Revija Reporter
Slovenija

Žalostna usoda umrlega inovatorja Plečka: že tri tedne je v hladilnici in brez zadnjega slovesa

Biserka Karneža
1 7.039

12. okt. 2021 6:00 Osveženo: 17:12 / 12. 10. 2021

Deli na:

Kateri so razlogi, da je pokojni Ivan Plečko tri tedne pred upepelitvijo ležal v hladilnem prostoru pokopališče Žale?

BE

Živemu človeku se lahko vse zgodi, da so čudna pota Gospodova tudi po smrti, pa potrjuje zgodba nedavno umrlega inovatorja Ivana Plečka. Umrl je že pred tremi tedni, a se žal še vedno zapleta pri njegovem pokopu na Žalah.

Plečko je bil tudi ustanovitelj Piters fundacije, s katero je želel uveljaviti zamisel o postavitvi modularnih bivalnih enot z namenom reševanja bivalne problematike revnejšega sloja prebivalstva. Ideja se mu je porodila med bivanjem v ZDA, od koder se je vrnil v Slovenijo pred dobrimi desetimi leti in od takrat živel v Ljubljani, nazadnje v domu v Trnovem.



Zakaj se še vedno zapleta s pokopom? Njegova znanka nam je sporočila, da se po njegovi smrti ni oglasil nihče od sorodnikov, zato so ga želeli pokopati njegovi prijatelji, ob tem pa naleteli na oviro, ker ob smrti ni imel pri sebi dokumentov, zato je prišlo do zapletov pri pogrebnih storitvah. Prijatelji, med njimi sošolci iz gimnazijskih let, so poskušali poiskati njegove sorodnike, a neuspešno.

Ob poizvedovanju, zakaj pokojni Ivan Plečko še ni pokopan, smo iz Pokopališča Žale prejeli dodatno podrobnejše pojasnilo. Zdaj se razkriva, da Plečko še vedno ni bil niti upepeljen, kot so bili sprva zmotno prepričani njegovi prijatelji in znanci. Njegovo truplo že en mesec čaka na pokop v hladilnem prostoru na Pokopališču Žale. Izjemno dolgo odlašanje s pokopom in zadnjim slovesom je toliko bolj presunljivo, ker se je pokojni Plečko za časa življenja zavzemal za bivalne enote najbolj nemočnih, a je zdaj tudi sam posthumno ostal brez zadnjega počivališča.

Pokopališče Žale je o smrti Ivana Plečka z dne 13. septembra 2021 obvestil Oddelek za zdravje in socialno varnost Mestne občine Ljubljana, ki je hkrati naročil prevoz umrlega iz kraja smrti do pogrebnega podjetja Žale: »Ker se v našem podjetju ni oglasil nihče od svojcev in naročil pogreb, smo skladno z zakonodajo o tem 1. oktobra 2021 obvestili Oddelek za zdravje in socialno varnost Mestne občine Ljubljana.« Obvestili so nas, da pokojnika še niso upepelili in pokopali, ker tega ni še nihče naročil, o vsem v zvezi s pokopom pa lahko odloči le naročnik pokopa.


S pokopališča Žale smo pridobili tudi splošno informacijo o tem, da mora naročnik storitev za naročilo upepelitve ali pogreba predložiti veljavni osebni dokument umrle osebe oziroma uradno listino, s katero je možno preveriti identiteto umrlega. V skladu s tretjim odstavkom 10. člena zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti ZPPDej (Ur. list RS št. 62/16) je lahko pokojnik do pokopa v hladilnem prostoru izvajalca javne službe, vendar največ 60 dni. Po preteku tega obdobja izvajalec obvesti občino. V skladu s 13. členom ZPPDej lahko prijavi izvajalcu pokop naročnik oziroma izvajalec pogreba, ki ga je izbral naročnik.

Kadar naročnika ni, prijavi pokop občina, kjer je imel pokojnik zadnje stalno prebivališče. Tudi ko ni mogoče ugotoviti kraja zadnjega stalnega prebivališča, pokop prijavi občina, kjer je imel pokojnik zadnje začasno prebivališče, ali občina, kjer je oseba umrla oziroma je bila najdena. K prijavi pokopa je treba priložiti listino, ki jo izda bodisi pooblaščeni zdravnik oziroma zdravstvena organizacija ali matičar matičnega registra, kjer je bila smrt prijavljena.