Prijavljeni ste kot
21. sep. 2011
Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu je zaradi kaznivega dejanja odvzema mladoletne osebe vložilo obtožnico zoper Boštjana Kakerja, očeta koroške deklice. Po vložitvi obtožnice mu je nato senat Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšal pripor, so danes za STA pojasnili na sodišču. Medtem deklice še niso našli.
Najverjetnejši scenarij po izglasovani nezaupnici vladi je, da bo predsednik republike Danilo Türk v tednu dni razpustil parlament in bodo volitve že novembra, je danes poudaril predsednik Zares Gregor Golobič. Vnovič je zatrdil, da Zares ni iskala in ne išče mandatarskega kandidata in da bi bilo prav, da bi bile volitve čim prej.
Hrvaškim mukam s Slovenijo še ni videti konca, danes ocenjuje hrvaški časnik Novi list po torkovi nezaupnici vladi premiera Boruta Pahorja. Morebitna sprememba oblasti v Sloveniji ne bi smela vplivati na dogovorjeni arbitražni postopek, pa poudarja Vjesnik. Hrvaški tisk je sicer enoten, da bodo v Sloveniji letos predčasne volitve.
Čeprav lahko v naslednjem tednu res nekdo predlaga novega mandatarja, ker, kot je dejal poslanec SD Miran Potrč, se "po hodnikih sliši, da ga nekdo išče in z njim že maha", so v tem trenutku verjetnejše predčasne volitve. Ne bomo podprli predloga novega mandatarja, je včeraj pomenljivo napovedal predsednik poslancev SD Dušan Kumer. Še zadnje svarilo omahljivim poslancev, ki se bojijo za svoje poslanske stolčke, ni pomagalo, Borut Pahor zaupnice ni dobil.
Kot čisto katastrofo lahko opišemo osnutek novega kodeksa novinarjev javne radio televizije, ki jo je pripravil upokojeni novinar Gojko Bervar, sicer član sveta RTV. Poleg tega istočasno pripravljajo pravilnik o delu nekakšnega arbitražnega telesa, ki se ga tudi v Severni Koreji ne bi sramovali. Očitno gre za zastraševanje zaposlenih. Slak in Traven pa bi potrebovala zakon o obvezni udeležbi Janeza Janše v njuni oddaji.
20. sep. 2011
Nezaupnica vladi je pomemben korak k iskanju rešitev za prihodnji razvoj države, ki pa mora biti drugačen, kot je bil v zadnjih treh letih, je v izjavi za medije po neizglasovani zaupnici vladi Boruta Pahorja dejal predsednik SDS Janez Janša. Po njegovem o nezaupnici več ne gre izgubljati besed, saj je treba vso pozornost preusmeriti v prihodnost.
Premier Borut Pahor od državnega zbora ni dobil zaupnice za svojo vlado. Za listo petih ministrskih kandidatov, na katero je Pahor vezal zaupnico, je namreč glasovalo le 36 poslancev, proti pa 51. S tem je bil Pahor razrešen s funkcije, DZ pa mora sedaj v 30 dneh izvolitvi novega mandatarja, sicer bo Slovenija novo vlado dobila po predčasnih volitvah.
"V trenutku, ko tukaj sedimo, vam kadrujejo novega predsednika vlade, to je jasno ko beli dan," je dejal Vinko Gorenak (SDS) v razpravi o zaupnici vladi Boruta Pahorja. Gregor Golobič naj bi pripravljal teren in iskal novega mandatarja, je prepričan Gorenak.
V primeru nezaupnice ne bomo podprli nobenega drugega mandatarja, je odločitev SD razglasil vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Podprli bodo Pahorjeve ministrske kanididate, če pa premier ne dobi zaupnice, se obetajo predčasne volitve.
Predsednik SDS Janez Janša se je zavzel za spremembo ustave, po kateri bi bil rok za volitve vselej tretjo nedeljo v maju. O nastopu premierja Boruta Pahorja v DZ, kjer išče podporo poslancev za zaupnico vladi, pravi: "Pahorjev nastop je bil podoben kot vsi v tem žalostnem mandatu. Upam, da bo večina glasovala proti zaupnici in da bo s tem nastopil čas, ko se bodo začele iskati rešitve. Upam, da s tem ne bo nastopil čas, ko bi se iskale neke prehodne rešitve za to, da bi Slovenija tonila še globje. Morda bi veljalo čas po morebitni izglasovalni nezaupnici izkoristiti, da v naše ustavne temelje zapišemo rešitve na podlagi katerih bi preprečili, da bi Slovenija še kdaj prišla v situacijo, ko bi imela vlado, ki ima manj kot 10 odstotno podporo in se še kar naprej oklepa oblasti."
Usoda manjšinske vlade Boruta Pahorja pred glasovanjem o zaupnici ostaja še negotova. Zaenkrat so mu podporo napovedali poslanci SD, da bodo glasovali proti, pa napovedujejo v SDS. Tudi poslanci Zaresa ne bodo podprli zaupnice, pri čemer bo večina poslanske skupine glasovala proti.
Predsednik vlade Borut Pahor je pred glasovanjem o zaupnici svoji vladi poslance pozval, naj podprejo manjšinsko vlado. Ta možnost je namreč po njegovih besedah za državo manj boleča, saj bi padec vlade pripeljal do politične krize, ki bi za nekaj mesecev ohromila državo.
Je nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos »izvozil« preiskavo na Finsko zaradi nižjih standardov kazensko-procesne zakonodaje?
19. sep. 2011
Večer pred glasovanjem o zaupnici vladi je premier Borut Pahor v pogovoru za POP TV dejal, da si zaupnico želi, saj je treba z reformno politiko nadaljevati. Po njegovih besedah je vlada storila tisto, kar je bilo "v danih pogojih mogoče".
V torek bo znano, ali bo Pahorjeva vlada končala mandat že letos ali ne. Koalicija se je sicer ob številnih strankarskih nemirih začela krhati že spomladi, ko jo je zapustil DeSUS, vladna kriza pa se je še poglobila, ko je po padcu na junijskem superreferendumu koalicijske vrste zapustil tudi Zares.
Televizija Janeza Lombergerja se je včeraj vpisala v zgodovino ponesrečenih in katastrofalnih TV projektov! Slovenska popevka, ki jo je vodil dežurni zabavljač RTV Sašo Hribar, je zabeležila najnižjo gledanost v zadnjih dvajsetih letih! Tekmuje lahko samo še s padcem gledanosti osrednje informativne oddaje Ksenije Horvat Petrovčič.
Pahor ne bo dobil zaupnice, a predčasnih volitev vseeno ne bo. Za mandatarja bo predlagan Mitja Gaspari, ki bo vladal do septembra 2012.
Vlada na torkovem glasovanju ne bo dobila zaupnice, meni več kot polovica (52,4 odstotka) vprašanih v raziskavi Dela Stik. Da bo premier Borut Pahor dobil zaupnico, meni 36,5 odstotka sodelujočih, 11,1 odstotka vprašanih pa je neopredeljenih, poroča današnje Delo. Predlagane ministrske kandidate je za ustrezne ocenilo 26,8 odstotka anketiranih.