Prijavljeni ste kot
9. jan. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Mesija iz Dražgoš Milan Kučan bi se rad vrnil v aktivno politiko. Sestavili smo sanjsko Kučanovo vlado. IME TEDNA Jani Soršak SLOVENIJA Do generala s političnim soglasjem Miklavčičeva lobistična žilica Odstrel porodnišnic Drevo slovenstva kot les križa Prekmurske zdrahe Varuha premoženja tajkunov PRO&CONTRA Malo delo: Zoran Kotolenko in Marko Funkl GLOBUS Lula, otrok in oče Brazilije Panorama REPORTAŽA Katalonija TEHNIKA Romantiki jutrišnjega dne KULTURA Leto 2011 v filmu FILM Mraz, volkovi, gravitacija ESTRADA Poligraf: Luka Ovčar Ekran KOLUMNE Vinko Vasle: Kaj je mama storila koaliciji! Boštjan M. Turk: Vrtenje Zemlje in besed Saša Veronik: O ostri zadevi Maja Sunčič: Amoralna ekonomija pod Slovenci INTERVJUJA JOŽEF JEROVŠEK, predsednik parlamentarnega odbora za obrambo FRANCO JURI, poslanec DZ in podpredsednik Zares
Ljudje se morajo tako nasititi vladajoče garniture, da jim bo šlo na bruhanje, pravi poslanec SDS Jožef Jerovšek. Nedavno se je vrnil iz Afganistana, kjer je z delegacijo, ki jo je vodila ministrica Ljubica Jelušič, obiskal pripadnike 14. kontingenta slovenske vojske. V pogovoru pojasnil, da pri nas vlada paradržava, zakaj se morajo ljudje do grla nasititi vladajoče garniture in kakšno je ozadje zadnjih kadrovskih odločitev v Slovenski vojski. Zadovoljen je, ker je sodeloval kot virtualni lik v oddaji Hri-bar, saj televizija oblikuje lik le za prepoznavne politike.
Kresalova in Zalar podpirata brezzobo novelo kazenskega zakonika, ki je napisana kot po meri mogočnih tajkunskih odvetnikov. Po njej ne bo mogoče odvzeti niti evra nezakonito pridobljenega premoženja.
Slovenski vojski primanjkuje generalov, a na povišanja lahko računajo le popolnoma neprimerni kandidati, ki pa so po volji vladajoči politiki.
Če Milan Kučan kot odrešenik prevzame vodenje slovenske vlade, lahko svoj kabinet napolni z ljudmi, kot so Ivan Zidar, Tomaž Ertl, Niko Kavčič, Drago Isajlovič - Kučanovi zaupniki in velike živine komunističnega režima. Janez Stanovnik vabi Kučana, naj prevzame oblast v Sloveniji in levico reši pred porazom na volitvah. Po polomu Golobiča in Kresalove ter premajhnem dometu Zorana Jankovića izven Ljubljane naj bi bil Kučan idealen mandatar.
Slovenska politika si mora povrniti zaupanje ljudi, je prvi predsednik RS Milan Kučan dejal na proslavi ob 69. obletnici dražgoške bitke. Pot do rehabilitacije pa so zgolj njena dejanja brez medsebojnih blokad ter z odprtim dialogom in sodelovanjem, je poudaril pred več tisoč zbranimi ob obnovljenem spomeniku pri Dražgošah.
To spominja na kitajsko kulturno revolucijo, ko je Mao ponovno prevzel oblast s pomočjo mladih kadrov. Po njegovi smrti so aretirali bando štirih (med njimi je bila tudi Maova vdova), na oblasti so se zvrstili drugi starci.
8. jan. 2011
Zgodbe 2010 so bile zgodbe alternativnih medijev. Ti so zaradi zaostrenih razmer in narave njihovega poklica v izteku leta še posebej izpostavljeni. Oblast se namreč ne brani na način, da bi napake priznavala in jih procesno odpravljala, temveč podobno kot se je v starih časih. Novinarjem se bodisi grozi (tudi s smrtjo), preganja se jih po sodiščih, zoper njih se vlaga kazenske ovadbe in civilne tožbe. Jaz bom 27. januarja prvič stopil pred sodnika. Grozi mi do šest mesecev zapora zaradi izpričevanja resnice: dokazoval sem, da so bila določena dejanja pomembne družbene figure v neskladju s človeško moralo in zakoni.
