Ob dnevu spomina na žrtve holokavsta je predsednik državnega zbora Igor Zorčič v svoji poslanici opozoril na zaskrbljujoče razmere v Evropi, v kateri da se znova krepijo sentimenti nestrpnosti in sovražnosti do drugačnih in drugače mislečih. "Spominski dan je zato naša odgovornost, da storimo vse, da se kaj tako okrutnega ne Včerajšnji dan spomina na žrtve holokavsta je po mnenju Zorčiča "naša civilizacijska odgovornost, da kot posamezniki in družba storimo vse, da se kaj tako okrutnega ne bo zgodilo nikoli več". Spomnil je, da se je državni zbor pridružil projektu Svetovnega judovskega kongresa in Unesca #Spominjamose in bodo nocoj v državnem zboru prižgane vse luči, s čimer bodo simbolično počastili spomin na žrtve.
Pri tem pa Zorčič opozarja, da zgolj pietetno obujanje spomina na žrtve ne zadošča. "Zaskrbljujoče je, da se v Evropi, za katero se je zdelo, da je bila po vojni z nürnberškimi procesi očiščena največjih nacističnih zločincev, znova krepijo sentimenti nestrpnosti, diskriminacija in sovražnost do drugačnih in drugače mislečih," je opozoril.
Alarmantni pa se mu zdijo tudi poskusi reinterpretacije zgodovine in boja proti okupatorju. "Tega nikakor ne smemo dopusti," je povedal.
V svoji poslanici se je Zorčič tako zavzel za vključujočo in strpno družbo, v kateri bo lahko vsakdo užival svoje pravice in svoboščine ter bo enak pred zakonom, na glede na svojo raso, narodnost, vero, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine.
Osrednje slovesnosti ob dnevu spomina so v Sloveniji sicer potekale že v sredo. Glavni govorec na slovesnosti v Murski Soboti je bil predsednik republike Borut Pahor. Pred tem je na judovskem pokopališču v Dolgi vasi tradicionalno položil venec k spomeniku žrtvam nacističnega nasilja in pozval, da si za zavarovanje pridobitve miru, varnosti, strpnosti in sožitja vsak dan prizadevamo za tri kulture: spominjanja, dialoga in mirnega reševanja vseh sporov.
V imenu predsednika vlade Janeza Janše je bil na judovskem pokopališču v Ljubljani na Žalah včeraj v spomin žrtvam holokavsta položen spominski venec. Spominsko položitev venca je spremljala častna straža Slovenske vojske, so zapisali na vladni spletni strani.
Judovski kulturni center Ljubljana pa je s poljskimi veleposlaništvom priredil projekcijo poljskega dokumentarnega filma Babica. Ta oriše zgodbo Stanislawe Leszczynske, ki je v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau delala kot babica. Ogledal si jo je tudi predsednik republike Borut Pahor, pridružilo se mu je nekaj učencev in dijakov. Projekcije so se udeležili tudi nekateri veleposlaniki in predstavniki tujih veleposlaništev v Sloveniji, si sporočili iz predsednikovega urada.
Pahor se je direktorju judovskega kulturnega centra Robertu Waltlu ob tem zahvalil za neprecenljivo poslanstvo, ki ga s sodelavci opravljajo predano in s srcem. Opomnil je na pomen kulture spominjanja. Žive priče holokavsta, tega moralnega dna človeštva, izginjajo, zato moramo mi skrbeti, da spomin ne ugasne, je poudaril. Ob kulturi spominjanja, tako predsednik Pahor, sta za zavarovanje trajnega miru, spoštovanja in strpnosti pomembni še kultura dialoga in kultura mirnega reševanja vseh sporov.ponovi," je dodal.
Ob dnevu spominu na žrtve holokavsta svarila pred krepitvijo nestrpnosti
28. jan. 2022 7:45 Osveženo: 7:57 / 28. 1. 2022
Ob dnevu spomina na žrtve holokavsta je predsednik državnega zbora Igor Zorčič v svoji poslanici opozoril na zaskrbljujoče razmere v Evropi, v kateri da se znova krepijo sentimenti nestrpnosti in sovražnosti do drugačnih in drugače mislečih. "Spominski dan je zato naša odgovornost, da storimo vse, da se kaj tako okrutnega ne ponovi," je dodal.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke