.
Kdo vlada v tej državi? Po pozivu računskega sodišča in njegovega predsednika Igorja Šoltesa je to postalo prvorazredno vprašanje in ga ne moremo pripisati ljubiteljem teorij zarote. Kot nalašč je zavzelo celotne medijski prostor takoj po prvem srečanju razvojne klavzure, ki bi rešila gospodarstvo. Z napadom v srce vlade (finančno ministrstvo in prikazovanje resničnega javnega dolga države) in njenega predsednika je dejansko že propadla. Poziv vladnega Zares na čelu z Gregorjem Golobičem k ustavnim spremembam, ki bi omogočile tudi predčasne volitve (razpisal bi jih kar predsednik države) in ustavile referendume, je to le še potrdil.
15. jan. 2011
Filip Terčelj je med Slovenci le malo znan. Čeprav brez sence dvoma izjemna osebnost (morda pa prav zato) je bil Terčelj za oblastnike različnih režimov tako moteč, da so ga praktično nenehno preganjali, zapirali, ga potiskali na rob preživetja in ga nazadnje (bilo je 7. januarja leta 1946, torej pred 65 leti) ubili.
SDS v Zrečah zaključuje dvodnevni letni posvet, na katerem je strokovni svet stranke predstavil oceno stanja v državi. Kot je povedal predsednik SDS Janez Janša, ocene niso sprejeli zato, da bi kritizirali vlado ali trenutne razmere v Sloveniji nasploh, pač pa zato, ker je pred njimi priprava programov sprememb, vključno z ustavnimi spremembami.