Blog Mikstone special Blog (http://mikstone1.wordpress.com/) je pisan kot življenjska zgodba Mitja Kunstlja, nekdanjega pripadnika Morisa.
7. jan. 2011
Direktorica izolskega zdravstvenega doma Gordana Živčec Kalan je denar svoje ustanove posodila zasebnemu podjetju Mabra, zato ministra za zdravje Dorijana Marušiča zanima, s kom direktorica posluje. Zadeve se je lotila tudi protikorupcijska komisija.
Mariborski župan Franc Kangler se je danes odzval na kazensko ovadbo, ki naj bi jo zoper njega spisali mariborski kriminalisti v zvezi z domnevno sporno menjavo zemljišč za gradnjo toplarne. Kot je povedal na novinarski konferenci, o ovadbi uradno ni obveščen, vse obtožbe, tako iz tokratne kot prejšnje ovadbe v zvezi z Domom pod Gorco, pa zavrača.
To ni le napad na svobodo javne besede, ampak tudi na temeljne vrednote demokracije, so v Združenju novinarjev in publicistov protestirali zaradi obtožbe zoper novinarja Dela Boruta Tavčarja, ki ga tožilstvo preganja na zahtevo ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Župan skuša z ustrahovanjem zatreti vsako kritiko svojega dela, pravijo v združenju.
Glavni finski preiskovalec zadeve Patria Kaj Erik Björqvist mi je povedal, da se je denar iz Patrie stekal v SDS, a se je nato ustrašil svojih šefov in preklical izjavo, je dejal novinar Dela Dejan Karba na včerajšnji sodni obravnavi v tožbi stranke SDS zoper časopisno hišo Delo. Karba je v 23. novembra 2009 objavljenem članku napisal, da je del sredstev iz posla z oklepniki finskega podjetja končal v takrat najmočnejši koalicijski stranki, ki ga je porabila za izdajanje brezplačnikov Slovenski tednik in Ekspres. Še isti dan, ko je bil članek objavljen, je Björqvist za STA zanikal novinarjevo pisanje.
6. jan. 2011
Naloga vlade in politike je, da skrbi za državljane in ustvarja pogoje, da se lahko izobražujejo, delajo in ustvarjajo, vendar pa aktualna vlada tega očitno ne zna in je ne skrbi 110.000 brezposelnih in njihove družin, je v odzivu na danes objavljene podatke o brezposelnosti zapisala poslanka SDS Alenka Jeraj.
Žal je večina menedžerjev v državnih družbah nastavljena politično in izrazito nesposobna voditi posel. Bilance družb, ki jih vodijo, pa skušajo izboljšati z zlorabo prevladujočega položaja in s karteliranjem.
Sklic razvojne klavzure koalicijskih strank predsednik DeSUS Karl Erjavec ocenjuje pozitivno, boji pa se, da se stranke ne bodo uspele "kaj dosti dogovoriti". Po njegovi oceni bo klavzura uspešna le, če se bo koalicija poenotila o svojih prioritetah do konca mandata.
Stari zakon o RTV Slovenija pušča mnoge odprte probleme, zlasti glede modernizacije javnega zavoda, je ob obravnavi predloga o razglasitvi decembrske referendumske odločitve opozorila ministrica Majda Širca. Branko Grims (SDS) vladi očita, da kljub jasno izraženi volji ljudi prek zakona o izvrševanju proračuna namerava spet dvigniti rtv prispevek.
Direktor Urada RS za varstvo konkurence (UVK) Jani Soršak zapušča urad in se vrača nazaj v odvetniške vode. Kot je pojasnil v pogovoru za Finance, se na tem položaju ni nikoli videl dolgoročno. Za svoj največji uspeh šteje to, da je zaposlene prepričal o nujnosti preiskav, za neuspeh pa, da mu UVK ni uspelo izločiti iz ministrstva za gospodarstvo.