Dragi prijatelji.
Danes, 8. maja, ves svet, še posebej pa Evropa, praznuje veselo, a hkrati izjemno težko obletnico naše skupne zmage nad nacizmom, obarvane s solzami, znojem in krvjo. Danes, na dan spomina in sprave, skupaj počastimo spomin na vse žrtve druge svetovne vojne v letih 1939-1945.
Ukrajinci so kot del protihitlerjevske koalicije pomembno prispevali k zmagi nad nacizmom in hitlerjevimi zavezniki. Žal je bil ta pomemben prispevek plačan z izjemno velikim številom žrtev med letoma 1939 in 1945 med Ukrajinci in drugimi narodi, ki so živeli na ozemlju Ukrajine, kot so krimski Tatari in Judje. V tem obdobju je umrlo več kot osem milijonov ljudi. Tako kot drugi evropski narodi, tudi Slovenci, se zavedamo strašnih posledic vojne.
Ni treba vas spominjati, da je drugo svetovno vojno omogočila zahrbtna zarota nečloveških totalitarnih režimov - nacističnega in sovjetskega, za katerega dediča se ima ruska federacija, katere vodstvo si prizadeva prilastiti zmago nad nacizmom.
V ruski federaciji se je praznovanje zmage nad nacizmom spremenilo v unikaten in grd pojav "pobjedobesija" (poveličevanje zmage), katerega namen je prilastiti si status "glavne zmagovalke", upravičiti agresivno ideološko mobilizacijo državljanov, propagirati vojno ter spodbujati neodgovoren in neutemeljen revanšizem, ter pokroviteljski odnos do drugih narodov, čeprav je povsem jasno, da nobena država ne more trditi, da je imela izključno vlogo pri zmagi nad nacizmom. Zmaga nad nacisti leta 1945 je bila mogoča zaradi velikanskih prizadevanj več deset držav in več sto narodov.
Zato se je ukrajinska država z uvedbo dneva spomina in sprave 8. maja 2015 skušala ločiti od pristopa k temu dogodku, ki ga je vsilil ruski režim, in se pridružiti evropski tradiciji praznovanja zmage v drugi svetovni vojni.
Za upravičevanje svoje agresivne politike Rusija med drugim uporablja goebbelsovski arzenal propagandnih klišejev, kot je "potreba po zaščiti rusko govorečega prebivalstva na ozemlju Ukrajine", podobno sloganu o "potrebi po zaščiti sudetskih Nemcev", "zgodovinsko nemške zemlje" itd.
Sedaj je jasno, da skuša Kremelj sodelovanje rusov pri zmagi nad nacizmom uporabiti kot moralno opravičilo za svojo agresivno napadalno politiko, ki se je končala z rusko zločinsko invazijo na Ukrajino 24. februarja 2022.
To izjemno brutalno vojno spremljajo grozljivo bombardiranje ukrajinskih mest, uničevanje bolnišnic, šol in vrtcev, množični umori civilistov, posiljevanje žensk in otrok, mučenje ujetih ukrajinskih vojakov ter namerno uničevanje ukrajinske kulturne dediščine. Ta grozljiva dejanja ruske vojske lahko opišemo le z eno besedo - genocid nad ukrajinskim narodom.
Hkrati je jasno, da kremeljsko vodstvo ne želi zajeti le Ukrajine. Govorimo o velikih imperialnih ambicijah Rusije, ki želi spremeniti evropske meje v svojo korist. Menim, da ne pretiravam, če rečem, da je pod vprašajem celoten sistem evropskih demokratičnih vrednot in mednarodne varnosti.
Ta ruska politika, podobno kot v svojem času nacistična Nemčija, zahteva združitev vseh civiliziranih držav sveta, da odločno ukrepajo za zaščito miru in demokracije, da zdaj ustavijo rusko agresijo in vzpostavijo zanesljiv sistem kolektivne varnosti, ki bo rusiji preprečil ponovitev takšnih dejanj v prihodnosti.
Ukrajina danes ne brani le svojega ozemlja, kulture in pravice do življenja v demokratični državi v Evropi, temveč tudi mir in varnost celotne Evrope.
Zmaga Ukrajine nad ruskimi agresorji bo omogočila vzpostavitev novega evropskega in svetovnega sistema kolektivne varnosti in spoštovanja ozemeljske celovitosti držav ter ohranjanja miru, svobode in spoštovanja demokracije.
Iskreno sem hvaležen vsem našim mednarodnim partnerjem, ki so brez dvoma podprli Ukrajino v našem boju. Med njimi je Republika Slovenija upravičeno na enem od najpomembnejših mest.
Globoko smo hvaležni slovenski vladi in celemu slovenskemu narodu, da ste brez oklevanja podali roko pomoči Ukrajini. Prepričan sem, da bo vaš prispevek k naši skupni prihodnji zmagi nad sodobnimi "rašisti" zapisan na straneh zgodovinskih knjig in da vašim vojakom ne bo treba vzeti v roke orožja, da bi branili svojo deželo pred predrznim in zahrbtnim agresorjem.
Spomniti se moramo strašnih žrtev in trpljenja naših narodov med drugo svetovno vojno ter preprečiti vrnitev grozljivih časov genocida nad človeštvom in uničenja mirnega življenja milijonov ljudi.