Prijavljeni ste kot
5. feb. 2025
Glavno mesto vsake države je tudi srce nacije, identifikacijsko središče vseh državljanov, pravi zgodovinar Mitja Ferenc; ohranjati mora spomin ne le na njene zmagoslavne in velike dosežke, ampak tudi na njegove tragedije.
3. feb. 2025
Ljubljanski mestni svetniki bodo danes na prvi letošnji seji odločali o višji ceni grobnine in 24-urne dežurne službe, ki jo opravlja javno podjetje Žale. V podjetju predlagajo, da se cena grobnine poviša za 15 odstotkov, cena 24-urne službe pa za 10 odstotkov. Če bo mestni svet predlog podprl, bodo nove cene začele veljati s 1. marcem.
2. feb. 2025
Približuje se osemdeseta obletnica konca druge svetovne vojne. Predsednica republike Nataša Pirc Musar si prizadeva, da bi do takrat dosegla dogovor o mestu pokopa 3450 žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico. O tem sta na nedavnem srečanju govorila tudi predsednik Slovenske škofovske konferenc novomeški škof Andrej Saje in predsednik vlade Robert Golob.
25. dec. 2024
Predsednica republike je v predprazničnem intervju za Val 202 med drugim povedala, da si zadnje leto in pol prizadeva za to, da bi še v tem njenem mandatu skupaj z opozicijo in pozicijo zbrali toliko moči in poguma in končno dostojno pokopali žrtve povojnih pobojev. Nataša Pirc Musar je na to temo že pripravila več posvetov, resorni minister (to področje sodi pod obrambo) je imel nekaj kompromisnih predlogov, vendar pa jim je, presenetljivo, tokrat nasprotovala desnica.
8. okt. 2024
V četrtek ob 14. uri bodo na ljubljanskih Žalah pokopali znanega poslovneža Gorazda Čuka, vrsto let poslovnega sopotnika padlega tajkuna Igorja Bavčarja.
16. avg. 2024
V NSi so se ob obletnici smrti spomnili svojega prvega predsednika Andreja Bajuka, ki je umrl 16. avgusta 2011 v 68. letu starosti. Bajuk je bil tudi nekdanji predsednik vlade in finančni minister.
12. maj. 2024
Ni hotela turobnega slovesa, in ustreženo ji je bilo. Pogreb publicistke in profesorice Mance Košir na ljubljanskih Žalah resda ni bil prešeren dogodek, a je nazadnje izzvenel bolj kot praznovanje življenja mame, babice, prijateljice in vzornice kakor pa žalovanje za pokojnico.
25. feb. 2024
Pred petnajstimi leti, 3. marca 2009, je rudarska ekipa pod vodstvom Mehmedalije Alića na 71 delovni dan prebila še zadnjo, enajsto pregrado v Barbarinem rovu. V rovu in jašku opuščenega rudnika je našlo smrt 1416 žrtev. Zgodba mučnega iskanja mesta pokopa se žal ponavlja tudi pri pokopu 3450 po vojni pobitih domobrancev, vrženih v jamo Macesnova gorica v Kočevskem rogu.
3. feb. 2024
Bomo dočakali pokop posmrtnih ostankov žrtev iz Roga in romskih žrtev, ki so jih ubili partizani, na ljubljanskih Žalah? Ne v uradu predsednice države Nataše Pirc Musar ne v vladi Roberta Goloba ni posebnega interesa, da bi pri tem pomagali svojcem ubitih.
8. jan. 2023
V tiskani izdaji razkrivamo, kdo vse se je poleg Milana Kučana in "običajnih" osumljencev še udeležil pogreba razvpitega nekdanjega šefa tajne policije in vplivnega strica iz ozadja Janeza Zemljariča.
12. nov. 2022
Romska kalvarija je zelo večplastna, zato je odklanjanje pokopa ostankov zamolčanih žrtev Romov v Ljubljani, pri čemer trmasto vztraja ljubljanski župan Zoran Janković, vredno obžalovanje in obsodbe. Kot ugotavlja član odbora za izkop in pieteten pokop med vojno pobitih Romov dr. Miran Komac z Inštituta za narodnostna vprašanja, je romska manjšina pri nas med drugo svetovno vojno doživela okoli 70-odstotni pomor celotne populacije (vsaj 250) – zagrešila je tako okupatorska stran kot so ga tudi partizanske enote. Omenimo Mačkovec, Iško vas, Sodražico, Horjul in Kanižarico.
15. jun. 2022
Predsednik republike Borut Pahor je včeraj položil venec k Lipi sprave na ljubljanskih Žalah. V nagovoru je dejal, da se ob tem, ko k lipi sprave zadnjič polaga venec, zahvaljuje vsem, ki so v času slovenske politične pomladi in v času osamosvajanja, demokratizacije in izgradnje nove države razumeli pomen iskanja resnice, sprave in sožitja.
25. okt. 2021
Ljubljansko pokopališče Žale je v tednu pred dnevom mrtvih še bolj obiskano kot sicer, a Mestna občina Ljubljana se na naval ljudi ni pripravila. Za množice, ki obiskujejo grobove svojcev in znancev, je postavljen en sam parkirni avtomat in ljudje se na družbenih omrežjih pritožujejo, da morajo po pol ure ali še več čakati, da lahko plačajo parkirnino.
17. okt. 2021
V 97. letu starosti je umrl dr. Ljubo Bavcon, strokovnjak za kazensko pravo, rojen 19. maja 1924 v Ljubljani. Pogrebna slovesnost s partizanskimi prapori, prepevanjem partizanskih pesmi in z govoroma predsednika Zveze združenj borcev za vrednote NOB Marijanom Križmanom ter dr. Alenke Šelih v imenu Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je bila 14. oktobra na Pokopališču Žale, kjer so se od zaslužnega profesorja in častnega občana ljubljanske mestne občine poslovili predvsem njegovi stanovski kolegi.
12. okt. 2021
Živemu človeku se lahko vse zgodi, da so čudna pota Gospodova tudi po smrti, pa potrjuje zgodba nedavno umrlega inovatorja Ivana Plečka. Umrl je že pred tremi tedni, a se žal še vedno zapleta pri njegovem pokopu na Žalah.
16. sep. 2020
V času korone so vsa druženja večjih skupin rizična, pa naj gre za vesele ali žalostne dogodke. Strokovnjaki menijo, da je ob vsakem takem dogodku treba upoštevati priporočene ukrepe, ki omejijo širjenje Covid-19. Pogrebi niso izjema.
7. jan. 2020
Na ljubljanskem pokopališče Žale poteka žalna slovesnost ob smrti nekdanjega visokega slovenskega udbovca Staneta Dovgana, ki ga bodo popoldne pokopali v njegovi rojstni vasi Šembije pri Ilirski Bistrici.
19. mar. 2019
Minila sta skoro dva meseca od dne, ko je REPORTER na svoji spletni strani in v tiskani izdaji objavil protestno odprto pismo, naslovljeno ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviču in direktorju Javnega podjetja Žale, Robertu Martinčiču.