Natanko pred letom dni je s poslopja slovenske vlade vihrala izraelska zastava. Je prišel takrat na obisk izraelski premier ali predsednik? Ne, pač pa je slovenska vlada na čelu z Janezom Janšo zastavo izobesila v znak podpore judovski državi, ki je bila v vojni s Hamasom, potem ko je ta iz Gaze začel izstreljevati rakete na Izrael.
udi sicer je Janša poudarjal dobre odnose z Izraelom. Sam je šel tja na uradni obisk decembra 2020, avgusta lani pa je državo obiskal tudi zunanji minister Anže Logar.
V skladu z zgoraj opisanim bi pričakovali, da bo Judovska skupnost Slovenije v času Janševe vlade od države le prejela določeno nadomestilo za premoženje, ki si ga je (tedaj komunistična) država prilastila po drugi svetovni vojni. Stvar je v tem, da ni pri mnogih judovskih družinah v Sloveniji nihče preživel holokavsta in tako niti po letu 1990 ni bilo nikogar, ki bi terjal v procesu denacionalizacije premoženje od države nazaj.
Zaradi takšnih okoliščin tudi drugod po vzhodni Evropi so skoraj vse te države za premoženje Judov, ki je pri njih po drugi svetovni vojni pristalo v državni lasti, pa ni bilo dedičev, ki bi ga terjali nazaj, uvedle nadomestilo. Gre za to, da dobijo registrirane judovske skupnosti v teh državah določeno nadomestilo. Recimo v Makedoniji so ustanovili poseben sklad za gradnjo muzeja holokavsta in namenili nekaj milijonov evrov državnih obveznic za aktivnosti tamkajšnje judovske skupnosti.
Toda vse leve vlade v Sloveniji so se tega vprašanja izogibale. Judovska skupnost Slovenije je upala, da bo Janševa vlada vendarle drugačna. Da ne bo ostalo le pri izobešanju izraelske države. Ostali so razočarani. Po besedah podpredsednika Judovske skupnosti Igorja Vojtica niti Janševa vlada na tem področju ni storila nič. Pravosodni minister Marjan Dikaučič se je vztrajno izmikal.
Na vladi so se enkrat pogovarjali z Igorjem Senčarjem, državnim sekretarjem za koordinacijo mednarodnih in EU zadev. Ta je šele mojster izmikanja, pravi diplomat, ugotavlja Vojtic. Nobenega konkretnega odgovora niso nikoli dobili, čeprav je bil premier Janez Janša o vsem skupaj obveščen.
Vojtic upa, da bo nova vlada pod vodstvom verjetnega premierja Roberta Goloba le nekaj storila v smeri pravičnega nadomestila. Predvsem računa na bodočo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, saj bo vodila za to pristojni resor. Poleg tega izhaja slednja iz stranke SD.
Torej ravno iz stranke, ki ima svoj sedež v nekdanji judovski vili v Ljubljani, katere lastniki so bili ubiti v holokavstvu. Do te nepremičnine je stranka SD prišla na sporen način, kljub temu, da to na vse načine zanikajo, poudari Vojtic.