Prijavljeni ste kot
15. jan. 2012
Danes mineva 20 let, odkar je takratna Evropska skupnost, predhodnica današnje Evropske unije, priznala Slovenijo. To je bila prelomnica pri vključevanju mlade države v mednarodno skupnost, ki je vrh doseglo s sprejetjem v Združene narode 22. maja 1992, ko je Slovenija postala 176. članica te svetovne organizacije.
Na nocojšnji slovesnosti na Trgu Leona Štuklja, s katero se je v Mariboru tudi uradno pričela Evropska prestolnica kulture (EPK), se je kljub nizkim temperaturam zbralo več tisoč ljudi, med njimi tudi številni znani obrazi.
Tudi tokrat se je Mitja Kunstelj izmazal le s pogojno zaporno kaznijo, toda z dolgo preizkusno dobo petih let.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je začelo sojenje Francu Turšiču, ki ga zasebna tožilca Ludvik in Ljubo Meden obtožujeta za kaznivo dejanje žaljive obdolžitve. V svoji knjigi, izdani marca 2007, z narečnim naslovom Tomažičou Francel z Bajgn – Od mariborskega zapora do predsedniške palače v Parizu je namreč Turšič za Karolino Meden, mater tožnikov, zapisal, da je na sojenju njegovi materi leta 1945 zanjo zahtevala smrtno kazen.
14. jan. 2012
Premier Borut Pahor je med petkovimi in današnjimi dvostranskimi pogovori s predsednico in predsedniki parlamentarnih strank dosegel dogovor o sklicu skupnega sestanka, ki bo predvidoma v torek v Vili Podrožnik v Ljubljani. Med temami pogovora bosta tudi znižanje bonitetne ocene Sloveniji in arbitražni sporazum, so sporočili iz kabineta premiera.
Petkovo znižanje bonitetne ocene Slovenije za eno stopnjo s strani bonitetne hiše Standard & Poor's (S&P) po oceni ekonomista Bernarda Brščiča "v luči izjemno slabo vodene ekonomske politike" in politične krize ne more biti presenečenje. "Slovenija tone, gre dol," je poudaril za STA.
Letalo s slovensko delegacijo, v katerem je ob predsedniku republike dr. Danilu Türku sedel bivši predsednik Milan Kučan, je tokrat letelo v napačno smer. Moralo bi pristati v zasneženi prestolnici Severne Koreje Pjongjangu, kjer se že vse od 17. decembra lani poslavljajo od ljubljenega vodje Kim Džonga, ki jim je vladal sedemnajst let, a je pomotoma pristalo na letališču v Pragi. Tako se je slovenska uradna delegacija hočeš nočeš znašla sredi pogrebnih slovesnosti za Vaclavom Havlom, ikono žametne revolucije in prvim češkim predsednikom po padcu komunizma.
V Slovenski kinoteki se je v petek s predavanjema filozofov Slavoja Žižka in Roberta Pfallerja sklenil mednarodni simpozij filmske teorije, Jesenska filmska šola. Žižek je ob seriji "The Wire" (Žica) med drugim premislil vprašanji etičnega obupa in možnost sprememb družbe, Pfaller pa je očrtal filozofske lekcije TV serije Seks v mestu.
Na spletnem portalu Planet Siol.net sem prebral intervju s Svetlano Makarovič. Ob koncu branja sem bil dobesedno zgrožen. Zakaj? Doslej sem jo poznal predvsem kot pisateljico, pesnico, igralko, ilustratorko in pionirko šansonov. Res, nekoliko nenavadno in prenapeto, a vendarle dinamično kulturnico oziroma kvalitetno ustvarjalko. Tokrat sem jo spoznal iz precej temnejše strani. Ne želim jo ocenjevati, želim jo le predstaviti v luči zapisanega.
13. jan. 2012
Janez Janša, Gregor Virant, Radovan Žerjav in Ljudmila Novak so že v nedeljo parafirali Pogodbo za Slovenijo 2012 - 2015, v kateri za mandatarja predlagajo predsednik SDS Janšo, poroča spletni portal pozareport.si.
Vseh pet poslancev Liste Virant, ki so se danes neuradno omenjali kot možni prestopniki v Pozitivno Slovenijo in SD, je za STA kategorično zanikalo takšno možnost. Zanikal jo je tudi Jani Soršak, ki naj bi bil pobudnik takega prestopa: "Gre za poceni provokacijo. Prestopov iz Liste Virant ne boste videli," pravi.
Privrženci Zorana Jankovića na Facebooku organizirajo zborovanje ob novem glasovanju mandatarja za predsednika vlade. Predvidoma 25. januarja ob 12. uri naj bi se zbrali pred parlamentom in pokazali "ljudem, ki vztrajno odklanjajo kakršnokoli sodelovanje z g. Jankovićem, kakšno podporo ima s strani ljudstva, ki je zanj glasovalo že v letu 2011 in se je v letošnjem letu številka še povečala." Po prepričanju avtorjev strani poslanci s sredino zavrnitvijo Jankovićevega mandatarstva niso upoštevali glas oz. voljo ljudstva.
Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je po posvetu s predsednikoma SD in DeSUS, Borutom Pahorjem in Karlom Erjavcem, napovedal, da bo njegova stranka, tudi če bo v opoziciji, kot zdaj kaže, soglašala z nujnimi reformami. Na sestanku so sicer analizirali politične razmere in se pogovarjali o zakonih, ki jih je v četrtek sprejela vlada.
V vladnih prostorih se je ravnokar začelo srečanje predsednikov Pozitivne Slovenije, SD in DeSUS, Zorana Jankovića, Boruta Pahorja in Karla Erjavca. Ne Janković ne Erjavec pred sestankom nista želela dajati izjav.
Vlada je z blokadami in zavlačevanjem ogrozila projekt evropske kulturne prestolnice mesta Maribor, meni Zbor za republiko ob skorajšnjem začetku EPK 2012. "Evropska prestolnica kulture je prvovrsten državni projekt, ki bi moral biti leta 2012 deležen absolutne prioritete Ministrstva za kulturo in drugih državnih kulturnih ustanov," pravijo v zboru.
Osebe, dogodki, nagrade in priznanja 2011 na satiričen način, po izboru Vinka Vasleta. Upokojenec leta je Milan Kučan, mitraljez leta pa Janez Stanovnik.
Potem ko kandidat za mandatarja Zoran Janković v sredo v DZ ni dobil zadostne podpore, so se nadaljevali pogovori o tem, kako naprej. O nadaljnjih postopkih, ki so potrebni za oblikovanje vlade, sta se pogovarjala predsednik republike Danilo Türk in predsednik DZ Gregor Virant. SDS pa je včeraj popoldne SD in DeSUS poslala predlog koalicijske pogodbe.
"Nihče ni nikomur onemogočil izražanja svobodne volje. S tem se prikriva realni problem. To je, da so nekateri želeli priti na oblast s pomočjo politične korupcije," je v Pogledih Slovenije na TV Slovenija dejal Janez Janša. Janša je z Gregorjem Virantom (DLGV), Karlom Erjavcem (DesUS), Radovanom Žerjavom (SLS) in Ljudmilo Novak (NSi) sodeloval v oddaji o povolilni situaciji. Vabljena sta bila še Zoran Janković (PS) in Borut Pahor (SD), a je prvi vabilo zavrnil, Pahor pa se je opravičil zaradi zdravstvenih razlogov.