Prijavljeni ste kot
11. jul. 2014
V Društvu Evropska Slovenija ostro obsojamo zlorabe javnih funkcij, ki imajo za cilj ali posledico bodisi kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin, bodisi nedopustno vključevanje v predvolilno kampanjo ali celo oboje. Vse to na žalost zaznamuje kampanjo pred tokratnimi parlamentarnimi volitvami.
Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo dosojene zaporne kazni za nekdanja predsednika uprav Istrabenza in Pivovarne Laško, Igorja Bavčarja in Boška Šrota. Bavčar bo moral v zapor za sedem let, Šrot pa za pet let in deset mesecev, je za STA potrdil Šrotov zagovornik Blaž Kovačič Mlinar. Znižalo pa je kazen Kristjanu Sušinskemu, in sicer za pol leta.
V treh dneh predčasnega glasovanja na državnozborskih volitvah je glasovalo rekordno število volivk in volivcev. Po podatkih okrajnih volilnih komisij je volilo skupaj 66.754 volilnih upravičencev, kar predstavlja 3,9 odstotka vseh volilnih upravičencev. Izide glasovanja bo državna volilna komisija objavila v nedeljo po 19. uri.
Kdo med slovenskimi politiki je milijonar? Po naših izračunih zagotovo Miro Cerar. Po besedah dr. Mateja Lahovnika, Cerarjevega profesorskega kolega z ljubljanske univerze, le da je Lahovnik na ekonomski fakulteti, je sporno, da politik, ki nenehno predava o etiki in morali, to je njegov glavni kapital za volitve, poleg rednega profesorskega dela na fakulteti še bogato služi kot popoldanski s. p. Tako ima država od njegovega dodatnega dela manj davkov, fakulteta, ki je zanj vložila veliko denarja, pa sploh nima nič.
V Sloveniji bi se najprej morali lotiti reform, ki bi omogočile sproščanje in liberalizacijo trga dela in bi omogočile večjo gospodarsko rast. Ko bi dosegli določen preboj in pozitiven zagon, pa bi lahko začeli krčiti delež države v gospodarstvu. Prav tako bi morali čim prej privatizirati državne banke in državna podjetja, meni Egon Zakrajšek.
Na včerajšnjih sočasnih predvolilnih soočenjih na RTVS in POP TV so predstavniki strank opozorili na kritično stanje v zdravstvu. Med rešitvami predlagajo učinkovitejše upravljanje zdravstvenih zavodov. Kot menijo, je večja učinkovitost potrebna v javnem sektorju na sploh, zavzemajo se za nagrajevanje dobrih in kaznovanje slabih javnih uslužbencev.
Nadzorni svet Dela se je na včerajšnji seji med štirimi ponudbami odločil za prodajo časopisne hiše Večer podjetju Dober Večer, ki sta ga posebej v ta namen ustanovila nekdanji lobist Uroš Hakl in bivši predsednik uprave družbe T-2 Sašo Todorović, poroča spletna stran Dela in dodaja, da naj bi bil Večer prodan za dober milijon evrov.
10. jul. 2014
Na Kongresnem trgu v Ljubljani se je začel shod Upanje, pravica, svoboda v podporo Janezu Janši - po zboru se je množica odpravila na Prešernov trg. Po ocenah organizatorjev Odbora 2014 je zbranih okoli 10.000 ljudi. Nagovorila jih bo vrsta govorcev, med drugim pa bodo predvajali tudi posnetek nagovora Janše.
Objavljamo dokument, ki bi lahko bil taka imenovana računalniška zlepljenka, s katero je tožilec Andrej Ferlinc včeraj obtoževal potvarjanja Janeza Janšo in Francija Matoza. Kombinirani dokument, sestavljen iz treh dokumentov, bi lahko bila v resnici zlepljenka treh dokumentov, ki jo je na zahtevo finske obrambe za analizo uporabila grafologinja iz Španije. Ferlinc nam včeraj ni hotel pokazati sporne »zlepljenke«, da bi se lahko prepričali, ali gre za isti tridelni dokument. Če to drži, potem je velika verjetnost, da je štiri dni pred volitvami manipuliral s slovensko javnostjo in tako politično zlorabil svoj uradni položaj.
