Prijavljeni ste kot
7. feb. 2011
Po pritožbah Igorja Bavčarja in Boška Šrota je ljubljansko sodišče zavrnilo obtožnico zaradi oškodovanja Pivovarne Laško za 109 milijonov evrov, poroča Žurnal. Obtožnica je Bavčarja, Šrota in še sedmerico osumljencev bremenila zlorabe položaja in domnevnega oškodovanja podjetja.
6. feb. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Vroči dokument o ozadju bombnega napada v Velikovcu Funkcionar Udbe, odgovoren za teroristične akcije v zamejstvu, je bil član komisije za manjšine pri RK SZDL, ki ji je predsedoval Danilo Türk 16 IME TEDNA Franc Kramberger SLOVENIJA Od zunaj me je žrl svet, a znotraj sem se sam Zidarjev šah sodstvu in upnikom Katastrska meja nima pravne teže Monopolist velikih plakatov Češki ariel in poljska nutella PISMA IN ODGOVORI GLOBUS Revolucionarno leto 2011 Panorama REPORTAŽA Vojvodina TEHNIKA Ladijske velikanke nad recesijo KULTURA Dekadentni boem FILM Ču do vi to ESTRADA Poligraf: Izidor Erazem Grafenauer KOLUMNE Vinko Vasle: Pastirji in ovce Boštjan M. Turk: Izročilo čebinskih resnic Saša Veronik: Kruh Zlata Krašovec: Zadovoljen.si INTERVJUJA DR. ANDREJ RAHTEN, zgodovinar STANISLAV PINTAR, okrožni državni tožilec v Celju
Čeprav je Zidarjev gradbeni imperij skoraj pred sesulom, je odvetnikom uspelo vsaj ustaviti sodni proces v aferi Čista lopata. Zakaj je ta še vedno na mrtvem tiru? Tajni policijski sodelavec Anton Urbas je obtožil kriminalista Roberta Slodeja nepravilnosti, ki naj bi povzročile odrejanje prisluškovanja. Ugotovili pa smo, da ima tudi Urbas, ki trenutno prestaja kazen v koprskem zaporu, zelo zanimivo zgodovino, ki naj bi segala vse do nemškega sodnega sistema in drugačnih povezav z Zidarjem.
Pesnik Janez Menart je v svojem Dnevniku opisoval zamolčane in krute partizanske zgodbe, sramotno kupčkanje s Prešernovimi nagradami, Janeza Stanovnika imenoval "preplašeni", Tarasa Kermanauerja "moralna pokveka", iz strahu pred totalitarizom pa si menda marsikaj ni upal napisati. V Reporterju pa nadaljujemo objavo povzetkov razvpitega Menartovega Dnevnika, ki ga še vedno ni v Nuku.
Slovenski predsednik Danilo Türk bo domači javnosti moral pojasniti, zakaj prikriva resnico glede svoje obveščenosti o bombnem napadu SDV v Velikovcu. Kot funkcionar SZDL je namreč obiskoval koroške Slovence, ki so se mu pritoževali zaradi bombnega napada. SDS pa naj bi v kratkem predstavila dokument, po katerem naj bi poznal celo ozadja te teroristične akcije.
S slovenskimi turisti je v petek na Letališče Jožeta Pučnika iz Egipta pripotovala tudi povsem zakrita ženska v burki z otroci. Slovenski dopustniki so se morali predčasno vrniti iz Egipta, kamor so pravzaprav morali iti, saj jim sicer v Kompasu ne bi vrnili kupnine.
5. feb. 2011
Zadnjič sem v kleti pospravljal svojo »dediščino« iz osemdesetih let – se pravi iz časa, ko se je dogajala, kot bi rekel po naše, nekakšna slovenska pomlad. V eni od škatel, malo obžrti zaradi miši, sem našel strogo zaupni magnetogram neke takrat skupščinske seje, ki je raziskovala ozadje procesa JBTZ, in še neke druge papirje. In v njih zanimive stvari o ljudeh, ki so še zelo živi in ki bi lahko zaradi takratnih dogodkov imeli slabo vest. Vsaj to. A so v glavnem naši. Naši že po izročilu maja 1945 nimajo vesti.
