Prijavljeni ste kot
14. jun. 2024
Znanstveniki z Instituta Jožef Stefan (IJS) in Instituta Max Planck so prvič uspešno zasnovali prepletene fotone oz. kvantno svetlobo v tekočih kristalih, kakršne sicer najdemo v televizijskih zaslonih. Ta dosežek omogoča razvoj bolj učinkovitih kvantnih komunikacijskih sistemov in bo lahko pomembno vplival na prihodnost kvantnih tehnologij.
30. jan. 2024
Podjetje Neuralink je prvič vstavilo možganski vsadek v človeka, je sporočil lastnik podjetja, ameriški milijarder Elon Musk. Dodal je, da so prvi rezultati obetavni. Končni cilj podjetja je človeškim možganom s pomočjo vsadka omogočiti neposredno komunikacijo z računalniki in drugimi napravami.
12. okt. 2023
Zdrav človeški imunski sistem neprestano nadzoruje in uničuje novo-nastale rakave celice, ki bi lahko, če jih naša obramba ne bi zaznala, prerasle v tumor. Z novimi načini zdravljenja lahko imunskemu sistemu pomagamo v boju z rakom, kar bi lahko v bližnji prihodnosti po mnenju znanstvenice Nataše Obermajer vodilo tudi do razvoja preventivnih cepiv.
15. sep. 2023
Pametno stranišče, ki prepozna osebo na podlagi njenega "analnega odtisa", je danes prejelo satirično nagrado Ig Nobel, ki jih podeljujejo za deset najbolj nenavadnih ali trivialnih dosežkov v znanosti. Nagrajeno stranišče, katerega glavni namen je iskanje znakov bolezni, so razvili na kalifornijski univerzi Stanford v ZDA.
16. maj. 2023
V 92. letu starosti je umrl ugleden znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, častni član Inženirske akademije Slovenije Dušan Petrač. O smrti dolgoletnega člana SDS je javnost v nedeljo obvestil predsednik stranke Janez Janša.
9. jan. 2023
Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc, so sporočili z ZRC SAZU.
27. sep. 2022
Ameriška vesoljska agencija Nasa je danes uspešno zadela asteroid s sondo DART. Gre za prvi preizkus možnosti, ali je človeštvo sposobno spremeniti pot asteroida in preprečiti potencialni trk z Zemljo.
9. avg. 2022
Teorijam o prastarem izvoru Slovencev se očitno pridružuje zgodovinarka Andreja Valič Zver, ki jo je navdušil simpozij o koreninah slovenskega naroda na taboru stranke SDS v Bovcu.
19. jun. 2022
Kot ni dovoljeno kuriti ognja v naravi, ko je vse presušeno, tudi v medijih ne bi smeli širiti idej, za katere vemo, da niso resnične, a imajo hkrati močan škodljiv vpliv na ljudi, poudarja znanstvenik dr. Sašo Dolenc. Eden najbolj znanih slovenskih znanstvenikov se pogosto pojavlja v medijih in z vidika znanosti pojasnjuje stvari, ki smo jim priča v življenju. Po poklicu je fizik in filozof, pa tudi soustanovitelj ter urednik Kvarkadabre, vsem dobro znanega spletnega časopisa za popularizacijo znanosti.
28. nov. 2021
Imamo cepivo, pandemija pa še traja. Tudi v državah, ki so bolje precepljene od Slovenije. Pravo gojišče za dvomljivce ne le v cepljenje in virus temveč tudi v znanost in znanstvenike. Raznolikih tudi skrajno srboritih kritik, ki se zavzemajo za cepljenje kot učinkovit javnozdravstveni ukrep je vse več.
18. nov. 2021
Nesojeni politik in predsednik Odbora 2014 Aleš Primc je ogorčen, ker otroke v osnovni šoli seznanjajo z »darvinistično evolucijo«. Namen je »ateizacija in razkristjanjenje naših otrok,« se zgraža. Po zgroženih odzivih na njegove zoper znanost usmerjene zapise je Primc zbrisal svoje sporne objave.
10. avg. 2021
Kljub mutacijam novega koronavirusa in pojavljanju novih, bolj nalezljivih različic, še ni potrebe po prilagajanju cepiva proti covidu-19, je prepričan direktor BioNTecha Ugur Sahin. Morda pa bo to treba storiti v naslednjih šestih do dvanajstih mesecih, če se bodo pojavile nove različice, je opozoril.
29. jul. 2021
Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS (ARRS) obžaluje zaplet pri posredovanju znanstvenih projektov tujim recenzentom, do katerega je po njihovih navedbah prišlo zaradi tehnične napake v starem informacijskem sistemu. V sindikatu Sviz pa opozarjajo, da takšno pojasnilo ARRS ne razbremenjuje odgovornosti, ter pričakujejo odpravo škode.
28. jul. 2021
Več znanstvenikov je v minulih dneh opozorilo na nedoslednosti pri delovanju ARRS. Tujim recenzentom je agencija namreč v 68 primerih projekte posredovala le v slovenščini, čeprav so prijavitelji agenciji posredovali tudi angleško različico. Na ARRS so pojasnili, da vzrok za napako preiskujejo, vseh 68 prijav pa bodo vrnili v ponovno ocenjevanje.
11. jul. 2021
Britanski milijarder Richard Branson je danes z vzletišča v zvezni državi Nova Mehika poletel v vesolje in po približno enournem poletu varno pristal na Zemlji.
V Belgiji je bila 90-letna ženska, ki je marca umrla za covidom-19, okužena z dvema različicama novega koronavirusa. Okužena je bila z različico alfa, ki so jo najprej odkrili v Veliki Britaniji, in različico beta, ki so jo najprej odkrili v Južni Afriki. Raziskovalci so ob tem povedali, da je verjetno fenomen okužbe z dvema različicama podcenjen.
2. jul. 2021
Britanski milijarder Richard Branson je v četrtek napovedal, da bo v vesolje poletel pred ameriškim milijarderjem Jeffom Bezosom. Branson naj bi izven Zemljine orbite poletel 11. julija, Bezos pa 20.
24. jun. 2021
Cepivi proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in AstraZeneca sta učinkoviti tudi proti različicama novega koronavirusa delta in kapa, ki so ju odkrili v Indiji in veljata za zelo nalezljivi, so ugotovili britanski znanstveniki. To so danes potrdili tudi v Pfizerju.