Prijavljeni ste kot
3. maj. 2018
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je s spornimi izjavami o zgodovini sprožil nove napetosti v odnosih s sosednjo Grčijo. V zvezi s sporom med državama glede nenaseljenih otočkov v Egejskem morju je nedavno dejal, da je grška vojska med grško-turško vojno leta 1922 sama požgala mesto Smirna, današnji Izmir v Turčiji, ter s tem razburil Atene.
27. apr. 2018
V španski prestolnici Madrid so v četrtek preimenovali ulici, ki sta nosili ime po dveh generalih iz časa diktature Francisca Franca (1939-1975). S tem so v skladu z zakonom iz leta 2007, ki ga je sprejela takratna socialdemokratska vlada, začeli postopek preimenovanja najmanj 49 madridskih ulic, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
26. apr. 2018
V Italiji so včeraj obeležili dan osvoboditve izpod fašizma in nacizma. Slovesnost ob 73. obletnici osvoboditve so pripravili tudi v tržaški Rižarni, kjer pa je zbrana množica izžvižgala tržaškega župana Roberta Dipiazzo in ga zmerjala s fašistom. Rabin Alexander Meloni je medtem zaradi palestinskih zastav v množici zapustil slovesnost.
25. apr. 2018
Predsednik Društva Združeni ob Lipi sprave Janez Juhant je na današnji novinarski konferenci izrazil protest "zoper nespoštovanje prepovedi javne rabe totalitarnih simbolov v naši državi". Raba teh simbolov po njegovih besedah poziva k nasilju nad nedolžnimi, "kar pa je v nasprotju s potjo sprave in z demokratičnimi prizadevanji v družbi".
Pred tremi desetletji so se pesniki, pisatelji, filozofi in sociologi, ki za to sploh niso bili poklicani, lotili oblikovanja osnutka slovenske ustave in za vedno spremenili tok osamosvajanja slovenske države. Spomin na čas in okoliščine nastajanja tez, ki veljajo za izvor slovenske ustavnosti, so včeraj popoldne obudili na dogodku na ustavnem sodišču.
24. apr. 2018
Letos mineva 30 let od oblikovanja t. i. pisateljske ustave, ki se je bodo danes popoldne spomnili na slovesnosti ustavnega sodišča. Osrednji del bo pogovor s Tinetom Hribarjem, Petrom Jambrekom, Tonetom Peršakom, Dimitrijem Ruplom, Ivanom Svetlikom in Venom Tauferjem, ki so bili leta 1988 člani skupne redakcijske komisije Tez za Ustavo RS.
23. apr. 2018
Tradicionalna vsakoletna spominska slovesnost ob obletnici poboja hrvaških ustašev na Pliberškem polju tudi letos buri duhove na avstrijskem Koroškem. Koroški deželni glavar Peter Kaiser se je v soboto zavzel, da bi avstrijsko notranje ministrstvo skušalo doseči odpoved sporne prireditve, napovedane za 12. maj, ali vsaj prepoved ustaških simbolov.
9. apr. 2018
Celjska Mohorjeva družba je danes predstavila novo knjigo Franceta Cukjatija z naslovom Slovenske podobe zla. V njej avtor z različnih vidikov pojasnjuje izvor zla, njegove značilnosti in posledice ter nakazuje pot osvoboditve izpod ujetosti v zlo. Pri tem se v veliki meri nasloni na utemeljitelja logoterapije Viktorja E. Frankla.
8. apr. 2018
V Andražu nad Polzelo so včeraj obeležili 74. obletnico strmoglavljenja ameriškega bombnika med drugo svetovno vojno. K spominski plošči sta venec položila predsednik republike Borut Pahor in pomočnik sekretarja za obrambo ZDA za Evropo in Nato Thomas Goffus. Pahor se je v govoru zavzel za ohranjanje miru in varnosti v Evropi in svetu.
10. mar. 2018
Zakaj se učencem osnovnih šol želi predstaviti okrutnega hunskega vladarja Atilo kot pozitivno zgodovinsko osebnost?
9. mar. 2018
Poljski predsednik Andrzej Duda se je včeraj opravičil Judom, ki so jih pred 50 leti izgnali iz države v času protisemitske kampanje takratnega komunističnega režima. Do opravičila prihaja v času, ko je Varšava deležna kritik zaradi uveljavitve spornega zakona o holokavstu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
6. mar. 2018
V Atriju ZRC se bo danes začel 9. Grošljev simpozij. Tridnevno znanstveno srečanje se bo pod naslovom O urbem venalem! posvetilo korupciji v starem in srednjem veku. Prisluhniti bo mogoče 11 predavanjem o temi, ki se je doslej ni pogosto obravnavalo v zgodovinski perspektivi. Med sodelujočimi prevladujejo klasični filologi in zgodovinarji.
23. feb. 2018
V Narodnem muzeju Slovenije so včeraj na predvečer 10. obletnice smrti nekdanjega predsednika države in vlade Janeza Drnovška, odprli razstavo o njem. Ob odprtju je potekala tudi dobrodelna dražba predmetov iz njegove zapuščine, s katero je Zveza prijateljev mladine Slovenije zbrala več kot 7000 evrov za Štipendijski sklad dr. Janeza Drnovška.
6. feb. 2018
Spor med Atenami in Skopjem o imenu Makedonije ima korenine, ki segajo daleč v zgodovino. Težava je, da so se meje makedonske regije čez čas zelo spremenile, navaja Deutche Welle.
27. jun. 2017
Rusi so v javnomnenjski raziskavi sovjetskega diktatorja Josipa Stalina izbrali za najpomembnejšo zgodovinsko osebnost, drugo mesto pa si delita sedanji ruski predsednik Vladimir Putin in pesnik Aleksander Puškin.
28. apr. 2017
Partizani oziroma komunistična revolucija so posredno ali neposredno odgovorni za 60.000 do 70.000 umrlih Slovencev.
2. apr. 2017
V Arhivu Republike Slovenije je mag. Tomaž Ivešić prejšnji teden predaval o jugoslovanski socialistični naciji.
8. jan. 2017
To je še iz časov Marije Terezije so besede, ki jih Slovenci radi uporabljamo iz roda v rod.