Norveški blaznež je želel postati največja nacistična pošast
24. jul. 2011 7:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Norvežan, obtožen dveh napadov v Oslu in na bližnjem otoku Utoya, naj bi pred petkovim krvavim pohodom, ki je terjal najmanj 92 življenj, na spletu objavil kar 1500 strani dolg manifesto in 12-minutni video posnetek, poročajo tuje tiskovne agencije. Iz objavljenega besedila izhaja, da je napada načrtoval vsaj od leta 2009.
Norvežan, obtožen dveh napadov v Oslu in na bližnjem otoku Utoya, naj bi pred petkovim krvavim pohodom, ki je terjal najmanj 92 življenj, na spletu objavil kar 1500 strani dolg manifesto in 12-minutni video posnetek, poročajo tuje tiskovne agencije. Iz objavljenega besedila izhaja, da je napada načrtoval vsaj od leta 2009.
Video posnetek je 32-letni desničarski skrajnež Anders Behring Breivik objavil na YouTubeu. Na njem je videti moškega z avtomatskim orožjem, oblečenega v potapljaško obleko s priponko, na kateri piše "marksistični lovec". Posnetek nosi naslov "Vitez templjar 2083". Zadnji vpis v besedilu je napadalec zabeležil na dan napada, v petek ob 12.51.
Poleg tega je Norvežan na spletu objavil še besedilo z naslovom "Deklaracija o neodvisnosti Evrope", kjer je predstavil svoja prepričanja in poglede, je poročala norveška televizija TV2, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa. V njem med drugim kritizira večkulturnost in trdi, da bi bilo treba priseljence, še posebej muslimane, iz Evrope izgnati.
Besedilo je podpisano z imenom Andrew Berwick, kar naj bi bila angleška različica napadalčevega pravega imena Anders Breivik, še piše dpa.
Kot dodaja francoska tiskovna agencija AFP, je iz na spletu objavljenih dokumentov razvidno, da je 32-letni skrajnež svoja napada načrtoval vsaj od jeseni 2009. AFP sicer besedilo označuje kot delno dnevnik, delno priročnik za izdelavo bomb in delno politični manifest. Med drugim je v njem napovedal, da bo označen kot "največja nacistična pošast" po drugi svetovni vojni.
Po navedbah TV2 je Breivik na sobotnem zaslišanju, na katerem je priznal odgovornost za petkova napada, priznal tudi objavo besedila in posnetka na spletu. Kot je za časnik VG povedal njegov odvetnik Geir Lippestad, je Breivik na zaslišanju dejal, da so bila njegova dejanja sicer grozljiva, a nujno potrebna.
Norvežan Anders Behring Breivik je svojemu odvetniku povedal, da je petkov bombni napad v Oslu in strelski pohod na bližnjem otoku Utoya izvedel sam, s čimer je zavrnil navedbe nekaterih očividcev, da naj bi na otoku streljal še nekdo. Kot je še povedal, je želel z napadoma kaznovati in spremeniti norveško družbo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Kot je v pogovoru za norveške medije še povedal odvetnik Geir Lippestad, je njegov klient več let pisal 1500 strani dolg manifest o svojih stališčih, med drugim o svojem sovraštvu do islama in večkulturnosti v Evropi, ki ga je objavil na spletu. Kot pravi, je želel napasti strukturo norveške družbe in vanjo vnesti revolucijo.
Po besedah Lippestada je Breisvik pristal na psihološki pregled s strani pristojnega policijskega zdravnika. Nek komentator norveškega radia NRK je sicer na osnovi objavljenega manifesta že ocenil, da je obtoženi "nor", Lippestad pa je priznal, da izjave svojega klienta le stežka "razumno povzame".
Policija je Breivika za petkova napada, ki sta skupno terjala najmanj 92 življenj, obtožila terorizma, pred sodnika pa bo prvič stopil v ponedeljek. Po navedbah policije je obtoženi priznal, da je izvedel napada, vendar ne sprejema kazenske odgovornosti zanju. Čeprav sam pravi, da je deloval sam, še preiskujejo, ali je na otoku Utoya vendarle streljal še kdo.
V napadih je bilo sicer po navedbah policije poleg 92 mrtvih - sedem v Oslu in 85 na Utoyi - ranjenih še 97 ljudi, od tega 30 v eksploziji bombe in 67 v streljanju.
Več ljudi medtem še pogrešajo. Morebitne dodatne žrtve bombnega napada namreč še iščejo v uničenih vladnih poslopjih v Oslu, poleg tega pa pogrešajo še štiri ali pet udeležencev počitniškega tabora norveških laburistov na otoku Utoya.
Za slednje sumijo, da so se utopili, ko so v begu pred strelcem poskakali v vodo. Policija zato pri iskanju žrtev uporablja tudi mini podmornico, pomagajo pa ji tudi potapljači Rdečega križa s podvodnimi kamerami.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke