Prijavljeni ste kot
22. apr. 2022
Raziskovalci so v španskem mestu Valladolid nedavno našli prvo grobnico Krištofa Kolumba, pomorščaka iz 15. stoletja, ki je odkril Ameriko. Že dolgo je znano, da je bil po smrti leta 1506 pokopan v Valladolidu, vendar točna lokacija njegove grobnice do zdaj ni bila znana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
11. apr. 2022
Globoko v gozdovih Kočevske reke, na zaprtem območju v bližini po vojni izpraznjene vasi Škrilj, se nahaja nekoč tajni bunker, ki bi v primeru jedrskega napada v času hladne vojne služil kot podpora bunkerju v Gotenici, kamor bi se zatekel slovenski politični vrh. Desetletja dobro varovana skrivnost je od leta 2017 na ogled javnosti.
10. feb. 2022
Šest slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu je predsednici parlamenta Roberti Metsola danes poslalo pismo v zvezi z njenimi izjavami ob italijanskem dnevu spomina na fojbe. Izrazili so obžalovanje, ker je navedla neresnično in večkrat kritizirano stališče nekdanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana glede fojb.
30. jan. 2022
Angleška študija je ugotovila, da lahko zgodba mladinskega romana Deček v črtasti pižami, ki ga je leta 2006 napisal irski pisatelj John Boyne, po njej pa so leta 2008 posneli istoimenski film, "ohranja številne nevarne netočnosti in zmote", če se jo uporablja pri poučevanju mladih o holokavstu, poroča britanski Guardian.
28. jan. 2022
Ob dnevu spomina na žrtve holokavsta je predsednik državnega zbora Igor Zorčič v svoji poslanici opozoril na zaskrbljujoče razmere v Evropi, v kateri da se znova krepijo sentimenti nestrpnosti in sovražnosti do drugačnih in drugače mislečih. "Spominski dan je zato naša odgovornost, da storimo vse, da se kaj tako okrutnega ne ponovi," je dodal.
9. jan. 2022
Predsednik republike Borut Pahor je včeraj tradicionalno položil venec k spominskemu obeležju padlim borkam in borcem Pohorskega bataljona v počastitev 79. obletnice njihovega poslednjega boja. Kot njihovi ponosni dediči smo dolžni, da po svojih najboljših močeh iščemo najbolj mirno in varno pot za nas in naše otroke, je dejal v kratki izjavi. Drugače kot organizatorji na Pohorju, ki so zaradi epidemije množično proslavo odpovedali, pa v Dražgošah vztrajajo pri slovesnosti z množico ljudi.
1. jan. 2022
V Južni Afriki se bodo danes še zadnjič poslovili od enega najbolj znanih borcev proti apartheidu, nadškofa Desmonda Tutuja, ki je umrl preteklo nedeljo. Pogreb bo skromen, kot si je želel tudi pokojnik. Čez teden so sicer po državi potekale številne slovesnosti njemu v spomin.
30. dec. 2021
V Južni Afriki potekajo številne slovesnosti ob slovesu od v nedeljo umrlega nadškofa Desmonda Tutuja. Ljudje se bodo lahko od njega danes in jutri poslovili v katedrali v Cape Townu, kjer je krsta z njegovim truplom. V sredo pa je v mestni hiši potekala medverska slovesnost s petjem in plesom. Pokopali ga bodo v soboto.
29. dec. 2021
Ruski predsednik Vladimir Putin se je na srečanju voditeljev držav, ki so bile nekoč del Sovjetske zveze, zavzel za tesnejše sodelovanje med njimi.
26. dec. 2021
V Južni Afriki je umrl ikona boja proti apartheidu, nadškof Desmond Tutu, je sporočil južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa. Tutu, ki je prejel tudi Nobelovo nagrado za mir, je bil star 90 let.
15. dec. 2021
Mineva 30 let od sprejema ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991. Obletnico bodo na ustavnem sodišču obeležili s četrtkovo slovesnostjo, na kateri bo slavnostni govornik Tine Hribar.
9. nov. 2021
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič se je danes udeležil spominskega dogodka v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau, kjer je nagovoril udeležence simpozija o antisemitizmu ter preživele in sorodnike žrtev. Spomnil je, da je bilo z ozemlja Slovenije med drugo svetovno vojno v Auschwitz pripeljanih 2324 ljudi, so sporočili iz DZ.
Nova Slovenska zaveza, ki je želela v sodelovanju z župnijo Ljubljana novembra pripraviti mašo v grajski kapeli sv. Jurija na Ljubljanskem gradu, izraža nezadovoljstvo, ker jim to ni bilo dovoljeno. Na ljubljanski mestni občini pa so za STA navedli, da so njihovo prošnjo za organizacijo maše na gradu ocenili kot provokacijo.
26. okt. 2021
Predsednik vlade Janez Janša se je včeraj v Parku vojaške zgodovine v Pivki udeležil slovesnosti ob odprtju razstave Sanje imajo to čudno lastnost, da se včasih uresničijo. Janša je v nagovoru dejal, da je "v naravi človeka, da sanja, v naravi svobodnega človeka pa je, da ima možnosti, da te sanje tudi uresničuje", so sporočili z vlade.
7. okt. 2021
Oblasti v Potsdamu so nedavno priznale neprijetno odkritje, da je pokojni nacistični minister za propagando Josef Goebbels še vedno častni meščan. Naziv je prejel leta 1938 in mu ga očitno niso nikoli odvzeli, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
6. okt. 2021
Na pokopališču v Velikovcu na avstrijskem Koroškem bodo danes odkrili spominsko ploščo za vse padle v koroških bojih v letih 1918 in 1919. Na plošči padli ne bodo zabeleženi po narodnostni, državni ali vojaški pripadnosti, temveč po abecednem redu. Pokrovitelja dogodka sta predsednika Slovenije in Avstrije, Borut Pahor in Alexander Van der Bellen.
3. okt. 2021
Nova Slovenska zaveza in Župnija sv. Martina na Teharjah pripravljata danes v teharski cerkvi obletno sveto mašo v spomin na teharske žrtve. Mašo bo daroval upokojeni celjski škof Stanislav Lipovšek, po maši pa bo kratek kulturni del slovesnosti, kjer bo zbrane nagovoril tajnik Nove Slovenske zaveze Peter Sušnik.
23. sep. 2021
V muzejski instituciji Smithsonian v Washingtonu bo danes potekala slovesnost, na kateri bodo ZDA Iraku še uradno vrnile 3500 let staro glineno ploščico z Epom o Gilgamešu. Pri Unescu so julijsko vrnitev tablice skupaj s 17.000 drugimi artefakti v Irak, označili za "pomembno zmago v boju proti nezakoniti trgovini s kulturno dediščino".