Vrh vladajoče egiptovske Narodne demokratske stranke (NDP) je 12. dan množičnih protivladnih protestov, ki pretresajo to severnoafriško državo, odstopil. Kot poroča arabska televizija Al Arabija, je tako odstopil predsednik Hosni Mubarak kot vodja stranke, položaju pa se je odpovedal tudi njegov sin Gamal, ki je vodil politični odbor stranke.
4. feb. 2011
V sprejetem predlogu sprememb zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva manjka uravnotežena sestava komisije, ki bo odločala o dostopu do "spornega" gradiva, je za STA ocenil pravnik Rajko Pirant. Kot meni, bi morda boljša možnost bila, da o dostopu odloča sodišče, vendar se ob tem pojavi težava, saj bi odločanje potekalo počasneje.
Z novelo zakona o varstvu arhivskega gradiva se ščitijo uredbe Janševe vlade, je poslanec Zares Vito Rožej odgovoril kritikom iz opozicijskih vrst, ki vlado obtožujejo, da skuša preprečiti dostop do arhivov Udbe in s tem ščiti politike in funkcionarje, ki so delovali že pred letom 1990.
Če bi bile volitve to nedeljo, bi zmagal SDS, ki bi dobil 18,1 odstotka podpore. Več kot polovico manj glasov bi dobil SD, sledi DeSUS s 6,5 odstotka podpore, je pokazala raziskava Slovenski utrip. Vlade ne podpira 74 odstotkov vprašanih, četrtina pa ne bi volila nobene stranke, kar kaže na očitno nezaupnico v politiko, meni Matej Makarovič.
Kar za 588 milijonov evrov naj bi bila s svojimi podjetji zadolžena mariborska nadškofija. Samo od NLB naj bi si podjetja sposodila okoli 150 milijonov evrov in se ukvarjala s podobnimi finačnimi špekulacijami kot tajkuni, ki so v težave spravili Merkur in druge družbe. Cerkev je zapravljala svoj moralni kapital, je težave nadškofije komentiral ekonomist Bogomir Kovač.
3. feb. 2011
Poslanec Zares Tadej Slapnik generalno državno tožilko Barbaro Brezigar sprašuje, ali bo tožilstvo zoper Janeza Janšo sprožilo kazenski pregon. Ta je predsedniku republike Danilu Türku očital laganje, ko je dejal, da je za akcijo v Velikovcu v Avstriji izvedel iz medijev. Janša namerava dokaze za svoje navedbe predstaviti naslednji teden.
Prav vse prosim, da mi oprostijo napake, ki jih tudi ni manjkalo; jih priznavam in obžalujem v prepričanju, da jih bodo posamezne ustanove, naj so pastoralne, administrativne, pedagoške ali gospodarske, finančne narave popravile in odpravile.
Vlada je na današnji seji odločila, da slovenskim državljanom, ki se še nahajajo v Egiptu, svetuje, naj se čim prej vrnejo domov. Kot je še pojasnil premier Borut Pahor, bo zunanje ministrstvo tako posameznikom kot organizatorjem potovanj pomagalo, da se varno vrnejo v domovino.
Mariborski nadškof Franc Kramberger je danes odstopil. Papež Benedikt XVI. je na njegovo mesto imenoval dosedanjega mariborskega nadškofa pomočnika Marjana Turnška, so povedali na današnji novinarski konferenci na sedežu mariborske nadškofije.
Premier Borut Pahor naj se sam opraviči slovenski javnosti, ker je njegova vlada nezakonito preprečevala izvajanje zakona o arhivih, se je SDS odzvala na včerajšnjo Pahorjevo zahtevo po opravičilu s strani Janeza Janše. Predsednik države Türk pa je zanikal nekaj, česar ni bil obtožen, a obenem ni uspel odgovoriti na Janšine trditve, dodajajo v stranki.