Prijavljeni ste kot
28. apr. 2022
Predsednik republike Borut Pahor se je danes v Berlinu na delovnem srečanju sestal z nemškim predsednikom Frank-Walterjem Steinmeierjem. Med drugim sta govorila o ruski agresiji nad Ukrajino in izmenjala poglede na razmere na Zahodnem Balkanu. Pahor je gostitelja tudi seznanil z načrti za srečanje voditeljev pobude Brdo-Brioni.
Predsednik republike Borut Pahor se bo danes v Berlinu na delovnem srečanju sestal z nemškim predsednikom Frank-Walterjem Steinmeierjem. Predsednika Slovenije in Nemčije imata sicer redne stike.
21. apr. 2022
Nemčija je sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino z več vzhodnoevropskimi državami, tudi s Slovenijo, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa potrdili v Berlinu. Slovenija naj bi v Ukrajino poslala tanke, te bi ji v zameno Nemčija nadomestila z oklepniki. Na slovenskem obrambnem ministrstvu informacij za STA niso komentirali.
16. apr. 2022
Trener nemškega nogometnega prvaka Bayerna iz Münchna Julian Nagelsmann je dejal, da je dobil grožnje s smrtjo po tem, ko je pred dnevi bavarski velikan v četrtfinalu lige prvakov izpadel proti Villarrealu, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
12. apr. 2022
Nemški časnik Die Welt je sporočil, da je zaposlil nekdanjo urednico na ruski televiziji Pervij kanal Marino Ovsjanikovo, ki je marca med informativno oddajo na ruski državni televiziji protestirala proti invaziji Moskve v Ukrajino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
4. apr. 2022
Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel je danes zagovarjala svojo odločitev iz leta 2008, da Ukrajini prepreči takojšen vstop v zvezo Nato. Zavrnila je kritike ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki je njeno odločitev označil za "napačen izračun", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
3. apr. 2022
Skoraj pol nemških proizvodnih podjetij je trenutno odvisnih od kitajskih ključnih vhodnih surovin, vendar si številna podjetja želijo zmanjšati svojo odvisnost, je ugotovil münchenski inštitut za raziskave Ifo. Podjetja upajo, da bodo razvejala dobavne vire, zmanjšala stroške in tveganja v logistiki ter da se pripravila na politične negotovosti.
23. mar. 2022
Ruska ofenziva v Ukrajini je kljub stalnim napadom zastala, je danes v bundestagu ocenil nemški kancler Olaf Scholz. Zagotovil je še, da lahko Kijev računa na podporo Nemčije, čeprav se zveza Nato ne namerava vmešati v vojno, poročajo tuje tiskovne agencije.
18. mar. 2022
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v pogovoru z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem ukrajinske oblasti obtožil, da izvajajo vojne zločine ter zavirajo pogajanja, a obenem zatrdil, da je Moskva pripravljena iskati rešitve. Kremelj je medtem za opoldne napovedal srečanje sveta za nacionalno varnost, ki mu bo sledil Putinov nagovor sodržavljanom.
17. mar. 2022
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes z video nagovorom članom nemškega bundestaga nadaljeval serijo nagovorov tujih parlamentov. Kot v ameriškem kongresu in britanski poslanski zbornici so ga tudi v bundestagu pozdravili s stoječimi ovacijami. V govoru je sicer vojno v svoji državi označil kot nov zid v Evropi in kritiziral Nemčijo.
14. mar. 2022
Nemčija načrtuje nakup do 35 nevidnih bojnih letal F-35 ameriškega proizvajalca Lockheed Martin in 15 letal evropskega konzorcija Eurofighter, ob sklicevanju na neimenovane vladne vire v Berlinu poroča več nemških medijev, med drugim tiskovna agencija dpa.
11. mar. 2022
Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder je v Moskvi, kjer se je v okviru pogajalskih prizadevanj za končanje vojne v Ukrajini sestal z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom. Schröder je sicer zadnje čase tarča ostrih kritik, ker se ni odrekel visokim, dobro plačanim položajem v ruskih podjetjih in jasno obsodil ruske agresije v zahodni sosedi.
10. mar. 2022
V Avstriji in Nemčiji vnovič beležijo porast števila okužb z novim koronavirusom. V Avstriji so v zadnjem dnevu zabeležili skoraj 50.000 primerov okužbe, iz sosednje Nemčije pa poročajo o rekordnih skoraj 263.000 primerih. Pri tem se krepijo opozorila pred šestim valom pandemije in pozivi k cepljenju.
9. mar. 2022
Osrednji argument opravičevanja oziroma razumevanja ruske agresije na Ukrajino ostaja kršitev obljube Zahoda, da se Nato ne bo širil na vzhod. Obtožba se nanaša pogajanja o združitvi Nemčije leta 1990, po padcu Berlinskega zidu novembra 1989.
1. mar. 2022
Nekdanjega nemškega kanclerja Gerharda Schröderja iz vrst socialdemokratov (SPD), ki trenutno zaseda več položajev v ruskih podjetjih, po poročanju nemških medijev zapušča vse več sodelavcev, ker se ni jasno distanciral od ravnanja ruskega predsednika Vladimirja Putina. Po več kot 20 letih naj bi ga zapustil tudi vodja pisarne Albrecht Funk.
23. feb. 2022
Ruski predsednik Vladimir Putin Ukrajine nima za suvereno državo in se ne drži zavez, je danes dejal francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian po srečanju z nemško kolegico Annaleno Baerbock v Berlinu. Nemška zunanja ministrica pa je Putinu očitala laganje.
22. feb. 2022
Nemški kancler Olaf Scholz je danes sporočil, da Nemčija začasno ustavlja projekt plinovoda Severni tok 2 z Rusijo v odgovor na rusko priznanje separatističnih regij Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine. Scholz je po poročanju tujih tiskovnih agencij zaprosil za začasno ustavitev postopka pregleda za plinovod s strani nemškega regulatorja.
18. feb. 2022
Predsednik münchenskega inštituta Ifo Clemens Fuest je opozoril na cenovni šok za nafto in zemeljski plin, ki bi sledil v primeru ruskega napada na Ukrajino. To bi v enaki meri prizadelo tako zasebna gospodinjstva kot industrijo v Nemčiji, so sporočili iz Ifa.