Revija Reporter
Slovenija

V tragediji na Norveškem najmanj 91 mrtvih

23. jul. 2011 6:43 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Norveška policija je moškega, osumljenega za bombni napad v središču Osla in strelski pohod na otoku Utoya, v katerih je skupno umrlo najmanj 91 ljudi, opisala kot skrajno desničarskega krščanskega fundamentalista, poročajo tuje tiskovne agencije.

Norveška policija je moškega, osumljenega za bombni napad v središču Osla in strelski pohod na otoku Utoya, v katerih je skupno umrlo najmanj 91 ljudi, opisala kot skrajno desničarskega krščanskega fundamentalista, poročajo tuje tiskovne agencije.

S policije so še sporočili, da je 32-letni moški, ki so ga aretirali v povezavi z napadoma, etnični Norvežan, s policijo pa naj bi za zdaj sodeloval, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Sporočili so še, da je imel napadalec na otoku Utoya 30 minut časa za strelski pohod, preden je otok dosegla specialna enota policije.

Na Norveškem je v petek prišlo do dvojne tragedije. Eksplozija v prestolnici Oslo in streljanje v počitniškem kampu podmladka norveških vladajočih laburistov sta po zadnjih podatkih zahtevala skupno najmanj 91 smrtnih žrtev, od tega je v streljanju umrlo najmanj 84 ljudi.

Norveški premier Jens Stoltenberg je na današnji novinarski konferenci dejal, da je bil otok Utoya "njegov otroški raj, ki se je spremenil v pekel". Kot je še dejal, je svoje številne poletne počitnice preživel na Utoyi. Glede motiva za napad pa je premier danes dejal, da je še prezgodaj, da bi to komentiral.

Kot je še povedal, je bilo načrtovano, da naj bi prav danes obiskal počitniški tabor svojega laburističnega podmladka. Priznal je, da je številne žrtve petkovega streljanja tudi osebno poznal. Bo pa še danes Stoltenberg obiskal preživele in njihove sorodnike.

Napadalec naj bi se preoblečen v policijsko uniformo po navedbah očividcev na otok pripeljal v srebrnem dostavnem vozilu. Oborožen naj bi bil s puško in pištolo, nosil pa naj bi tudi neprebojen jopič.

Ko je prispel, naj bi dejal, da je prišel, da bi preveril varnost, kar naj bi bilo rutinsko opravilo po eksploziji v Oslu. Le slabi dve uri pred tem je namreč v vladni četrti v Oslu odjeknila eksplozija, v kateri je umrlo sedem ljudi. Na območje kampa naj bi ga nato pripeljali s čolnom, najprej pa je začel streljati na skupino mladih, ki so se zbrali, da bi jih seznanili z dogajanjem v norveški prestolnici, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Norveška televizija je sicer objavila fotografijo in identiteto 32-letnega napadalca. Šlo naj bi za Andersa Behringa Breivika, ki naj bi imel registrirano orožje na svoje ime. Policija je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sicer zavrnila, da bi potrdila te informacije.

Norveški pravosodni minister Knut Storberget je danes po poročanju tujih tiskovnih agencije dejal, da so na Norveškem ocenili, da po petkovi tragediji ni razloga, da bi povečali stopnjo varnostne ogroženosti.

"Zaenkrat ni razloga, da bi povečali stopnjo varnostne ogroženosti" za kraljestvo, je na novinarski konferenci dejal Storberget. Dodal je, da je vlada v stalnem stiku s policijo in da razprava o stopnji ogroženosti poteka, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Petkova eksplozija v norveški prestolnici Oslo in streljanje v počitniškem kampu podmladka norveških vladajočih laburistov sta po zadnjih podatkih zahtevala skupno 91 smrtnih žrtev.