Revija Reporter
Slovenija

Anketa: SDS prepričljivo vodi, podpora Šarcu zrasla

STA

28. maj. 2018 9:01 Osveženo: 9:02 / 28. 5. 2018

Deli na:

Tudi v tretji volilni napovedi, ki jo Ninamedia pripravlja za Večer in Dnevnik, je še naprej trdno v vrhu SDS. Drugouvrščeni Listi Marjana Šarca (LMŠ) se je nekoliko izboljšal rezultat, SD na tretjem mestu pa poslabšal. NSi je okrepila svoj položaj in je skoraj izenačena s SMC, v današnjih tiskanih izdajah poročata časnika.

Podpora SDS se je po rahlem padcu v drugi volilni napovedi, ki ji je nakazovala 22,6-odstotni volilni delež, tokrat ponovno dvignila. Tako kot ob prvem merjenju se ji obeta dobrih 24 odstotkov volilnih glasov (tokrat 24,2 odstotka).

Drugouvrščeni LMŠ trend podpore rahlo narašča: od začetnega 16,3-odstotnega deleža se ji je volilna napoved dvignila na 18,1 odstotka glasov. Za enak delež, kot je zrasla podpora LMŠ, pa se je poslabšal rezultat SD. Trenutno se SD napoveduje 12,6 odstotka volilnih glasov (ob prvem merjenju 14,4 odstotka).

Skoraj izenačeni sta SMC, ki se ji je podpora znižala z začetnih deset na devet odstotkov, in NSi. Slednja je imela po prvi volilni napovedi 7-odstotni, po drugi pa 8,8-odstotni delež, ki se je potrdili tudi pri tretji merjenju.

Vstop v DZ se obeta še DeSUS z 8-odstotnim deležem in Levici s 7,1 odstotka volilnih glasov. Pri obeh je zabeležen nekoliko slabši rezultat kot v prvem merjenju; DeSUS je v prvem merjenju beležil 8,9 odstotka, Levica osem odstotkov.

Preostale stranke so pod štiriodstotnim parlamentarnim pragom. Še najbližji sta mu Stranka Alenke Bratušek in SNS, ki jima zadnja volilna napoved pripisuje okoli 2,5-odstotni delež glasov. Sledita SLS (dva odstotka) in Piratska stranka Slovenije (1,7 odstotka), druge stranke pa, sodeč po volilni napovedi, ne bi dosegle niti enega odstotka volilnih glasov.

Volilna napoved je zasnovana na upoštevanju volilnih namer anketirancev, ki se bodo zagotovo ali verjetno udeležili volitev 3. junija. Da se bodo zagotovo napotili na volišča, je navedlo 50,7 odstotka vprašanih, da bodo to verjetno storili, pa 23,8 odstotka.

Tracking poll je vrsta javnomnenjske ankete, ki se izvaja zaporedno, vsak dan na novem vzorcu. Vsakokratni izračun se opravi in objavi na osnovi zadnjih treh anket. Vsak nov izračun se izvede tako, da se izloči rezultat najstarejše ankete in doda rezultat najnovejše ankete v tridnevnem zaporednem merjenju. Na ta način lahko ugotavljamo spremembe v stališčih volivcev o tem, katero stranko bodo volili. Naročnika javnomnenjske ankete tracking poll sta časnika Dnevnik in Večer.

Javnomnenjsko anketo od 21. do 31. maja opravlja Ninamedia. V telefonski raziskavi je sodelovalo 900 anketirancev.