Prijavljeni ste kot
15. jul. 2014
Odbor 2014 je danes znova organiziral prižiganja sveč pred vrhovnim sodiščem. "Danes mineva 26. dan odkar ima Slovenija političnega zapornika in je tako edina država v zahodnocivilizacijskem krogu, kjer so sistematično kršene človekove pravice in temeljne svoboščine prvaka opozicijske stranke Janeza Janše in njegove družine," so ob tem zapisali v odboru. Prižiganja sveč se je znova udeležilo lepo število ljudi.
Župan občine Bovec Siniša Germovšek je v ponedeljek z ruskim investitorjem, ki želi kupiti ATC Kanin v stečaju, podpisal najemno pogodbo za zemljišča na smučišču Kanin. Podpis je za ruske investitorje glavni pogoj, da bodo v petek sodelovali na dražbi, kjer bo na prodaj premoženje nekdanjega upravljavca smučišča na Kaninu.
Državna volilna komisija je danes objavila neuradni volilni izid po preštetju glasovnic, ki so prispele po pošti iz Slovenije. Ta ni spremenil razmerij med strankami, ki so se uvrstile v DZ. Po pošti je glasovalo 1757 volivcev, kar je 659 manj (27,27 odstotka) kot leta 2011, ko je glasovalo 2416 volivcev, so sporočili z DVK.
»Očitek, da je nekdo storil kaznivo dejanje spolne zlorabe otroka, je žalitev par exellence,« je v obrazložitvi sodbe zapisala ljubljanska okrožna sodnica Vera Gams Premerl in časopisni hiši Delo naložila, da mora Robertu Fojkarju plačati 12.000 evrov odškodnine z zakonskimi zamudnimi obrestmi. Novinar Iztok Umer je namreč oktobra 2009 v Slovenskih novicah, ki spadajo pod Delo, s polnim imenom in priimkom objavil njegovo ime, ga povezal s pedofilijo in označil za sprijenca, čeprav je bil do takrat že dvakrat opran vsakršne krivde.
Dan po volitvah so okrajne volilne komisije preštevale glasove po pošti, stranke pa analizirale rezultate in odločale o prihodnjih korakih. V zmagovalni SMC se bodo začeli intenzivno pripravljati na koalicijska pogajanja, predsednik stranke in najverjetnejši mandatar Miro Cerar namreč upa, da bo koalicija oblikovana že v avgustu.
14. jul. 2014
Trije evropski poslanci iz vrst stranke SDS so evropske kolege ob začetku plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta v Strasbourgu danes opozorili na kršenje človekovih pravic in nelegitimnost nedeljskih volitev v Sloveniji. Zver je obenem opozoril na "volilni inženiring", pozvali pa so tudi k ukrepanju EU.
Novoizvoljeni poslanci poslanski mandat dobijo z dnem izvolitve, izvrševati pa ga bodo začeli s potrditvijo v DZ. Zakon o poslancih daje DZ sicer možnost, da spornih mandatov ne potrdi. Ob tem pa, kot kaže, potrditev mandata prvaku SDS Janezu Janši, ki prestaja zaporno kazen, ni vprašljiva. Mandat bo dobil, vprašanje pa je, če ga bo obdržal. A za Planet siol je Janša povedal, da se poslanskemu mandatu ne bo odpovedal, in na twitterju zapisal: "Zame je v okraju glasovalo 6.023 volilcev, za Cerarja pa 4.280."
V Ameriški gospodarski zbornici v Sloveniji (Amcham) in Britansko-slovenski gospodarski zbornici so v odzivu na rezultate nedeljskih volitev izpostavili privatizacijo in odpiranje svetu. V Amchamu tako v privatizaciji vidijo pot do uresničitve potencialov države.
Poslanci sedmega sklica DZ bodo v poslanske klopi sedli predvidoma v začetku prihodnjega meseca. Poleg poslanske plače si med drugim lahko obetajo še mesečni pavšal za delo v volilni enoti, tistim iz oddaljenih krajev so na voljo tudi poslanska stanovanja. Za uporabo mobilnih naprav pa jim je na voljo okoli 1000 evrov letno.
