Prijavljeni ste kot
29. jul. 2020
Države članice EU so danes sprejele niz ukrepov v odgovor na zakon o nacionalni varnosti, ki ga je Peking uveljavil v Hongkongu. Med drugim paket predvideva omejitev izvoza opreme, ki bi jo kitajske oblasti lahko uporabile za nadzor in represijo. Do nadaljnjega EU tudi ne bo vstopala v nova pogajanja s Hongkongom, so sporočili iz Bruslja.
24. jul. 2020
Evropski parlament je včeraj z veliko večino izglasoval resolucijo, v kateri zahteva spremembo dogovora o večletnem finančnem okviru EU, ki so ga v torek dosegli voditelji EU. Poslanci v dokumentu opozarjajo, da večletnemu proračunu ne bodo dali zelene luči, če ne bo sprememb ter pozivajo k pogajanjem za izboljšavo predloga.
23. jul. 2020
Predlagane spremembe medijske zakonodaje v Sloveniji Evropska komisija skrbno spremlja, delo na predlaganih spremembah pa spremljam z zaskrbljenostjo, je danes ob predstavitvi ključnih ugotovitev poročila o medijskem pluralizmu v EU za leti 2018 in 2019 dejala podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova.
22. jul. 2020
Na ponovni razpis za mesto sodnika na Splošnem sodišču EU v Luksemburgu se je prijavilo osem kandidatov. Predsednik republike Borut Pahor je včeraj vladi in sodnemu svetu poslal v mnenje omenjene kandidature za eno mesto kandidata za sodnika pri omenjenem sodišču.
Vlada se bo danes po napovedih sestala na delovnem posvetu na Brdu pri Kranju. Glavna tema pogovorov bo vprašanje, kako čim bolj učinkovito počrpati milijarde evrov, ki bodo Sloveniji na voljo v okviru ta teden dogovorjenega svežnja za okrevanje EU po koronski krizi. Ministri naj bi tako zagnali tudi pripravo nacionalnega programa za okrevanje.
21. jul. 2020
Doseženi dogovor vrha EU o svežnju za okrevanje EU po koronski krizi je za Slovenijo tako s finančnega kot strateškega vidika dober, zdaj pa se breme odgovornosti seli na domače polje, da bomo sredstva pametno izkoristili, je za STA dejal ekonomist Mojmir Mrak. Dogovor je po njegovem mnenju v nekaterih vidikih tudi zgodovinski za EU.
Dogovor vrha EU o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji so pozdravili tudi evropski poslanci iz Slovenije. Več jih je opozorilo na zmanjšanje sredstev za znanost, zdravstvo in okolje. Izpostavili so, da bo morala zdaj slovenska vlada pripraviti programe, ki bodo omogočili hitro in učinkovito črpanje sredstev.
V razpravi vrha EU o vladavini prava ni šlo za delitev na Poljsko in Madžarsko ter preostale članice in za to, da se je Slovenija pridružila eni skupini, temveč za razčiščevanje pojma vladavina prava. Ko so pogledali, kako je opredeljen v lizbonski pogodbi, so bili enotni, da je izven tega vsa razprava sholastična, je povedal premier Janez Janša.
Madžarski premier Viktor Orban je danes poudaril, da sta Madžarska in Poljska v pogajanjih o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19 "ubranili nacionalni ponos". Zatrdil je, da so preprečili povezavo evropskih sredstev z vladavino prava, poročajo tuje tiskovne agencije.
Eden večjih premikov na tokratnem vrhu EU so sklepi o novih lastnih virih EU, ki med pogajanji niso bili v središču pozornosti javnosti, čeprav so za prihodnost ključni, je danes v Bruslju poudaril premier Janez Janša. Izpostavil je zlasti digitalni davek, ki je po njegovih besedah verjetno največji potencialni lastni vir EU.
Voditelji članic EU so peti dan maratonskih pogajanj danes v Bruslju dosegli dogovor o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19, ki vključuje prihodnji sedemletni proračun unije v vrednosti 1074 milijard evrov in sklad za okrevanje v vrednosti 750 milijard evrov. "Dogovor!" je tvitnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Evropski poslanec Milan Zver (EPP/SDS) je v pismu članom odbora Evropskega parlamenta za kulturo stopil v bran predlogu nove medijske zakonodaje v Sloveniji. Po njegovem gre za prvi majhen korak k pluralizaciji in uravnovešenju medijskega prostora v Sloveniji.
20. jul. 2020
Vladavina prava jamči oziroma bi morala zagotavljati enake vatle za vse, je poudaril premier Janez Janša ob prihodu na današnje zasedanje voditeljev članic EU, ki bodo že četrti dan poskušali doseči dogovor o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa. Povezava vladavine prava in evropskega proračuna je eno ključnih odprtih vprašanj.
Premier Janez Janša je danes v Bruslju ocenil, da po ponoči doseženem napredku obstaja dokaj realno upanje, da voditelji članic EU "danes ali jutri" dosežejo končni dogovor o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa, tako glede prihodnjega sedemletnega evropskega proračuna kot glede sklada za okrevanje.
V opoziciji so kritični do ravnanja premierja Janeza Janše na pogajanjih o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19 in opozarjajo, da prihaja do zasuka slovenske zunanje politike. Predsednik SMC Zdravko Počivalšek pa je po drugi strani prepričan, da Slovenija ostaja zavezana evropskim vrednotam.
Voditelji članic EU po treh dneh zasedanja in neprespani noči še vedno niso dosegli dogovora o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa. Nadaljevanje vrha je predvideno ob 16. uri. Takrat se pričakuje nov pogajalski predlog. Po ostrih nočnih izmenjavah naj bi bilo zdaj vzdušje bolj pozitivno.
19. jul. 2020
Madžarski premier Viktor Orban vztraja pri nasprotovanju načrtovani povezavi med spoštovanjem vladavine prava in evropskim proračunom, ki da je povsem nov mehanizem, za pripravo katerega bi potrebovali veliko časa. Ob tem je oster do nizozemskega premierja Marka Rutteja, ki da ga "sovraži" in hoče "kaznovati" Madžarsko.
Premier Janez Janša je maratonska pogajanja o svežnju o obnovi Evrope po pandemiji covida-19 v komentarju na Twitterju opisal kot "test vztrajnosti". "EU se ponovno kaže v vsej svoji kompleksnosti razlik, majhnostih in veličinah, sebičnostih in solidarnosti. Za nekatere dana od očetov, za druge pribojevana," je še zapisal.