Prijavljeni ste kot
6. jun. 2018
Desus je v vseh ljubljanskih okrajih prejel nižji rezultat kot leta 2014, njegov prvak Karl Erjavec pa je v Tržiču dobil več kot štirikrat nižjo podporo.
5. jun. 2018
Volilni rezultati so ponovno postregli z nizko volilno udeležbo. Prav bi bilo, da bi naslednja vlada naslovila problem nizke volilne udeležbe tudi tako, da bi uvedla elektronske volitve.
Osmoljenka tokratnih volitev, stranka DeSUS, je največjo podporo prejela v volilni enoti Ptuj, najnižjo pa v enoti Kranj, kjer je kandidiral predsednik stranke Karl Erjavec. Očitno pa DeSUS ni pomagala sklenitev levega bloka z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem niti v Ljubljani. V štirih ljubljanskih okrajih se sploh ne bi prebili v DZ.
4. jun. 2018
V SDS na volilno nedeljo kljub relativni zmagi ni bilo navdušenja, saj bo sestava vlade zaradi moči levih strank izjemno težavna.
Poslanske sedeže bo v novem sklicu DZ, kot kaže, obdržalo 36 poslancev iztekajočega se mandata. V DZ prihaja tudi pet županov, ki pa se bodo morali od županskih stolčkov posloviti. Od članov vlade v odhodu pa so si mesto v DZ uspeli zagotoviti le trije.
Tokratne volitve nimajo pravega zmagovalca, saj SDS ni uspelo bistveno popraviti rezultata iz volitev leta 2014, imajo pa "absolutnega poraženca", to je DeSUS, ki je prepolovil število poslancev, v analizi volitev pravi Andraž Zorko iz agencije Valicon. Ugotavlja tudi, da tokrat ni prišlo do izrazite mobilizacije volivcev na nobeni strani.
3. jun. 2018
DeSUS je na volitvah v DZ glede na delne izide prejel okoli pet odstotkov glasov, s čimer je prepolovil tako delež podpore kot tudi število poslanskih mest. Poleg tega v DZ ni bil izvoljen prvak stranke Karl Erjavec. "V politiki je tako, da doživljaš velike zmage, lahko pa tudi poraze," je dejal Erjavec in priznal, da je to zanj oseben poraz.
Po 90 odstotkih preštetih glasov se že izoblikuje slika novega sklica DZ. V njem očitno ne bo nekaterih znanih imen slovenske politike.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da bo DeSUS na koncu imela bistveno boljši rezultat od petih odstotkov, kot ji ga napovedujejo rezultati vzporednih volitev, ki jih je izvedla Mediana. "Počakajmo, da bodo glasovi prešteti, boste videli, da bo še prišlo do sprememb," je dejal v prvem odzivu.
1. jun. 2018
Če bi bile volitve v soboto, bi daleč največ glasov dobila SDS. Obkrožilo bi jo 23,7 odstotka vprašanih, ki se bodo - kot pravijo - verjetno udeležili volitev, je pokazala še zadnja javnomnenjska raziskava pred nedeljskimi volitvami v DZ, ki jo je za POP TV izvedla Mediana. SDS sledita LMŠ z 11,2 odstotka in Levica s 7,9 odstotka.
Anketa, ki jo je za časnik Delo naredil Inštitut Mediana, kaže, da tik pred volitvami največje zaupanje uživa SDS, ki bi jo volilo 16,3 odstotka vprašanih. Sledijo Lista Marjana Šarca (LMŠ), ki bi jo volilo 7,6 odstotka vprašanih, in Levica, ki bi dobila 6,8 odstotka glasov. Še vedno je veliko neopredeljenih.
31. maj. 2018
Stranka SDS je še povečala prednost pred drugouvrščeno Listo Marjana Šarca, kaže javnomnenjska raziskava, ki jo je za Siol.net in Planet TV izvedla Mediana. Na tretje mesto bi se tokrat uvrstila Levica, v DZ pa bi se lahko znova uvrstili tudi SNS in Stranka Alenke Bratušek.
30. maj. 2018
Po volilni napovedi, ki jo za Večer in Dnevnik pripravlja Ninamedia, na prvem mestu še naprej vztraja SDS s 25,5 odstotka. Drugouvrščena Lista Marjana Šarca (LMŠ) je zabeležila izrazit padec in se približala SD, ki ostaja na tretjem mestu. V tekmo za parlamentarne sedeže se je vrnila tudi Stranka Alenke Bratušek (SAB), danes poročata časnika.
28. maj. 2018
Tudi v tretji volilni napovedi, ki jo Ninamedia pripravlja za Večer in Dnevnik, je še naprej trdno v vrhu SDS. Drugouvrščeni Listi Marjana Šarca (LMŠ) se je nekoliko izboljšal rezultat, SD na tretjem mestu pa poslabšal. NSi je okrepila svoj položaj in je skoraj izenačena s SMC, v današnjih tiskanih izdajah poročata časnika.
Vstopamo v sklepni del kampanje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami, v katerem bodo stranke stopnjevale svoje aktivnosti in poskušale pritegniti predvsem še neopredeljene volivce. Med drugim z organizacijo večjih dogodkov, enega takšnih danes pripravljajo v DeSUS. Še pred volilno nedeljo bodo volivci svoj glas lahko oddali tudi predčasno.
27. maj. 2018
Do predčasnih državnozborskih volitev nas loči le še teden dni, prihodnjo nedeljo bo imelo 1,7 milijona volivcev priložnost, da med več kot 1600 kandidati izbirajo novo sestavo državnega zbora. Do takrat imajo stranke in kandidati še nekaj dni časa za prepričevanje volivcev, predvsem tistih, ki so še neopredeljeni. In teh ni malo.
25. maj. 2018
Po volilni napovedi, ki jo je Ninamedia pripravila za Večer in Dnevnik, stranka SDS ohranja vodilno vlogo, saj uživa 24,5 odstotka podpore, poročata omenjena časnika na spletnih straneh. Sledita ji Lista Marjana Šarca s 16,3 odstotka in SD s 14,4 odstotka podpore. V parlament bi se uvrstile še SMC, DeSUS, Levica in NSi.
21. maj. 2018
Javnomnenjska raziskava, ki jo je za POP TV izvedla Mediana Pulse, je pokazala, da SDS ohranja vodstvo na lestvici strank, pri čemer je s 14,9-odstotno podporo še povečala svojo prednost. Z 9,7 odstotka ji sledi Lista Marjana Šarca (LMŠ), tretja pa je SD s 6,5 odstotka podpore.