Prijavljeni ste kot
27. sep. 2011
Državni zbor bo prvo branje predloga zakona o državnem poroštvu za financiranje gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki ga je v petek v parlamentarno proceduro vložila skupina 31 poslancev s prvopodpisanim Bojanom Kontičem (SD), opravil na izredni seji v sredo ob 15. uri. Tako je namreč danes odločil kolegij predsednika DZ.
Šest tisoč evrov naj bi Marta Kos računala za uro predavanja na Petrolovi interni poslovni konferenci, pišejo Slovenske novice. Kosova zanika, da bi računala tolikšno vsoto, a prave številke noče razkriti. Novice se sklicujejo na račun, ki so ga prejele v uredništvo in ki ga je podjetje Kosove GKTI d.o.o. izstavilo Petrolu, podjetju v državni lasti. V njem je navedenih pet tisoč evrov za storitev in tisoč evrov za davek.
V zapisu z naslovom »Hribarjevi Hribovci končali na smetišču« avtorja Silvestra Šurle, objavljenem na spletni strani Reporter.si 23. 9. 2011, je zapisna neresnica o višini vložka v oddajo Hribovci, zato posredujemo naslednje pojasnilo.
V zadnjem času se je sicer v javnosti pojavilo več možnih imen za mandatarja. Kot zadnje se je pojavilo ime Gojka Staniča, ki se je ponudil poslanskima skupinama nepovezanih poslancev in Zares, da ga predlagata za mandatarja. Stanič za kandidaturo potrebuje 10 podpisov poslancev, po mnenju Zmaga Jelinčiča (SNS) pa je malo verjetno, da bi jih utegnil zbrati.
Franci Perčič si je s tožbo proti SDS naredil medvedjo uslugo. Prejšnji direktor Arhiva Matevž Košir je posredno potrdil pristnost evidence na portalu udba.net, v kateri je svetovalec predsednika Türka označen s številko, ki naj bi pomenila oznako za sodelavca nekdanje Službe državne varnosti.
26. sep. 2011
Po mnenju poslanca Branka Grimsa je pozitiven učinek te zgodbe, ki ga je vredno pozdraviti, to da se je razkrinkalo kot velika debela laž, "da naj bi se brezplačniki financirali s strani Patrie."
Glede nečesa se v Sloveniji strinjajo skoraj vsi - morda z izjemo premiera Boruta Pahorja, ki je v torek dobil nezaupnico - država si ne more privoščiti, da bi do konca mandata obdržala že več mesecev opravilno nesposobno vlado. Zato so iz različnih vzrokov vsi za čimprejšnje predčasne volitve, danes piše nemški Frankfuter Allgemeine Zeitung.
Se bomo Boruta Pahorja spomnili kot nekoga, ki je kvasil neumnosti, ali nekoga, ki je govoril resnico in poskušal delati koristne stvari, se sprašuje Pahor? Prevzemal sem vlogo grešnega kozla in prenašal očitke na svoj račun, zato nisem bil popularen, meni. Ob pokojninski reformi je zaman računal na "nevidno roko zdrave pameti", za "oslarijo" z oglasom z Urško Čepin pa ni vedel, drugače bi ga preprečil. Za mesto predsednika republike ne bo kandidiral, pravi, saj ne verjame, da bi bil izvoljen. Bo pa ponovno kandidiral na parlamentarnih volitvah.
Evropski poslanec Nove Slovenije (NSi) Lojze Peterle ocenjuje, da so predčasne volitve možne že v dveh mesecih. Osebno se mu zdi zelo možna velika koalicija SD - SDS, medtem ko je projekt pomladne koalicije pred volitvami mimo.
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je predsedniku države Danilu Türku na posvetu ponovil, da se SD zavzema za čim prejšnje predčasne volitve, do katerih je "avtocesta na široko odprta", in da ne bo podprla nobenega novega mandatarja. Kumer sicer sprašuje, zakaj bi na volitvah zmagal Janez Janša, ter ocenjuje, da je SD močnejši od SDS.
Predsednik Türk je levo koalicijo brezrezervno podpiral v volilni kampanji, predlagal nesposobnega kandidata za predsednika vlade in nato podaljševal delo vlade, zato je nezaupnica Pahorju tudi nezaupnica zanj, so v SDS zavrnili pogajanja s predsednikom države o ukrepih po padcu Pahorjeve vlade.
Do torka opolnoči ima predsednik republike Danilo Türk možnost predlagati novega kandidata za mandatarja. Türk bo pred sprejemom končne odločitve glede rešitve nastalega političnega položaja danes posvetoval še s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin v državnem zboru. Türk se je v petek že sestal s predsednikom DZ Ljubom Germičem in predsednikom vlade, ki opravlja tekoče posle, Borutom Pahorjem.
25. sep. 2011
Pravih razlogov za finančne težave Slovenije ni mogoče najti v ukrepih vlade Janeza Janše, temveč izhajajo iz neustreznega odzivanja vlade Boruta Pahorja na gospodarsko in finančno krizo, iz prevelikega in neprilagojenega trošenja v zadnjih treh letih glede na prihodke ter iz tega, da vlada ni sanirala bančnega sistema, so prepričani v SDS.
V javnosti se kot potencialni novi predsednik vlade omenja Zoran Janković, ljubljanski župan. Gre za nekakšnega aduta v rokavu slovenske politične levice, vendar se nima levica pri Jankoviću ničesar sramovati, posebej ne tistega, kar nosi pod rokavom.
24. sep. 2011
Predčasne volitve so po mnenju večine politične elite v tem trenutku najboljša rešitev. Kot so izpostavili na slovesnosti ob obletnici priključitve Primorske, kjer se je zbrala predvsem politična levica, pričakujejo, da bo na predčasnih volitvah zmagal razum.
"Primer zoper Janeza Janšo na podlagi javnosti znanega obtožnega predloga pravno nikoli ni obstajal. Kdor to razlaga drugače, manipulira ali je zanič pravnik," pravi ddr. Klemen Jaklič, profesor prava na Harvardu v ZDA. Objavljamo njegov pogled na obtožni predlog zoper Janeza Janšo v zadevi Patria.
Zamenjava predsednika SD bi za stranko pomenila samomor, tako glede njenega pozicioniranja v javnosti kot zaradi pričakovanega znotrajstrankarskega dogajanja, je za Dnevnikov Objektiv dejal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Kot je prepričan, bodo na predčasnih volitvah dobili "zavidljiv rezultat", tehtnica pa se bo sicer nagibala proti desni.
23. sep. 2011
Hišni zabavljač RTV Sašo Hribar je v enem tednu doživel dva huda poraza. Najprej je s svojim primitivnim vodenjem sesul letošnjo slovensko popevko, da še njegovi ideološki zavezniki v Mladini niso mogli mimo njegovih hudih profesionalčnih spodrsljajev, ko so zapisali, da je bil Hribarjev nastop poln neokusnih šal. Zdaj so mu odpovedali tudi Hribovce.