Prijavljeni ste kot
3. feb. 2011
Premier Borut Pahor naj se sam opraviči slovenski javnosti, ker je njegova vlada nezakonito preprečevala izvajanje zakona o arhivih, se je SDS odzvala na včerajšnjo Pahorjevo zahtevo po opravičilu s strani Janeza Janše. Predsednik države Türk pa je zanikal nekaj, česar ni bil obtožen, a obenem ni uspel odgovoriti na Janšine trditve, dodajajo v stranki.
Predsednik države Danilo Türk nima nič s terorističnim napadom na muzej v Velikovcu leta 1979, Janez Janša pa v svoji znani politični maniri ponovno neutemeljeno obtožuje, predsednikov urad odgovarja na obtožbe prvaka SDS, ki pravi, da je bil Türk takrat najvišji slovenski funkcionar, zadolžen za avstrijsko Koroško.
2. feb. 2011
Parlamentarni in strankarski politični vrh, ki se je danes sestal na vladi, ni prinesel dogovora glede dostopnosti arhivov SDV, je po sestanku povedal predsednik SDS Janez Janša. Del arhivov tako ostaja zaprt. Premier Borut Pahor pa je ocenil, da je bil sestanek koristen, ne glede na to, kako kdo ocenjuje njegove dosežke.
Grožnje nacionalnemu interesu zaradi razkritja Udbinih arhivov so za lase privlečene, je predsednik SDS Janez Janša na Radiu Slovenija odvrnil premierju Borutu Pahorju, ki pravi, da bilahko podatki v arhivih ogrozili posameznike. Zakaj je bila Igorju Omerzi vzeta pravica do vpogleda v podatke, ki so mu po zakonu dostopni, se sprašuje Janša.
Predsednik SLS Radovan Žerjav na prvo obletnico tragedije na Oražnovi ulici v Ljubljani predsednika vlade Boruta Pahorja sprašuje, kaj je v skladu s svojimi pristojnostmi storil, da se primer bulmastifi ne pomete pod preprogo, in kaj je z njegovo lansko napovedjo, da bo v tem primeru šlo za disciplinsko odgovornost. Žerjav pričakuje javni odgovor.
O nacionalni varnosti govorijo nasledniki Udbe, je zapiranje arhivov Službe državne varnosti ocenila publicistka Alenka Puhar. Vlada se postavlja nad človekove pravice in nad pravno državo, pa opozarja poslanka SDS Eva Irgl. S tem legitimira početje Udbe, še dodaja. O zapiranju arhivov je danes razpravljala komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti.
1. feb. 2011
DZ je na današnjem zasedanju brez glasu proti potrdil odločitev mandatno-volilne komisije, da celjskemu sodniku Milku Škobernetu, ki je osumljen jemanja podkupnine, ne podelijo imunitete. Škoberne je sicer že od petka v priporu, njegov zagovornik Tomaž Bromše pa zaradi neutemeljene odreditve pripora napoveduje tudi pritožbo na ustavno sodišče.
V Novi Sloveniji nasprotujejo spremembi zakonodaje, ki bi arhivsko gradivo SDV ponovno opredelila kot tajno in nedostopno. Gre namreč za gradivo teroristične organizacije, ki je delovala v času neke druge države, zato z Republiko Slovenijo nima nobenih povezav in ne bi smeli ščititi dejanj nekdanje totalitarne države, menijo v NSi.
V Kairu se zbira množica na napovedanem protestu milijona Egipčanov, ki zahtevajo odstop egiptovskega predsednika Mubaraka. Po podatkih ZN je v nemirih v Egiptu doslej umrlo že 300 ljudi, okoli 3000 pa je bilo ranjenih. Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je v Ženevi dejala, da jih skrbi zlasti močno povečanje števila žrtev v zadnjih dnevih.
Sprememba zakona o o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih je ščitenje terorizma in zločinov Udbe, pravi poslanec SDS Jožef Jerovšek. Za njegovega kolega Branka Grimsa pa zapiranje arhivov nekdanje tajne službe pomeni legalizacijo rušenja pravne države.
