Prijavljeni ste kot
17. maj. 2020
V Franciji so včeraj prijeli 84-letnega Feliciena Kabugo, enega zadnjih glavnih obtožencev za genocida v Ruandi leta 1994, v katerem so samo v stotih dneh skrajni Hutujci ubili okoli 80.000 Tutsijev in zmernih Hutujcev. Po četrt stoletja na begu naj bi mu sedaj sodili na mednarodnem sodišču.
13. dec. 2019
Ameriški senat je kljub nasprotovanju Turčije in predsednika Donalda Trumpa včeraj soglasno potrdil predlog resolucije o priznanju genocida nad Armenci v Otomanskem cesarstvu. Pričakovati je, da bo sprejetje resolucije še dodatno skrhalo odnose med Turčijo in ZDA.
11. dec. 2019
Mjanmarska voditeljica Aung San Suu Kyi je danes na Meddržavnem sodišču zavrnila obtožbe glede Rohingov. Opozorila je, da so obtožbe o genocidu nad muslimansko manjšino zavajajoče in nepopolne, po njenem pa tudi ni dokazov, da je kadarkoli obstajala namera o genocidu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
10. dec. 2019
Pred skorajšnjo podelitvijo Nobelove nagrade za literaturo avstrijskemu avtorju Petru Handkeju se je danes na zaslonu v središču Sarajeva pojavil napis Sram vas bodi!. Napis na zaslonu na stavbi City Center je bil opremljen s podobo pisatelja in lobanjami, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
10. nov. 2019
Razkrivamo podrobnosti o kazenski ovadbi, ki jo je proti Milanu Kučanu, Janezu Slaparju ter še trem slovenskim osamosvojiteljem vložil beograjski odvetnik Dušan Bratić zaradi domnevnih vojnih zločinov slovenskih braniteljev v času vojne v Sloveniji zoper pripadnike JLA.
30. okt. 2019
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek sprejel resolucijo, s katero je priznal armenski genocid. Gre za simbolično gesto, ki pa je takoj razjezila Turčijo, s katero ima Washington že tako napete odnose.
11. okt. 2019
Novica, da Nobelovo nagrado za literaturo za leto 2019 prejme avstrijski pisatelj Peter Handke, je sprožila več negativnih odzivov. Združenje Matere Srebrenice namerava na odbor za literaturo Švedske akademije nasloviti pismo z zahtevo, naj se Handkeju nagrada odvzame. Obžalovanje nad odločitvijo akademije iz izrazil tudi ameriški PEN.
8. avg. 2019
Drago Karl Ocvirk, religiolog
11. jul. 2019
V spominskem centru Potočari blizu Srebrenice bo danes potekala spominska slovesnost ob 24. obletnici genocida v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov. Tokrat bodo pokopali posmrtne ostanke 33 žrtev, med katerimi je bila najmlajša stara 16 let.
6. feb. 2019
V Franciji bo 24. april državni praznik spomina na genocid nad Armenci, je v torek zvečer napovedal francoski predsednik Emmanuel Macron. "Francija zna pogledati zgodovini v obraz," je poudaril na tradicionalni letni večerji koordinacije sveta armenskih organizacij v Parizu. Turčija, ki tega genocida ne priznava, je Macronovo potezo obsodila.
8. avg. 2018
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović ne bo odšla na obisk v Srbijo, pričakovati je globoko ohladitev odnosov, piše hrvaški Jutarnji list, sklicujoč se na vire v državnem vrhu. Razlog so nedavne primerjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića operacije Nevihta s holokavstom. Te je včeraj obsodilo tudi hrvaško zunanje ministrstvo.
23. feb. 2018
Nizozemski parlament je danes skoraj soglasno sprejel resolucijo o priznanju genocida nad Armenci v Otomanskem cesarstvu med prvo svetovno vojno. Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, gre za korak, ki bo še dodatno zaostril že tako napete odnose s Turčijo.
28. nov. 2017
Papež Frančišek se je danes v mjanmarski prestolnici Naypyitaw sešel z mjanmarsko voditeljico Aung San Suu Kyi.
12. jul. 2017
Skupina švedskih poslancev je na švedsko tožilstvo vložila ovadbo proti turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.
27. jun. 2017
Nizozemsko prizivno sodišče je potrdilo, da je država delno odgovorna za smrt okoli 300 Bošnjakov, ubitih v genocidu v Srebrenici julija 1995 med vojno v BiH.
13. dec. 2016
Obramba Ratka Mladić je v Haagu zanikala, da bi se v Prijedorju zgodil genocid - če pa se je, Mladić zanj naj ne bi kriv.