Kriminolog Dragan Petrovec obračunava z ustavnimi sodniki, kot član komisije za pomilostitve pa je pri predsedniku Danilu Türku predlagal pomilostitev za preprodajalca kokaina.
V novem mandatu državnega zbora bo sedeže v poslanskih klopeh obdržalo le 26 dosedanjih poslancev, od tega jih polovica prihaja iz SDS. Največ novincev bo v parlamentu zastopalo SMC, saj bo vseh 36 poslancev te stranke prvič sedlo v poslanske klopi. Iz DZ pa se poslavlja 64 aktualnih poslancev, med njimi kar nekaj dolgoletnih.
Časniki iz tujine so rezultate predčasnih volitev v Sloveniji pospremili z različnimi ocenami. Večina hrvaških in avstrijskih izpostavlja uspeh Stranke Mira Cerarja (SMC), uspeh levice, pa tudi poraz SDS Janeza Janše in njeno napoved bojkota dela parlamenta. Financial Times in Reuters izpostavljata vprašljivost nadaljnje privatizacije.
Odboru 2014 tudi danes prižiga sveče pred vrhovnim sodiščem. Na "25. dan zapora žrtve politično montiranega sodnega procesa Janeza Janše" bodo prižigali sveče "ter tako opozorili na sistematično kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin prvaka največje opozicijske stranke in njegove družine," so sporočili v odboru.
13. jul. 2014
Na današnjem glasovanju so se volivci izrekli, komu so zaupali svoj glas, na končne izide volitev pa bo treba počakati še dober teden. Novi sklic DZ se bo na ustanovi seji predvidoma sestal 1. avgusta, nato pa bo na potezi predsednik republike, ki bo po posvetovanju z vodji novih poslanskih skupin DZ predlagal kandidata za novega mandatarja.
Relativna zmagovalka današnjih parlamentarnih volitev je SMC, ki so ji volivci namenili 34,61 odstotka glasov in bo v DZ zasedla 36 sedežev. Na drugo mesto se je po neuradnih podatkih uvrstila SDS s 20,73 odstotka glasovi in 21 mandati, v DZ pa so prišle še stranke DeSUS, Združena levica, SD, NSi in ZaAB. SLS je tik pod parlamentarnim pragom.
V Združeni levici (ZL) po preboju v parlament ne izključujejo sodelovanja v vladi. "Mi smo absolutno pripravljeni na vsako sodelovanje, vendar ne proti našim načelom, ki so striktna obramba delavskih pravic in socialistični program," pravi Violeta Tomič. Tudi Matjaž Hanžek zatrjuje, da ne bodo trgovali s svojimi vrednotami, da bi prišli v vlado.
Podpredsednik SDS Zvonko Černač je v prvem odzivu na vzporedne volitve, ki jim kažejo drugo mesto na današnjih predčasnih parlamentarnih volitvah, dejal, da volitve niso bile poštene, zato njihov rezultat ni bil legitimen. Prav tako vlada, ki bo oblikovana na teh rezultatih ne bo legitimna, je dejal.
Predčasne volitve so bile nelegitimne in nepoštene v vsakem primeru, ne glede na rezultat. Madeža, ki je padel na zmagovalca Mira Cerarja, se ne bo dalo nikoli sprati. Janez Janša je bil tri tedne pred volitvani prisilno odstranjen iz volilne tekme z namenom, da bi Cerar lažje zmagal. Lider opozicije ni mogel sodelovati na predvolilnih soočenjih, z drugimi kandidati je bil v neenakopravnem položaju. Kazen zapora bi lahko še pred 20. junijem, ko je moral Janša oditi na Dob, odložilo vrhovno sodišče do odločitve senata o zahtevi za varstvo zakonitosti, a tega namenoma ni storilo. Volitve z liderjem opozicije v zaporu nikjer na svetu ne morejejo biti ne legitimne, ne poštene. Pika.