Prijavljeni ste kot
10. maj. 2023
Tik pred »rdečimi« prazniki je sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ljubljanski nadškofiji nakazal 5,016 milijona evrov, s čimer je dokončno poravnal dolg, ki je nastal zaradi zavlačevanja reševanja denacionalizacijskega zahtevka dela pokljuških in mozirskih gozdov. Celoten odškodninski zahtevek, sprožen je bil že leta 2018, je znašal skupaj z zamudnimi obrestmi 22,6 milijona evrov. A nadškofija je z vsemi denacionalizacijskimi odškodninami skupaj dobila več kot enkrat toliko.
16. apr. 2023
Kardinal Franc Rode je javno priznal, da imenovanje Alojzija Urana za ljubljanskega nadškofa ni bila njegova izbira, je pa zanikal vpletenost v Uranov izgon v tujino. Neuradno pa naj bi bil dvorec Goričane eden od ključnih razlogov za dokončno zaostritev odnosov med Rodetom in Uranom.
14. apr. 2023
Pokojni ljubljanski nadškof Alojzij Uran je veljal za najbolj priljubljenega slovenskega škofa, a tudi za škofa, ki so ga doletele številne življenjske preizkušnje, zaradi česar mu je opešalo srce. Kje, kdaj in zakaj se je v Uranovi nesrečni zgodbi z izgonom začela kotaliti informacija o domnevnem očetovstvu, zaradi katere naj bi Kongregacija Svetega sedeža sprejela dekret o njegovem obveznem odhodu iz domovine?
10. apr. 2023
Ob letošnji Veliki noči mineva tretje leto od zadnjega slovesa ljubljanskega nadškofa in metropolita msgr. Alojzija Urana. Njegova življenjska pot, začeta 22. januarja 1945 v Spodnjih Gameljnah v župniji Šmartno pod Šmarno goro, se je iztekla 11. aprila 2020 opoldne na velikonočno soboto.
22. dec. 2022
Po obisku novega vodstva Slovenske škofovske konference pri papežu Frančišku sredi junija letos, je bilo iz besed predsednika SŠK novomeškega škofa Andreja Sajeta in predvsem celjskega škofa Maksimilijana Matjaža, predsednika stalnega sveta SŠK, razbrati, da je bil delovnem srečanju pri papežu veliko govora o transparentnosti upravljanja materialnih dobrin – še zlasti ljubljanske nadškofije.
2. mar. 2022
Radovljiška upravna enota (UE) je nedavno drugič zavrnila zahtevek ljubljanske nadškofije za vrnitev širšega območja doline Triglavskih jezer (Sedmerih jezer) v naravi. Na nadškofiji so že napovedali, da se bodo znova pritožili, danes poroča Dnevnik.
20. jun. 2021
Ob pisanju članka o premestitvah duhovnikov smo naslovili vprašanja na škofije. Iz ljubljanske nadškofije nismo prejeli odgovorov, za povrh smo bili celo deležni besednega napada njihove zaposlene, zakaj naslavljamo težka vprašanja, zaradi katerih jo boli srce in da zakaj ne moremo napisati nekaj pozitivnega.
27. sep. 2020
Dolina Sedmerih jezer, Slap Savica, obala Bohinjskega jezera, smučišče Viševnik …, se ne vrnejo ljubljanski nadškofiji. Tako je v začetku septembra odločila radovljiška upravna enota. Sliši se paradoksalno: takratni ljubljanski škofiji naj bi nepremičnine sploh ne bile podržavljene, ker so že bile v lasti države.
22. sep. 2020
V začetku septembra je radovljiška upravna enota ugotovila, da naj bi nepremičnine, ki so bile vrsto let predmet vračila ljubljanski nadškofiji, to je Dolina Sedmerih jezer, Slap Savica, obala Bohinjskega jezera, smučišče Viševnik …, sploh ne bile podržavljene Ljubljanski škofiji.
10. nov. 2019
Objavljamo seznam dvanajstih manjših župnij, ki jih v ljubljanski nadškofiji z novim letom ne bo več, oziroma bodo pridružene (besede ukinjanje se izogibajo) sosednjim.
5. feb. 2018
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS je vložil pritožbo na odločitev, s katero je Okrožno sodišče v Ljubljani v ponovljenem postopku ljubljanski nadškofiji prisodilo 17,4 milijona evrov odškodnine zaradi dolgotrajnega vračanja mozirskih in dela pokljuških gozdov v postopku denacionalizacije. Dvomi namreč v izvedeniško mnenje.