Prijavljeni ste kot
3. okt. 2024
Matija Ogrin, predsednik Nove slovenske zaveze, o noveli zakona o javnem redu in miru, katere namen naj bi bil prepoved poveličevanja nacizma in fašizma
29. sep. 2024
Dr. Žiga Turk o svobodi govora in domobrancih
30. apr. 2023
Nacionalna televizija, ki jo plačujemo tako levi kot desni volivci (prav, slednji jo plačujejo malo manj), se je na predvečer praznovanja dneva proti uporu znova izkazala, a v negativnem smislu, da ne bo pomote.
13. feb. 2022
Pesnikova sestra Tilka Jesenik Balantič in dve njegovi nečakinji Križmanu očitajo kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, saj je za Balantiča zapisal, da je kot domobranec »zahrbtno pobijal partizane«. V resnici pa niti zloglasna politična policija Udba, ki je po vojni glede Balantiča opravila obsežne poizvedbe, ni ugotovila, da bi storil kakršenkoli zločin.
19. nov. 2021
Od prejšnjega tedna dalje lahko na poštah plačate poštnino z znamko v spomin na pesnika Franceta Balantiča (29. 11. je stota obletnica njegovega rojstva). Ta je umrl med drugo svetovno vojno leta 1943 po kapitulaciji Italije na domobranski strani. Znamka v njegov spomin pa je tako razvnela predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NOB Križmana, da je v imenu Zveze borcev Balantiča obtožil, da je "zahrbtno pobijal partizane".
9. nov. 2021
Ljubljanski župan Zoran Janković je prek Javni zavod Ljubljanski grad preprečil, da bi se minulo nedeljo v grajski kapeli sv. Jurija na Ljubljanskem gradu darovala sveta maša za pokojne domobrance, pokopane na bližnjem, po vojni oskrunjenem vojaškem pokopališču na Orlovem vrhu.
Nova Slovenska zaveza, ki je želela v sodelovanju z župnijo Ljubljana novembra pripraviti mašo v grajski kapeli sv. Jurija na Ljubljanskem gradu, izraža nezadovoljstvo, ker jim to ni bilo dovoljeno. Na ljubljanski mestni občini pa so za STA navedli, da so njihovo prošnjo za organizacijo maše na gradu ocenili kot provokacijo.
5. nov. 2021
»Živimo v državi, v kateri ni zanesljivo, da najdete pravico, kjer se še zmeraj raje išče sovražnike kot prijatelje. Krute besede – a jih vendarle živimo.« S temi mislimi sem leta 1989 v televizijskem dnevniku sklenila feljton ob prvem novembru. In v treh desetletjih se ni veliko spremenilo.
9. jun. 2021
Razvpiti »urednik fašističnega medija« Aleš Ernecl je v mali dvorani državnega zbora poziral z majico s podobo domobranskega generala Leona Rupnika, kar je izzvalo ostre odzive na spletu.
10. maj. 2021
Predsednik ZZB NOB Marijan Križman in ljubljanski župan Zoran Janković sta se ob včerajšnjem dnevu zmage vnovič zavzela za ohranjanje vrednot partizanstva in proti poskusom potvarjanja zgodovine. "Narod, ki ne spoštuje svoje zgodovine, nima prihodnosti," je dejal Janković. Kritična sta bila do aktualne vlade.
27. apr. 2021
27. april, dan upora proti okupatorju, sprva dan Osvobodilne fronte, ki naj bi bila ustanovljena na ta dan leta 1941: državni praznik. Ko so ga preimenovali, smo razumeli, da bo to dan, namenjen uporu proti vsem napadalcem v drugi in osamosvojitveni vojni. A kakorkoli, najpogosteje je bil priložnost za politične prepire, razdvajanje, čeprav je v zadnjem letu običajne spore premagal covid, a že pojenjuje. Toda razdvojeni imajo zdaj priložnost, da pomagajo celiti rane, ki so ostale iz preteklosti, ne pa da stopnjujejo razkol.
24. nov. 2020
Ustavno sodišče je v obravnavo sprejelo ustavno pritožbo, v kateri pravnik Rok Lampe izpodbija razveljavitev obsodbe domobranskega generala Leona Rupnika, poroča Dnevnik. Ustavni sodniki so zadržali tudi ponovljeni kazenski postopek o Rupnikovi krivdi, ki gre po poti njegove rehabilitacije, dodaja časnik.
3. okt. 2020
Ljubljansko okrožno sodišče je ustavilo postopek zoper domobranskega generala Leona Rupnika. Predsednik senata, ki je presojal vprašanje, ali je možno začeti novo sojenje zoper po vojni usmrčenega generala, je poudaril, da po zakonu o kazenskem postopku mrtvi osebi ni mogoče soditi. S tem obdolženec velja za neobsojenega.
7. jun. 2020
Letošnja obletna maša v Kočevskem rogu minulo soboto je potekala z manjšimi številom vernikov in vabljenih ob breznu pri Macesnovi gorici – prvič na resničnem mestu poboja Slovenske narodne vojske.
2. feb. 2020
Vrhovno sodišče je formalno razveljavilo sodbo proti nekdanjemu domobranskemu generalu Leonu Rupniku. Poudarek je na formalno. Pri tem ni upoštevalo dejanskega stanja, to je dogajanja med drugo svetovno vojno in komunistično revolucijo v Sloveniji.
1. feb. 2020
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije pripravlja zahtevo za ustavno presojo lanske odločitve vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo povojno obsodbo domobranskega generala Leona Rupnika. Proučujejo tudi možnosti pritožbe na Evropsko sodišče za človekove pravice, so sporočili.
10. jan. 2020
Edino, kar lahko sledi razveljavitvi sodbe generalu Leonu Rupniku, je ustavitev postopka zoper že 74 let pokojnega domobranskega generala. Rupnika tako ne bo mogoče obravnavati kot krivega očitanih dejanj, je za STA ocenil Miha Hafner z ljubljanske pravne fakultete, ki pa dodaja, da s tem ne bo rehabilitiran. Tožilstvo sodbo še preučuje.
8. jan. 2020
Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo vojaškega sodišča, ki je leta 1946 na smrt obsodilo domobranskega generala Leona Rupnika, poroča Dnevnik. Poročevalka v petčlanskem senatu vrhovnega sodišča je bila Vesna Žalik, predsednik pa Branko Masleša.