Prijavljeni ste kot
16. jan. 2011
Kdo vlada v tej državi? Po pozivu računskega sodišča in njegovega predsednika Igorja Šoltesa je to postalo prvorazredno vprašanje in ga ne moremo pripisati ljubiteljem teorij zarote. Kot nalašč je zavzelo celotne medijski prostor takoj po prvem srečanju razvojne klavzure, ki bi rešila gospodarstvo. Z napadom v srce vlade (finančno ministrstvo in prikazovanje resničnega javnega dolga države) in njenega predsednika je dejansko že propadla. Poziv vladnega Zares na čelu z Gregorjem Golobičem k ustavnim spremembam, ki bi omogočile tudi predčasne volitve (razpisal bi jih kar predsednik države) in ustavile referendume, je to le še potrdil.
15. jan. 2011
Filip Terčelj je med Slovenci le malo znan. Čeprav brez sence dvoma izjemna osebnost (morda pa prav zato) je bil Terčelj za oblastnike različnih režimov tako moteč, da so ga praktično nenehno preganjali, zapirali, ga potiskali na rob preživetja in ga nazadnje (bilo je 7. januarja leta 1946, torej pred 65 leti) ubili.
SDS v Zrečah zaključuje dvodnevni letni posvet, na katerem je strokovni svet stranke predstavil oceno stanja v državi. Kot je povedal predsednik SDS Janez Janša, ocene niso sprejeli zato, da bi kritizirali vlado ali trenutne razmere v Sloveniji nasploh, pač pa zato, ker je pred njimi priprava programov sprememb, vključno z ustavnimi spremembami.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v pogovoru za sobotno prilogo Dnevnika med drugim spregovoril o vlogi DeSUS v koaliciji in o svojih pričakovanjih glede ponedeljkove klavzure. Ponovil je svoje nestrinjanje s pokojninsko reformo ter napovedal srčnost v referendumski kampanji proti pokojninski reformi, če bodo v ponedeljek zapustili koalicijo.
Proslavljanje dražgoške bitke... vzbuja vtis, kot da imamo poleg prave države še paradržavo političnih zombijev, ustanovljeno leta 1942 in utemeljeno na eksplicitnih, ekskluzivnih vrednotah partizanstva. delo.si
V teh dneh novega leta se vedno znova sprašujem, ali sem res popolni bebec, ki nič ne razume, kar bi bilo verjetno, ali pa se kakšne temačne, recimo udbovske sile trudijo, da nič ne razumem in se zato počutim kot kreten. Gledam elektronske medije in berem tiskane, pa so vsi čedalje hujši, ko gre za meni dragega predsednika vlade Boruta Pahorja! Iz tega seveda sledi logično vprašanje: ali smo zato zmagali leta 2008, da se celo na naše medije ne moremo več zanesti. Vprašanje je spet popolnoma napačno, saj je jasno, da smo naši sicer zmagali na volitvah, ni pa zmagal tudi Borut Pahor. Dobil je le začasni mandat ali če sem aktualen – ni prejel štiriletne garancije za svoj premierski pralni stroj; še rezervnih delov mu niso omogočili. Če sem prav razumel neki članek Bernarde Jeklin, potem sta to zakuhala predsednik države Türk in dvakrat nekdanji predsednik države Kučan.
Slovenski policisti so v zadnjem času prejeli več prijav goljufij, povezanih s spletnimi nakupi in prodajo blaga. Zato občane opozarjajo, naj bodo pri trgovanju prek spleta izjemno previdni, je zapisala policija v sporočilu za javnost.
Predsednik SDS Janez Janša je za petkove Odmeve glede poziva stranke Zares k ustavnim spremembam, ki bodo uredile možnost predčasnih volitev, dejal, da je do predčasnih volitev možno tudi brez ustavnih sprememb. Ob tem poudarja, da ima ključ do predčasnih volitev v rokah predsednik Zares Gregor Golobič, če njegova stranka izstopi iz koalicije.
