1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Sodnik Škoberne je ostal brez imunitete

Deli na:

DZ je na današnjem zasedanju brez glasu proti potrdil odločitev mandatno-volilne komisije, da celjskemu sodniku Milku Škobernetu, ki je osumljen jemanja podkupnine, ne podelijo imunitete. Škoberne je sicer že od petka v priporu, njegov zagovornik Tomaž Bromše pa zaradi neutemeljene odreditve pripora napoveduje tudi pritožbo na ustavno sodišče.

DZ je na današnjem zasedanju brez glasu proti potrdil odločitev mandatno-volilne komisije, da celjskemu sodniku Milku Škobernetu, ki je osumljen jemanja podkupnine, ne podelijo imunitete. Škoberne je sicer že od petka v priporu, njegov zagovornik Tomaž Bromše pa zaradi neutemeljene odreditve pripora napoveduje tudi pritožbo na ustavno sodišče.

Škoberneta so v četrtek pripeljali pred preiskovalnega sodnika po tem, ko je mandatno-volilna komisija državnega zbora sklenila, da mu ne podeli imunitete. Sodnik je zanj odredil sodno pridržanje, po petkovem nadaljevanju zaslišanja pa mesec dni pripora zaradi upravičene bojazni, da bi uničil sledove kaznivega dejanja ali vplival na priče.

Bromše se je na odločitev pritožil in napovedal, da bo v primeru zavrnitve pritožbe nad odreditvijo pripora Škobernetu na vrhovno sodišče naslovil zahtevo za varstvo zakonitosti. Hkrati se bo pritožil še na ustavno sodišče. Po njegovem prepričanju je namreč Škobernetu kršena z ustavo zagotovljena imuniteta. O njej bi moral, kot meni Bromše, pred odreditvijo pripora odločati državni zbor in ne le parlamentarna mandatno-volilna komisija.

Okrožno sodišče v Ljubljani je Bromšetovo pritožbo na odreditev pripora po pošti prejelo v ponedeljek. O njej bodo odločili v zakonskem roku 48 ur, ki se izteče v sredo ob 13. uri, napovedujejo na sodišču. Pritožbe, poslane preko telefaksa že v soboto, tako ne bodo upoštevali. Bromše je ob tem za STA dejal, da se mu zdi ravnanje sodišča nerazumljivo.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v ponedeljek ob začetku seje DZ predsednika parlamenta Pavla Gantarja spraševal, zakaj ni omogočil, da bi DZ na izredni seji pravočasno odločal o sklepu mandatno-volilne komisije, da sodniku ne podeli imunitete. Tanko trdi, da gre za hudo in verjetno tudi zavestno procesno napako, ki bi lahko omogočila tudi, da bo Škoberne zahteval odškodnino zaradi nezakonitega pridržanja. Predsednik DZ Pavel Gantar je očitke zavrnil, zatrdil, da ni prišlo do kršenja postopkov ter da je DZ vedno ravnal tako.

V kriminalistični akciji sredi minulega tedna sta bila zaradi suma vpletenosti v zadevo poleg Škoberneta pridržana tudi direktor podjetja Komunala Laško Marjan Salobir in celjski podjetnik Esad Ramić. Preiskovalni sodnik je tudi Ramiću v petek odredil enomesečni pripor, zoper Salobirja pa tožilstvo ni podalo predloga za pripor. Škoberneta naj bi pridržali zaradi suma, da je v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Ćehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami.

DZ poslancu SDS Janezu Janši v zasebni tožbi, ki jo je proti njemu vložil Franci Perčič, ni podelil imunitete. Janša se na imuniteto tudi ni skliceval.

DZ se je seznanil tudi z odstopom Bineta Matoha iz Programskega sveta Radiotelevizije Slovenija.

Poslanci so v sklopu mandatno volilnih zadev za podpredsednika komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti imenovali Marijana Križmana (SD). Odločili so še, da bo poslanca Franca Jurija (Zares) na mestu podpredsednika odbora DZ za zunanjo politiko nadomestila Cveta Zalokar Oražem.

Potrdil so sklep, da se kot člana in podpredsednika preiskovalne komisije, ki se ukvarja z afero Patria, imenuje poslanca SD Dejana Levaniča, razreši pa Dušana Kumra.