Prijavljeni ste kot
24. sep. 2023
Tokrat v sklopu obravnave projektov v zdravstvu v času Aleša Šabedra predstavljamo sporni način oddaje javnega naročila v primeru ureditve prostorov in opreme za program oploditve z biomedicinsko pomočjo v Bolnišnici Postojna. Gre za izvedbo gradbenih, obrtniških in investicijskih del in montažo nepremične opreme.
Med zelo pomembnimi igralci na slovenski dobaviteljski sceni je tudi družba Medicoengineering Igorja Zabreta in Tanje Frantar Zabret. Podjetje ni zgolj dobavitelj medicinskega materiala, pač pa sodeluje pri gradbenih projektih v zdravstvu in dobavah za opremljanje novih pridobitev.
Najbrž nisem edina, ki je težko čakala, kaj nam bosta ponudila strateški svet in ministrstvo za zdravje, kakšne smernice, kakšne ukrepe. Veliko sprememb so našteli – a da ne gre le za kozmetične popravke?
19. sep. 2023
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so po primerih dveh otrok s težko obliko prirojene srčne napake, ki sta umrla med zdravljenjem v Izraelu, napovedali zunanji strokovni nadzor. Strokovni direktor pediatrične klinike UKC Marko Pokorn je v izjavi za medije dejal, da si želi, da bi bil nadzor temeljit in opravljen kar se da ažurno.
17. sep. 2023
Dobavitelji slovenskemu javnemu zdravstvu ne dosegajo zgolj letnih prihodkov, ki se merijo z milijoni evrov ali desetinami milijonov, pač pa so ogromni tudi njihovi dobički. Denar se preliva v vile, jahte in življenje na visoki nogi. Kakšno je bilo njihovo poslovanje lani?
Aleš Šabeder, nekdanji vodja urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ) je kazensko ovaden zaradi sumov zlorabe položaja. Gre za sporne investicije v več zdravstvenih ustanovah, tudi v Novem mestu, kjer se je po pogajanjih z gradbenimi firmami cena gradnje negovalne bolnišnice zvišala namesto znižala.
12. sep. 2023
V iniciativi Glas ljudstva so kritični do usmeritev ministrstva za zdravje za leti 2024 in 2025, ki da ne naslavljajo ključnih problemov v zdravstvu - pacientov brez izbranega zdravnika, dolgih čakalnih vrst in privatizacije. Za reševanje teh problemov so pripravili novelo interventnega zakona in v DZ vložili pobudo za vložitev predloga zakona.
11. sep. 2023
Urad informacijskega pooblaščenca je odprl inšpekcijski postopek zaradi dogajanja ob stečaju ljubljanske estetske klinike Med-Art, ker naj bi ob izvršbi izginile zdravstvene kartoteke pacientov, piše portal Necenzurirano. Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je za STA pojasnila, da so postopek sprožili zoper sodnega izvršitelja Franka Slavca.
10. sep. 2023
Komisija za preprečevanje korupcije je po preučitvi prijave o sumih korupcije na ministrstvu za zdravje, ko ga je vodil minister Danijel Bešič Loredan, njegov ključni človek pa je bil Aleš Šabeder, zadevo predala policiji. Kot pravijo na KPK, gre za sum zlorabe položaja. Objavljamo, s čim razpolaga policija pri svoji preiskavi suma kaznivih dejanj.
10. avg. 2023
V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.
7. avg. 2023
Ministrstvo za zdravje je skupaj z ministrstvom za evropske in zunanje zadeve Avstrijo prosilo za pomoč pri zdravstveni oskrbi oseb na območju koroške regije, do katerih je bil dostop onemogočen in je bila evakuacija iz ogroženega območja možna samo preko meje z Avstrijo, so za STA med drugim sporočili z ministrstva.
1. avg. 2023
»Dosedanja praksa evtanazije v državah, ki jo izvajajo, je pokazala, da nobene varovalke ne morejo preprečiti zlorab. Glavna varovalka proti evtanaziji in prostovoljnem končanju življenja posameznika (samomoru) je, da zakona ni,« o zakonu o prostovoljnem končanju življenja pravi član Zdravniške zbornice in dekan Medicinske fakultete v Ljubljani prof. dr. Igor Švab
30. jul. 2023
Z milijoni, ki jih služijo v poslih z javnim zdravstvom, za katerega dobavljajo zdravstveno in medicinsko opremo, so se nekateri dobavitelji prebili med najbogatejše ljudi v državi, ki si lahko privoščijo najrazkošnejše nepremičnine v državi.
23. jul. 2023
Na začetku mandata je bivši minister za zdravje Danijel Bešič Loredan napovedal, da se bodo na podlagi interventnega zakona za zmanjševanje čakalnih dob v zdravstvu te v letu dni skrajšale kar za polovico. Zgodilo se je obratno, čakalne dobe so se občutno povečale. Predstavljamo, za koliko.
Medtem ko se javne bolnišnice kopljejo v izgubah, je za podjetji, ki jim dobavljajo zdravstveno in medicinsko opremo, še eno rekordno leto. Nekateri njihovi lastniki so med najbogatejšimi ljudmi v državi. Imajo milijonske dobičke, vile, luksuzne jahte in poslujejo v davčnih oazah.
Odstop ali odstavitev ministra za zdravstvo, vsi komentarji »kdo je koga« so skorajda nepomembni ob izjavi nekdanjega člana zdravstvenega strateškega sveta pri premierju, sicer ekonomista dr. Marka Jakliča, podobno pravi tudi še vedno član strateškega sveta zdravnik Rok Ravnikar: »Če si v strateškem svetu, kjer je bilo kar precej politikov, omenil zasebnika, si takoj videl, da zasebnika v javnem sistemu čustveno ne sprejemajo, in ko si vprašal, kakšen javni sistem pa si predstavljajo, je bil odgovor malo zasanjano, tisto, kar smo imeli pred dvajsetimi ali tridesetimi leti nazaj.«
19. jul. 2023
Bilanca dobrega leta dni mandata donedavnega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana je porazna. Na področju, ki potrebuje premišljene spremembe sistema kot puščava vode, je zavozil skoraj vse, kar se je zavoziti dalo.
18. jul. 2023
Poznavalci z ministrstva za zdravje poudarjajo: če z ministrstva skupaj z Loredanom ne bo odšel tudi njegova desna roka Aleš Šabeder, potem premier Robert Golob ni naredil nič. V kabinetu predsednika vlade pravijo, da bo Golob odločitve, vezane na kadrovske zadeve, »sprejel v naslednjih dneh.«