»V času med letoma 2004 in 2013 je človekove pravice in temeljne svoboščine kršilo 442 slovenskih sodišč in po zadržani oceni najmanj 1.200 slovenskih sodnikov,« je na današnji novinarski konferenci dejal zaslužni profesor dr. Lovro Šturm. Predstavil je preliminarne podatke o raziskavi, s katero želi ugotoviti, kako pogosto sodniki in sodišča kot izvajalci represivne državne oblasti kršijo človekove pravice in temeljne svoboščine, katera so ta sodišča ter število sodnikov, ki so kot izvajalci sodniške funkcije kršili človekove pravice in temeljne svoboščine v daljšem časovnem razdobju.
Kar je bilo povedano na novinarski konferenci tik pred odhodom predsednika SDS Janeza Janše v zapor glede dokumentov v finskem spisu drži in je resnično, je danes v odgovor na navedbe tožilca Andreja Ferlinca povedal zagovornik Janše Franci Matoz. Ferlinc je opozoril, da je eden od predstavljenih dokumentov kombiniran iz treh drugih dokumentov.
France Turšič (rojen 1937 v Begunjah pri Cerknici) je dopolnil sedem let, ko so mu v enem poletnem mesecu leta 1945 ubili očeta, strica, babico, mater pa obsodili na smrt. Kasneje so mu prepovedali šolanje in ga nekajkrat zaprli. Šel je skozi mariborske zapore, nedolžen in brez krivde kot Jože Pučnik. Potem je pobegnil v tujino in si dom našel v Franciji. V pričujočem pismu pove, da je odhod na volitve edino orožje, ki je nam, "drugorazrednim" državljanom na voljo, da nekaj spremenimo po mirni poti.
Izjavo vrhovnega državnega tožilca Andreja Ferlinca "ocenjujemo kot škandal brez primere, ki jo je dala oseba, ki se v strokovnih zadevah ni sposobna odmakniti od svojih političnih preferenc in si v nasprotju z Ustavo in zakonom lasti dominantno vlogo v procesu", Zbor za republiko (ZZR) piše generalnemu državnemu tožilcu dr. Zvonku Fišerju.
Predsednik SDS Janez Janša je v pogovoru za Demokracijo dejal, da kljub njihovim pobudam ni nobenega sodelovanja, saj vodstvi NSi in SLS čakata, koliko glasov bo kapnilo v njuno volilno vrečo, ker je predsednik SDS v zaporu. Po njegovih besedah nam grozi celo dvotretjinska večina režimskih strank, kar lahko Sloveniji povzroči nepopravljivo škodo.
Čas je, da se v Sloveniji tako kot konec osemdesetih let še enkrat vprašamo kje smo in kam želimo priti. Zdi se, da smo postali družba brez vrednot in družba brez vizije.
Objavljamo zahtevo vrhovnega državnega tožilca Andreja Ferlinca po izločitvi vrhovnega sodnika Marka Šorlija in vrhovne sodnice Barbare Zobec iz kazenske zadeve zoper Janeza Janšo, Ivana Črnkoviča in Toneta Krkoviča. O Ferlinčevi zahtevi smo poročali že včeraj.
Pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami je še danes mogoče predčasno glasovanje. Volivci, ki se nedeljskih volitev ne bodo mogli udeležiti, lahko glas oddajo med 7. in 19. uro na sedežih okrajnih volilnih komisij.
9. jul. 2014
Nicolas Oman, s katerim naj bi se dogovarjal odpoklicani veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic, je bil v Avstraliji obsojen zaradi pedofilje, postopek proti njemu pa je leta 2006 stekel tudi v Sloveniji. Kot so danes za STA potrdili na zunanjem ministrstvu, je Oman slovenski državljan in ima tudi veljaven slovenski potni list.