V zadnjih mesecih so se v Sloveniji razširile krilatice, da je institucije in elite treba spoštovati. Da je treba rehabilitirati politiko. Da smo dosegli moralno dno. Neoliberalna zver je zakrožila okoli Triglava in razdejala deželo. Trditve so povzročile veliko zmedo in ogorčenost. Naraščati je začela plima besnega moraliziranja. Se jim je povsem zmešalo? O čem sploh govorijo? Ali natančneje: v katerem jeziku govorijo? Prihaja namreč do tako hudih pojmovnih zmed, besede zvenijo enako, vendar se opredelitve v slovarju slovenskega knjižnega jezika vsebinsko ne ujemajo s tistimi, ki jih po medijih širijo slovenske politično-ekonomske elite. Vedno bolj se zdi, da smo nevede in nehote postali dvojezična država in da uradni jezik, to je slovenščino, izrivajo kučanščina in njena narečja.
Kdo se skriva za nemškim kupcem Dela? Časopisno podjetje je bilo še pred nekaj leti vredno tudi do 120 milijonov evrov, danes pa ga za med 20 in 30 milijoni ponujajo dvomljivim kupcem, ki so že pospravili Mladino. Novi lastnik Dela bo seveda moral biti tudi po volji oblastne strukture, ne le lastnikov iz Pivovarne Laško.
31. jan. 2011
Premier Borut Pahor je za sredo sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank, vodij poslanskih skupin parlamentarnih strank in poslancev madžarske in italijanske narodne skupnosti, na katerem bodo govorili o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva, še preden bo obravnavana v DZ, so sporočili iz premierovega kabineta.
"Pohlep turističnih agencij je resno ogrozil varnost številnih Slovenk in Slovencev," pišeta poslanca SDS Milenko Ziherl in Jožef Jerovšek. Vlado in zunanjega ministra Samuela Žbogarja sprašujeta, zakaj sta tako pozno ukrepala ob kaosu v Egiptu in dovoljujeta potovanje slovenskih državljanov v to nemirno državo. V pisnem poslanskem vprašanju ju tudi zanima, kdaj nameravata to državo razglasiti za nemirno območje.
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je imenoval novega šefa obveščevalne službe. To je postal general Murad Movafi, nekdanji guverner Severnega Sinaja, danes poročajo egiptovski državni mediji.
Mariborska škofija naj sama najde rešitev za svoje finančne težave, je menila večina (54 odstotkov) vprašanih v anketi Dela. Za iskanje pomoči pri Vatikanu se je zavzelo 21,6 odstotkov vprašanih. Pri podražitvah so glavni razlog za dvig cen prehrane prevelike trgovske marže, je menilo 72,3 odstotka vprašanih, skoraj soglasni (87,8 odstotka) pa so bili, da bi vlada morala omejiti trgovske marže. Da vlada ne bi smela omejiti trgovskih marž, jih meni 10,7 odstotka.
30. jan. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Menartova šifra Dokopali smo se do knjige Dnevnik Janeza Menarta, ki sta jo pokupili njegova žena in hčerka IME TEDNA Marko Voljč SLOVENIJA Skrivnostni kupec Dela Obletnica bulmastifov Sokrivca za črni scenarij Spletke v senci Pečečnikovega stadiona Strah pred pandemsko gripo ESEJ dr. Dimitrij Rupel: Katera republika? GLOBUS Za varnost bo treba trpeti Panorama REPORTAŽA Bodrum TEHNIKA Nebeška smrt KULTURA Dolgolasi romantik FILM Agonija popolnosti ESTRADA Poligraf: Janko Šopar Ekran KOLUMNE Boštjan M. Turk: Garje in sramote Vinko Vasle: Ko papirji spregovorijo Saša Veronik: V katedrali sodobnih romarjev Maja Sunčič: Kučanščina za telebane INTERVJUJA MILAN KUČAN, nekdanji predsednik države DR. IGOR MASTEN, ekonomist