Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore, ki sta junija lani obtičala na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), sta se včeraj uspešno vrnila na Zemljo. S kapsulo podjetja SpaceX sta pristala v morju ob obali Floride, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da so pogoji, ki jih je ruski predsednik Vladimir Putin v telefonskem pogovoru z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom postavil za premirje s Kijevom, namenjeni oslabitvi Ukrajine. Je pa pozdravil 30-dnevno prekinitev napadov na energetsko infrastrukturo, v katero je privolil Putin.
V Ljubljani so včeraj popoldne slovesno odprli nov Športni center Ilirija s prvim pokritim olimpijskim bazenom v prestolnici Slovenije. Novega objekta so se najbolj razveselili v ljubljanskih plavalnih klubih. Ljubljanski plavalci bodo po dolgih letih čakanja končno imeli enakovredne razmere s klubi v državah v soseščini in regiji.
Tanja Fajon je prejšnji teden v Manili tudi formalno odprla slovensko veleposlaništvo. In doživela val ogorčenih komentarjev. Ko gre za pljuvanje čez slovensko diplomacijo, je težko določiti, kdo je bolj pasji, levi ali desni agitatorji, aktivisti in dežurni troli, ki jim ne gre v račun, da ministrica za zunanje zadeve pogosto potuje po svetu, se srečuje, posvetuje, obiskuje konference, predava in vsake toliko odpre tudi kakšno diplomatsko-konzularno predstavništvo (DPK). Filipini so bili zadnji, in reakcije »ljudstva« prislovično iracionalne, pravzaprav neumne.
Na predvečer mednarodnega praznika žensk je svojo zvesto (povečini žensko) publiko v Gledališču Koper počastila s svojim koncertom (Na kožo zapisane zgodbe) Lara Jankovič ob spremljevalnem kvartetu izkušenih in profesionalnih glasbenikov: violinista Klemna Bračka, bas kitarist Nina de Glerie, kitarista Tilna Stepišnika in Blaža Celarca na bobnih.
Ruski predsednik Vladimir Putin je pristal na 30-dnevno prekinitev napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo, so danes po telefonskem pogovoru Putina s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom sporočili iz Bele hiše. Putin je obenem popolno premirje pogojeval z ustavitvijo oboroževanja ukrajinskih sil, poročajo tuje tiskovne agencije.
Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo, je danes v nagovoru na Danskem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.
Domnevna afera predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič in rock kitarista Bora Zuljana navdihuje tudi »ustvarjalce« na družbenih omrežjih – na Tiktoku se je pojavil z umetno inteligenco ustvarjen video Urške in Bora, opremljen z evrovizijsko skladbo Klemna Slakonje.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v ponedeljek obiskal poškodovane v nedeljskem požaru v klubu v Severni Makedoniji, ki so jih prepeljali na zdravljenje v Srbijo. S fotografijami z obiska, na katerih je obdan s številnimi medijskimi ekipami, je sprožil ogorčenje srbske in makedonske javnosti.
Predstavniki ministrstva za zdravje in ZD Tolmin so se dopoldne sestali zaradi kritičnih razmer v tamkajšnji enoti NMP. Zdravnikom, ki so doslej v tolminski NMP sodelovali kot samostojni podjetniki, bo vodstvo zdravstvenega doma znova ponudilo sodelovanje po podjemni pogodbi, ki pa je bolj obdavčena. Do poletja si želijo tudi ukrepov ministrstva.
Največja opozicijska stranka bo imela kongres 24. maja 2025 v Ormožu, postopki evidentiranja kandidatov za vse funkcije pa so stekli 10. marca. Do 30. aprila morajo predlagati kandidata za predsednika stranke, za vse ostale funkcije pa do 15. maja 2025.
V ponedeljek okoli 14. ure je zagorelo v stanovanjski hiši na območju Šiške. Policista sta ob prihodu na kraj ugotovila, da so v hiši tri osebe. Iz prvega nadstropja sta odnesla dve starejši osebi, ki nista mogli zapustiti stanovanja, in iz pritličja pospremila osebo, ki je poskušala gasiti požar, so sporočili s Policijske uprave (PU) Ljubljana.
»Odišavljena« v vonju svojega najljubšega parfuma – Atelier Rebul Istanbul je Severina med večurnim druženjem klepetala in se fotografirala s tisočemi oboževalci ter ustvarjala spomine, ki bodo ostali za vedno.
Civilna iniciativo Mi smo Ljubljana je ogorčena zaradi zamenjave mestne svetnice, ki se je v komisiji mestnega sveta za mednarodne zadeve postavila po robu Jankovićevi podpori srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću.
Kolesarska povezava med Bledom in Bohinjem tudi v letošnji poleti sezoni še ne bo zaživela. Skozi Sotesko še vedno niso našli rešitve za 600-metrski odsek ob železniški progi. Na bohinjski strani pa je bila kolesarska steza zgrajena že lani, a se zapleta z lastniki zemljišč za postavitev zaščite pred padajočim kamenjem.
S pasijonskim dnevom se bodo drevi v Škofji Loki začeli letošnji Dnevi Škofjeloškega pasijona, zadnji pred ponovno uprizoritvijo pasijona v prihodnjem letu. Do velikonočnega ponedeljka se bo zvrstilo 16 dogodkov, ki jih pripravlja 14 različnih organizatorjev.
V najbolj znanem francoskem muzeju Louvre je vse od leta 1983 na ogled šest predmetov, za vrnitev katerih si Italija prizadeva že več let. Po letih neuspešnih pogovorov med italijanskim ministrstvom za kulturo in pariškim muzejem bo primer po poročanju italijanskih medijev zdaj prevzelo rimsko sodišče. Datum sodne obravnave še ni določen.
Več srbskih nevladnih organizacij je do ponedeljka zbralo več kot 3000 pričevanj udeležencev sobotnega množičnega protesta v Beogradu glede do zdaj še nepojasnjenega dogodka, ki je vznemiril protestnike. Študenti obtožujejo srbske oblasti, da so uporabile zvočni top, kar pa te zanikajo.