Revija Reporter
Slovenija

Zorko: Prepričan sem, da je imela SDS višja pričakovanja

STA

4. jun. 2018 5:55

Deli na:

Tokratne volitve nimajo pravega zmagovalca, saj SDS ni uspelo bistveno popraviti rezultata iz volitev leta 2014, imajo pa "absolutnega poraženca", to je DeSUS, ki je prepolovil število poslancev, v analizi volitev pravi Andraž Zorko iz agencije Valicon. Ugotavlja tudi, da tokrat ni prišlo do izrazite mobilizacije volivcev na nobeni strani.

Ker SDS po besedah Zorka ni uspelo bistveno popraviti rezultata v absolutnem številu volivcev glede na leto 2014, po njegovi oceni nima pravega razloga za slavje. "Res je sicer, da so vse ostale stranke po prejetih odstotkih močno zaostale, a sem prepričan, da je imela stranka višja pričakovanja", dodaja.

Glede na to, kdo vse je izključil možnost sodelovanja s SDS, Zorko meni, da bo zelo težko sestavila vlado. "Skupaj z NSi ima po zdajšnjih neuradnih rezultatih 32 poslancev, kar pomeni, da bi morali prepričati vsaj še dve stranki, kar pa bo kar precej zahteven projekt," ugotavlja.

Absolutni poraženec volitev je po mnenju Zorka DeSUS, saj je razpolovil število poslancev, poleg tega je predsednik stranke ostal brez poslanskega mandata. Nekateri med poražence uvrščajo tudi SMC, a Zorko sam tega ne vidi tako, "ker gre za relativno novo stranko, ker je štiri leta vladala, preživela in obstala v parlamentu".

Glede na zadnje javnomnenjske ankete in rezultat volitev sta po besedah Zorka najbolj pridobili Levica in SMC, kar v primeru slednje pripisuje temu, da je očitno več volivcev v zadnjem hipu ocenilo, da le ni tako slabo vodila vlade, kot so to prej prikazovali mediji. Povečanje podpore Levici pa pripisuje temu, da se je jasno predstavila kot leva stranka in del volivcev odnesla SD, ki je imela precej nejasno identiteto. Verjetno je dobila tudi del volivcev Liste Marjana Šarca, pravi.

Glasovi neopredeljenih volivcev, ki jih je bila tik pred volitvami še okoli tretjina, so se po mnenju Zorka enakomerno porazdelili med vse stranke, veliko pa jih je ostalo tudi doma. "Zelo očitno pa je, da tokrat ni prišlo do mobilizacije ne na eni ne na drugi strani," še ugotavlja.