14. jan. 2011
V današnjem jutranjem programu TV Slovenija je Milanu Kučanu ob rojstnem dnevu voščila voditeljica Katja Tratnik. Našega bralca Lada Dolžana je voščilo zbodlo - Kučanu očita, da je leta 91 "zganjal mirovno propagando in prvi prispeval svoj podpis za našo razorožitev naših vojakov". Nisem mogel verjeti, pravi Dolžan.
Zares vlado zato poziva k ustavnim spremembam, ki bodo uredile možnost predčasnih volitev. Slovenija ima opravka s stanjem, ki mu lahko rečemo blokiranost, pravi prvak Zares Gregor Golobič. Gre za opravilno nezmožnost politike, da bi se osredotočila na odgovorna vprašanja, za sistemske in razvojne blokade.
Ljubljansko okrajno sodišče je poslanca SNS Zmaga Jelinčiča oprostilo obtožb zaradi izjav v televizijski oddaji Piramida novembra 2006. Tožilka Tatjana Verbič Šulgaj je sicer zahtevala šest mesecev pogojne kazni s poizkusno dobo enega leta. Sodba še ni pravnomočna, saj ima tožilstvo osem dni časa, da se odloči, ali se bo pritožilo.
Milena Zupančič in Vita Mavrič ne želita biti več ambasadorki dobre volje pri Unicefu Slovenija. Njuni izjavi danes objavljata Večer v tiskani izdaji in Delo na spletni strani. Med drugim navajata, da je društvo z njima praktično prekinilo stike. Na govorice o domnevnih nepravilnostih, ki so se pojavile, pa odgovorov nista dobili.
Tudi po razkritju zemonskega gradbenega kartela se je šef SCT Ivan Zidar pod zaščito Darsa še naprej dogovarjal za avtocestne posle, so poročali v Pogledih Slovenije. Na Zidarjev delež v SCT naj bi se sedaj usedlo sodišče, podobno, kot se je že pripetilo nekaterim lastnikom gradbenega velikana.
13. jan. 2011
Nevarno za pravno državo je, da preiskovalna komisija o brezplačnikih preiskuje novinarje in ne zgolj javne funkcionarje, se je Združenje novinarjev in publicistov odzvalo na izjavo Liberalne akademije, ki je včerajšnji poziv ZNP novinarjem, naj bojkotirajo zaslišanja pred omenjeno komisijo, označila za nevaren. Po mnenju ZNP je nevarno tudi, da državni zbor preiskuje zgolj tako imenovane "desne" medijske projekte, ne pa to, kako je "leva" politična opcija olastninila druge medijske projekte.
"Mene ni strah za vlado, lahko me je kvečjemu strah za ljudi," pravi premier Borut Pahor, ki ne namerava vezati zaupnice njemu kot premieru na morebitna referendumska odločanja o reformah. Ljudje v tem primeru ne bi več odločali o predmetu referenduma, pač pa o podpori vladi, pravi. "Ne spremenimo referenduma v volitve," je poudaril. Trdi tudi, da ni bil nikoli pristranski do ministrov in bo tudi o prihodnosti Franca Križaniča odločal, ko bo poznal vsa dejstva in preučil razloge. "Storil bom, kar mislim, da je prav."
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je danes zavrnil namigovanja o politični motiviranosti pri izdaji porevizijskega poročila in pozivu za razrešitev odgovorne osebe. Tak postopek, kot pravi, predvideva zakon o računskem sodišču, ki bi ga bilo sicer treba dodelati, a ne v smeri zmanjševanja pristojnosti računskega sodišča.
Proti novinarju finske televizije YLE Magnusu Berglundu vsaj za zdaj ne bo preiskave zaradi domnevne žaljive obdolžitve nekdanjega premiera Janeza Janše. Preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča se namreč ne strinja z zahtevo tukajšnjega okrožnega državnega tožilstva za uvedbo preiskave, poroča današnje Delo.