Prijavljeni ste kot
9. dec. 2021
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je s svojim ostrim jezikom znova poskrbel za razburjenje, tokrat ne le doma, ampak tudi v sosednji Bosni in Hercegovini. Menil je namreč, da obstajajo genocidi različnih vrst ter da je bil poboj Bošnjakov v Srebrenici leta 1995 s tega vidika "na nižji ravni" kot holokavst.
31. jul. 2021
Parlament Republike srbske je včeraj sprejel dva sporna zakona, katerih cilj je onemogočiti izrekanje kazni osebam, ki zanikajo vojne zločine, ter po drugi strani strogo kaznovanje tistih, ki žalijo ime in simbole te srbske entitete BiH.
24. jul. 2021
Visoki predstavnik v BiH Valentin Inzko je tik pred koncem svojega mandata včeraj sprejel odločitev o spremembi kazenskega zakonika BiH, ki za zanikanje genocida po novem predvideva zaporno kazen od šest mesecev do petih let. V BiH so odzivi na njegovo odločitev različni. Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je zagrozil z odcepitvijo.
30. apr. 2021
Sodniki Združenih narodov bodo 8. junija razsodili v pritožbenem postopku v primeru nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki se ga je prijel vzdevek "klavec iz BiH". Mladić je bil že obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida ter zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995.
25. apr. 2021
Ameriški predsednik Joe Biden je včeraj kljub svarilom Turčije pokol Armencev v osmanskem cesarstvu v času prve svetovne vojne priznal kot genocid.
23. feb. 2021
Kanadski parlament je v ponedeljek ravnanje Kitajske s pripadniki muslimanske manjšine Ujgurov v avtonomni pokrajini Xinjiang razglasil za genocid. Peking je kanadsko potezo označil za zlonamerno provokacijo.
4. avg. 2020
V Murski Soboti so na spominski slovesnosti zaznamovali svetovni dan spomina na romske žrtve genocida v drugi svetovni vojni. Slavnostni govornik Boštjan Žekš je ob tem poudaril, da je bilo življenje Romov eno samo trpljenje, in da ga je ob tem sram.
13. jul. 2020
Obtožbe, da se Janša postavlja na napačno stran zgodovine, so lažne in zelo krivične, je nekdanji šef obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo Andrej Lovšin vzel v bran premierja Janeza Janšo, ki je tarča kritik zaradi svojega tvita o Srebrenici.
12. jul. 2020
Premier Janez Janša je v soboto obletnico pokola Bošnjakov v Srebrenici pospremil s tvitom, v katerem je med drugim zapisal, da tega pokola ne bi bilo, če bi Združeni narodi komunistične genocide obsodili enako kot holokavst. S tem je sprožil val odzivov, številne ogorčene tudi iz BiH.
17. maj. 2020
V Franciji so včeraj prijeli 84-letnega Feliciena Kabugo, enega zadnjih glavnih obtožencev za genocida v Ruandi leta 1994, v katerem so samo v stotih dneh skrajni Hutujci ubili okoli 80.000 Tutsijev in zmernih Hutujcev. Po četrt stoletja na begu naj bi mu sedaj sodili na mednarodnem sodišču.
13. dec. 2019
Ameriški senat je kljub nasprotovanju Turčije in predsednika Donalda Trumpa včeraj soglasno potrdil predlog resolucije o priznanju genocida nad Armenci v Otomanskem cesarstvu. Pričakovati je, da bo sprejetje resolucije še dodatno skrhalo odnose med Turčijo in ZDA.
11. dec. 2019
Mjanmarska voditeljica Aung San Suu Kyi je danes na Meddržavnem sodišču zavrnila obtožbe glede Rohingov. Opozorila je, da so obtožbe o genocidu nad muslimansko manjšino zavajajoče in nepopolne, po njenem pa tudi ni dokazov, da je kadarkoli obstajala namera o genocidu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
10. dec. 2019
Pred skorajšnjo podelitvijo Nobelove nagrade za literaturo avstrijskemu avtorju Petru Handkeju se je danes na zaslonu v središču Sarajeva pojavil napis Sram vas bodi!. Napis na zaslonu na stavbi City Center je bil opremljen s podobo pisatelja in lobanjami, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
10. nov. 2019
Razkrivamo podrobnosti o kazenski ovadbi, ki jo je proti Milanu Kučanu, Janezu Slaparju ter še trem slovenskim osamosvojiteljem vložil beograjski odvetnik Dušan Bratić zaradi domnevnih vojnih zločinov slovenskih braniteljev v času vojne v Sloveniji zoper pripadnike JLA.
30. okt. 2019
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek sprejel resolucijo, s katero je priznal armenski genocid. Gre za simbolično gesto, ki pa je takoj razjezila Turčijo, s katero ima Washington že tako napete odnose.
11. okt. 2019
Novica, da Nobelovo nagrado za literaturo za leto 2019 prejme avstrijski pisatelj Peter Handke, je sprožila več negativnih odzivov. Združenje Matere Srebrenice namerava na odbor za literaturo Švedske akademije nasloviti pismo z zahtevo, naj se Handkeju nagrada odvzame. Obžalovanje nad odločitvijo akademije iz izrazil tudi ameriški PEN.
8. avg. 2019
Drago Karl Ocvirk, religiolog
11. jul. 2019
V spominskem centru Potočari blizu Srebrenice bo danes potekala spominska slovesnost ob 24. obletnici genocida v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov. Tokrat bodo pokopali posmrtne ostanke 33 žrtev, med katerimi je bila najmlajša stara 16 let.