Prijavljeni ste kot
17. sep. 2024
Manj kot pet mesecev po potrditvi novele zakona o javni rabi slovenščine je slovenščina od ponedeljka zvečer na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18, so sporočili z ministrstva za kulturo.
9. jan. 2024
Beseda leta 2023 je ujma, kretnja leta pa solidarnost, so danes razglasili v Atriju ZRC. Zmagovalni besedi je na izboru ZRC SAZU, ki je zajel 11 finalistk, sledila beseda nutrija. Za pesem leta, sestavljeno iz besed finalistk, je bila izbrana pesem Potovanje skozi besedni labirint Rista Kovacheva, za novotvorjenko leta pa beseda strojetvor.
28. feb. 2023
Odbor DZ za kulturo se je na včerajšnji seji seznanil z (ne)uporabo slovenskega jezika pri nekaterih ponudnikih pretočnih storitev in operacijskih sistemih pametnih telefonov ali avtomobilov, ki so na voljo v Sloveniji. Pod okriljem ministrstva za kulturo nastaja novela zakona o javni rabi slovenščine, ki bo dana v razpravo v predvidoma nekaj tednih.
13. jan. 2023
Evropska poslanka Irena Joveva je v pismu izvršnemu direktorju podjetja Apple Timu Cooku pozvala k spremembi pristopa do enotnega digitalnega evropskega trga in k uporabi slovenskega jezika na njihovih napravah in operacijskih sistemih. Podjetje bi spoštovanje do slovenščine lahko razširilo na vse storitve, vsebine in naprave, meni poslanka.
9. avg. 2022
Teorijam o prastarem izvoru Slovencev se očitno pridružuje zgodovinarka Andreja Valič Zver, ki jo je navdušil simpozij o koreninah slovenskega naroda na taboru stranke SDS v Bovcu.
14. jun. 2022
V Svetokriškem rokopisu iz 12. stoletja je analiza potrdila, da so števniki od ena do deset zapisani v zgodnji slovenščini. Gre za najstarejši obsežnejši ohranjen zapis zgodnje slovenščine po Brižinskih spomenikih, je v nedeljo poročala TV Slovenija.
23. mar. 2022
Sindikat Glosa je vlado, ministrstva in medijsko krajino pozval, naj si začne prizadevati za dosledno uporabo slovenščine v javnih napisih in elektronskih napravah, kot to predvideva zakon o javni rabi slovenščine. Sindikatu se denimo zdi nedopustno, da uporabniki iPhona v meniju telefona ne morejo izbrati maternega jezika.
2. maj. 2021
Evropa je jezikovno zelo pestra celina. Že samo EU ima 24 uradnih jezikov, skupaj pa na stari celini po nekaterih podatkih govorijo več kot dvesto jezikov.
31. mar. 2021
Ruski predsednik Vladimir Putin ohranja svoje znanje nemščine tako, da gleda nemško televizijo, je povedal njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Glede zasebnega življenja Putina je Peskov dodal, da ima še vedno rad hišne ljubljenčke in da je ena od njegovih ljubših prostočasnih dejavnosti branje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
19. mar. 2021
Novi slovenski Pravopis 8.0 bo prinesel več novosti, med katerimi bo najbolj vidna poenostavitev pisanja neprve sestavine v večbesednih krajevnih imenih. Tako bi po novem poenotili pisanje krajev v vseh sestavinah po zgledu Škofja Loka in Zidani Most tudi Novo Mesto, Opatje Selo in Stari trg. Izjema bi bili le predlogi, primer: Most na Soči.
16. mar. 2020
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je v Jezikovni svetovalnici zbral vse, kar je v zvezi z izrazi, povezanimi s koronavirusom, treba vedeti za čim lažjo pravilno jezikovno rabo, je na Twitterju sporočili predstojnik Kozma Ahačič. Sodelavci ZRC SAZU sicer, podobno kot v izobraževanju, tam, kjer je mogoče, delujejo na daljavo.
22. feb. 2020
Pri opravljanju vozniškega izpita kandidatom pogosto težave povzroča besedišče. Med besedami, ki jih pogosto ne razumejo, so tudi splošni pojmi. Nekateri izmed izrazov pa izhajajo iz predpisov, ki jih morajo kandidati poznati. Na Agenciji za varnost prometa so za STA sicer poudarili, da lahko kandidati med izpitom vprašajo za pojasnilo.
25. nov. 2019
Nova raziskava genetskega materiala naših prednikov je potrdila, da so se indoevropski jeziki na prostrano območje od Evrope do Azije razširili zaradi množičnih selitev pastirjev v času bronaste dobe. Nomadi so se namreč pred približno 5000 leti iz evrazijskih step podali na zahod proti Evropi in na vzhod proti južni Aziji.
20. jul. 2019
Prvo vprašanje, ki je zbirateljici ljudskega gradiva Marti Repanšek iz Črne na Koroškem odprlo vrata do pripovedovalcev in do z današnjega gledišča tudi zelo nenavadnih zgodb o preteklem življenju Korošcev, je bilo: "A je vas gda strašivo?" Od takrat že več kot četrt stoletja zbira zgodbe, ki kažejo, da je koroško ljudsko slovstvo edinstveno.
30. maj. 2019
Skoraj 30 rednih, izrednih in dopisnih članic in članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) je na vlado, DZ in ustavno sodišče naslovilo protestno izjavo v zvezi z zanemarjanjem ustavno in zakonsko določene skrbi za slovenski jezik. Tudi javnost pozivajo, da se aktivno angažira pri skrbi za slovenščino na vseh področjih življenja.
24. feb. 2019
Nea mi luštov delaj, Daj mi en pajs, Kuj nekaj in Fertik lušno so izrazi, ki so morda znani le delu Slovencev, a na spletu žanjejo veliko zanimanja. Kliki se kar vrstijo, v Mariborski knjižnici pa so spletnemu fenomenu Štajerski árgo posvetili celo razstavo.
8. jan. 2019
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU vsako leto izbira predloge za besedo leta, med katerimi je tudi veliko neologizmov oziroma novotvorjenk, zato so se letos odločili za izbor najbolj izvirne nove besede. Komisijo je najbolj prepričal izraz drečka, ki pomeni vrečko za pobiranje pasjih iztrebkov na javnih površinah.
10. sep. 2018
Ko so pred dnevi na družbenih omrežjih razvedelo o postroju Štajerske varde Andreja Šiška, so nekateri namesto besede varda napačno uporabljali kar beseda garda.