Revija Reporter
Slovenija

S sklicevanjem na naciste skuša država preprečiti vrnitev nepremičnin ljubljanski nadškofiji

Ivan Puc

27. sep. 2020 20:00

Deli na:

Obala Bohinjskega jezera.

Tomo Jeseničnik

Dolina Sedmerih jezer, Slap Savica, obala Bohinjskega jezera, smučišče Viševnik …, se ne vrnejo ljubljanski nadškofiji. Tako je v začetku septembra odločila radovljiška upravna enota. Sliši se paradoksalno: takratni ljubljanski škofiji naj bi nepremičnine sploh ne bile podržavljene, ker so že bile v lasti države.

Kako je mogoče, da se je razlaga, da nepremičnine takratni ljubljanski škofiji sploh niso bile odvzete, pojavila prvič po skoraj tridesetih letih, odkar v tej zadevi trajajo ti postopki dolge denacionalizacijske sage?



Kako upravna enota utemeljuje preobrat, s katerimi se povsem ustavlja vrnitev okoli dobrih 5000 hektarjev zemljišč in gozdov na Gorenjskem?  


So bile res omenjene nepremičnine v lasti države na temelju odloka predsedstva AVNOJ 21. novembra 1944? Pojasnjujemo, zakaj so novi oblastniki leta 1945 vedno šteli, da je Cerkev lastnik.

Ali z zlonamerno in sprevrženo razlago revolucionarnih predpisov iz obdobja podržavljenja upravni organ ponavlja storjene krivice? Gre za rezultatsko odločanje?

Pravdanje se bo nadaljevalo z revizijo pred vrhovnem sodiščem. Zakaj je pomembno, da se ljubljanska nadškofija sklicuje na kršitve človekovih pravic, ker upravna enota nadškofiji po vseh teh letih pravdanja sploh ne prizna pravice do denacionalizacije?

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24