Prijavljeni ste kot
9. feb. 2025
Reporter in drugi slovenski mediji smo že pred leti razkrili zgodbo o boju po drugi svetovni vojni izgnane Slovenke in njenega sina z znano ljubljansko odvetnico Tjašo Andrée Prosenc. Zdaj se je ta sin, Federico Pignatelli vrnil v Slovenijo in odločen je, da na sodiščih končno premakne za slovensko pravosodje in odvetništvo sramotno zgodbo.
25. jan. 2025
Od več kot 39.000 vloženih zahtevkov za vračilo po drugi svetovni vojni denacionaliziranega premoženja je bilo konec leta 2024 nerešenih le še 75. A v večini gre za najtežje primere, katerih reševanje traja najdlje. Lani so zaključili 20 primerov, glede na dinamiko pa gre pričakovati, da bo do zaključka denacionalizacije potrebnih še nekaj let.
24. jan. 2024
Ministrstvo za kulturo je zavrnilo zahtevo križniškega reda za vračilo križevniške cerkve v naravi in odločilo, da se mu namesto vračila cerkve v naravi izplača odškodnina v državnih obveznicah, so sporočili s Festivala Ljubljana. Pravna zastopnica križniškega reda Alja Šiška je napovedala sprožitev upravnega spora na upravnem sodišču.
10. maj. 2023
Tik pred »rdečimi« prazniki je sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ljubljanski nadškofiji nakazal 5,016 milijona evrov, s čimer je dokončno poravnal dolg, ki je nastal zaradi zavlačevanja reševanja denacionalizacijskega zahtevka dela pokljuških in mozirskih gozdov. Celoten odškodninski zahtevek, sprožen je bil že leta 2018, je znašal skupaj z zamudnimi obrestmi 22,6 milijona evrov. A nadškofija je z vsemi denacionalizacijskimi odškodninami skupaj dobila več kot enkrat toliko.
28. apr. 2023
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov je Nadškofiji Ljubljana v sredo nakazal še dobrih 5 milijonov evrov odškodnine zaradi dolgotrajnega vračanja nacionaliziranih gozdov na območju Pokljuke in Mozirja, poroča Dnevnik. Skupaj je Nadškofija Ljubljana iz naslova tega odškodninskega zahtevka skupaj z zamudnimi obrestmi prejela 22,6 milijona evrov.
15. maj. 2022
Po nizu levih vlad, ki niso prisluhnile argumentov Judovske skupnosti Slovenije za nadomestilo za po vojni nacionalizirano premoženje Judov v Sloveniji, so slovenski Judje pričakovali boljši odnos od Janševe vlade. Močno so se ušteli.
2. mar. 2022
Radovljiška upravna enota (UE) je nedavno drugič zavrnila zahtevek ljubljanske nadškofije za vrnitev širšega območja doline Triglavskih jezer (Sedmerih jezer) v naravi. Na nadškofiji so že napovedali, da se bodo znova pritožili, danes poroča Dnevnik.
27. sep. 2020
Dolina Sedmerih jezer, Slap Savica, obala Bohinjskega jezera, smučišče Viševnik …, se ne vrnejo ljubljanski nadškofiji. Tako je v začetku septembra odločila radovljiška upravna enota. Sliši se paradoksalno: takratni ljubljanski škofiji naj bi nepremičnine sploh ne bile podržavljene, ker so že bile v lasti države.
22. sep. 2020
V začetku septembra je radovljiška upravna enota ugotovila, da naj bi nepremičnine, ki so bile vrsto let predmet vračila ljubljanski nadškofiji, to je Dolina Sedmerih jezer, Slap Savica, obala Bohinjskega jezera, smučišče Viševnik …, sploh ne bile podržavljene Ljubljanski škofiji.
21. avg. 2020
Upravno sodišče RS je odpravilo nekaj let staro odločbo ministrstva za kulturo, da se križevniško cerkev vrne križniškemu redu. V sodbi je sledilo trditvam zavoda Festivala Ljubljana, ki je pred tem upravljal s cerkvijo, da sta cerkev in preostali kompleks Križank prostorsko in funkcionalno bistveno bolj prepletena, kot je to ugotovilo ministrstvo.
6. feb. 2020
Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo upravnega sodišča, ki je spomladi 2018 pritrdilo odločitvi ministrstva za kulturo o vrnitvi križevniške cerkve križnikom. S tem je vrhovno sodišče ugodilo Mestni občini Ljubljana in Festivalu Ljubljana, ki sta nanj naslovila predlog za dopustitev revizije v zvezi s sodbo.
8. dec. 2019
Radovljiška upravna enota je na področju denacionalizacije na prvi stopnji rešila 99,8 odstotka od 581 vloženih zahtevkov. Po 28 letih pa še vedno v reševanju ostaja obsežen zahtevek Nadškofije Ljubljana po vračilu 21.000 hektarov zemljišč na območju Bleda, Gorij, Bohinja in Radovljice. Rešujejo ga z delnimi odločbami.
24. okt. 2019
Višje sodišče v Ljubljani je po neuradnih informacijah Dnevnika odločilo, da mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS zaradi dolgotrajnega vračanja po drugi svetovni vojni nacionaliziranih gozdov na območju Mozirja in deloma tudi Pokljuke Nadškofiji Ljubljana v 15 dneh izplačati skoraj 22 milijonov evrov, danes poroča časnik.
28. jun. 2019
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je pred novo sodnico nadaljevalo sojenje v zadevi, v kateri Nadškofija Ljubljana od sklada kmetijskih zemljišč zahteva nekaj manj kot 1,15 milijona evrov odškodnine zaradi nezmožnosti uporabe večinoma gozdov na območju Bleda, Mozirja in Nazarja. Koliko škode je utrpela nadškofija, bo ugotavljal izvedenec.
29. okt. 2018
Festival Ljubljana bi moral križevniško cerkev, ki je del kompleksa ljubljanskih Križank, 9. maja predati križniškemu redu, ki jo je dobil nazaj v 26 let trajajočem denacionalizacijskem postopku. A ker tega še vedno ni storil, so križniki vložili tožbo zaradi izpraznitve in izročitve nepremičnine, poroča današnji Dnevnik.
18. okt. 2018
Ministrstvo za okolje in prostor je odločilo, da Nadškofiji Ljubljana Triglavskih jezer in slapa Savice ne bo vrnilo v naravi, poroča Dnevnik. Nadškofija je zoper odločitev že vložila tožbo na upravno sodišče, upravni spor je sprožil tudi Slovenski državni holding (SDH), ki bi moral posledično nadškofiji izplačati odškodnino.
16. maj. 2018
Nadškofija Ljubljana je v zvezi z denacionalizacijo Baragovega semenišča vložila ustavno pritožbo, so potrdili za Dnevnik, saj naj bi bila nadškofiji v predhodnem postopku kršena pravica do enakosti pred zakonom. Upravno sodišče je lani potrdilo, da nadškofija ni denacionalizacijska upravičenka, njihov zahtevek so zavrnili tudi na vrhovnem sodišču.
21. apr. 2018
Upravno sodišče je zavrnilo pritožbo Mestne občine Ljubljana (Mol) in Festivala Ljubljana in potrdilo dobro leto stari odločitvi ministrstva za kulturo, da je treba križevniško cerkev po 26 letih denacionalizacijskega postopka vrniti v last in posest križniškemu redu. S cerkvijo v kompleksu ljubljanskih Križank zdaj upravlja Festival Ljubljana.