Revija Reporter
Slovenija

Kako nam je Jože Možina okupiral in uničil praznični večer (KOMENTAR)

Katarina Keček
58 20.337

30. apr. 2023 7:17 Osveženo: 7:19 / 30. 4. 2023

Deli na:

Jože Možina in Luka Svetina v Odmevih

TV Slovenija

Nacionalna televizija, ki jo plačujemo tako levi kot desni volivci (prav, slednji jo plačujejo malo manj), se je na predvečer praznovanja dneva proti uporu znova izkazala, a v negativnem smislu, da ne bo pomote.

Prenosa državne proslave, ki slavi uporniškega duha partizanov vodstvu televizije sicer ni uspelo ignorirati, so pa zato naredili vse, da so popljuvali državni praznik in omalovaževali tiste, ki so med narodnoosvobodilnim bojem dali življenja za našo svobodo.

Mineva sto let od rojstva Karla Destovnika - Kajuha, ki je izdal samo eno pesniško zbirko in pri enaindvajsetih blizu svojega doma padel pod streli puške, ki jo je sprožil Slovenec v nacistični uniformi. Sprašujem se, kaj bi si Kajuh mislil o današnjih ljudeh, za katere svobodo je dal svoje življenje?

Propagandni večer

Javna televizija je namreč Dnevnik in tudi Odmeve začela z neverjetno novico, da je medved ugriznil človeka. V gozdu. To je novica, absolutno, ne vem pa, če je ravno novica dneva. Če bi človek ugriznil medveda, ne bi nič rekla, tako pa … Da je predsednik vlade, ki preprečuje odstrel medvedov, neposredno odgovoren tudi za ta incident, je jasno vsem, najbolj našim televizijskim ustvarjalcem.

Ko je najljubši voditelj vodstva RTV Slovenija Luka Svetina vzhičeno napovedal ekskluzivnega gosta v Odmevih, svetovno cenjenega zgodovinarja Jožeta Možino sem vedela, da je večer pred praznikom nepopravljivo uničen.

Ko je najljubši voditelj vodstva RTV Slovenija Luka Svetina vzhičeno napovedal ekskluzivnega gosta v Odmevih, svetovno cenjenega zgodovinarja Jožeta Možino sem vedela, da je večer pred praznikom nepopravljivo uničen.

En človek za vse

In res je bil. Če sem za hipec uživala v kulturni proslavi iz Šoštanja, kjer so Kajuhove čustvene pesmi interpretirali slovenski igralci in med gledalce vnesli občutke strahu, enotnosti, ljubezni in moči upora takratnih prebivalcem Slovenije, sem po nadaljevanju programa nemo obsedela na kavču. Vodstvo RTV nam je serviralo star propagandni film Jožeta Možine, namenjen rehabilitaciji slovenskega klerofašističnega kolaboracionizma iz leta 2005, z nedolžnim naslovom Čas vojne.

O vsebini oddaje ne bom razpravljala, vsak ima pravico povedati resnico, s tem naj se ukvarjajo zgodovinarji. Televizijsko gledano pa je dokumentarec podpovprečen in slabo narejen, kar me ne čudi glede na to, da je za svoj film Možina sam napisal scenarij, tudi režiral ga je (režijo pač obvladamo vsi) in tudi glavno vlogo je igral v njem.

Čisto remek delo, biser nacionalne televizije, res me čudi, da za te njegove zgodovinske diskrepance ni nikoli nobenega zanimanja iz tujine. Mar oni niso slišali za pravo zgodovino in za pravega zmagovalca druge svetovne vojne?

Fantastični Možina

In ni bilo še dovolj Možine. V Odmevih je nastopil v živo ter skoraj deset minut obtoževal in zaničeval OF in partizane. »Danes ni smiseln dan boja proti okupatorju,« nas je razsvetlil cenjeni zgodovinar, »ker se 27. aprila 1941 ni zgodilo nič.« Partizani so bili namreč zločinci, pobijali so vsevprek, za upor proti okupatorju pa je v resnici zaslužna kraljeva jugoslovanska vojska, ki se je uprla fašizmu, je razlagal navdušeni hišni zgodovinar.

Jaz pa držim pesti, da se najde kak holivudar in da po njegovih nenavadnih zgodbah posname prvi slovenski znanstvenofantastični film. Jože Lahko igra tudi glavno vlogo, nič nimam proti.

Homofobična češnjica

Za češnjico na vrh večera oziroma Odmevov pa je najljubši urednik vodstva RTV Martin Nahtigal privlekel še nekega poljskega desnega politika, ki je gledalce prepričeval, da komunizem in liberalizem iz človeka delata stroje.

Hkrati je še veliki vodja nacionalke Uroš Urbanija tvitnil, da RTV praznuje enoletnico upora proti okupatorjem in da se nikoli ne bodo predali. Okupatorji očitajo okupatorjem, da jih hočejo okupirati. Nočem vedeti, kaj bi Kajuh na to porekel.