Prijavljeni ste kot
30. nov. 2008
Na naslovnici novega Reporterja se sprašujemo ali bo prejšnji premier Janez Janša sprejel ponujeno mesto generalnega sekretarja zveze Nato in kaj bi to lahko pomenilo za največjo opozicijsko stranko SDS, za desno sredino in Slovenijo. Novinarji Reporterja smo raziskali tudi, kaj počnejo nekdanji evropski državniki.
Med ponudbami, ki naj bi jih iz mednarodnih organizacij v zadnjih tednih dobil prejšnji premier Janez Janša, bi bila najbolj zanimiva ena. Po naših informacijah naj bi ga vabili za generalnega sekretarja Nata. Če bi prvak SDS sprejel ponudbo, bi nastalo vprašanje, kako bi to vplivalo na njegovo stranko, zlasti če je zaradi pomembne funkcije ne bi več mogel voditi. Demokrati nimajo osebnosti s tako veliko avtoriteto, ki bi bila sposobna nadomestiti Janeza Janšo.
Pahor je vseskozi govoril, da nima namena izvesti kadrovskega cunamija. V tem trenutku ni nobene potrebe, da bi vlada na veliko pometala s kadri, v intervjuju pravi ekonomist dr. Maks Tajnikar. A hkrati poudarja, da se bo Pahor moral sprijazniti s spoznanjem, da je lahko njegovo neposeganje v gospodarstvo celo kontraproduktivno. S tem bi vlada zanemarila pomembno funkcijo države kot lastnika. Kot »prvoborec« se Tajnikar v SD čuti izrinjenega zaradi prišlekov iz nekdanje LDS: Toneta Ropa, Mitje Gasparija in Milana Cvikla. Prepričan je, da bo Pahor sposoben pripeljati mandat do konca in da se v javnosti preveč poudarjajo razlike med vladnimi strankami ali med njenimi prvaki.
Tiha diplomacija je obrodila sadove. Toda ne s Hrvaško. Borut Pahor je po kratkih posvetovanjih o tem, kako rešiti zaplet z »nezaupnico«, ki jo je predsednik republike Danilo Türk izrekel Dimitriju Ruplu, nekdanjega zunanjega ministra vključil v vlado kot osebnega odposlanca za zunanje zadeve. Tisti, ki so že privoščljivo brusili nože, niso mogli skriti jeze nad Pahorjem. Sprožil se je medijski stampedo »globoke države«. Pahor je izdal »njihovo« volilno zmago.
Svetovna finančna kriza je Pahorjevo vlado ujela precej nepripravljeno. Stanje v slovenskem gospodarstvu pa je zelo resno. A namesto potrebnih ukrepov smo do zdaj dočakali le imenovanje posebne vladne skupine. Pred tem pa na zaslišanjih v parlamentu slišali nekaj ne ravno posrečenih izjav gospodarskega in finančnega ministra o znižanju prispevkov za socialo in nerealnem zvišanju bruto minimalne plače.
Producent in urednik oddaje MOT na finski državni radioteleviziji YLE Matti Virtanen je na okrogli mizi Društva novinarjev Slovenije dejal, da so se finski mediji od osemdesetih in devetdesetih let naprej skomercializirali in depolitizirali. Levičarska YLE je tako morala z zasebno komercialno televizijo začeti tekmovati za gledanost, je dodal.
Če bi bile volitve v državni zbor to nedeljo, bi s 25 odstotki glasov zmagala stranka SD, sledila pa bi ji SDS s 23 odstotki, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je za RTVS opravilo podjetje Interstat. Z ministrsko ekipo premiera Boruta Pahorja je zadovoljnih 48,6 odstotka anketiranih, 27,8 odstotka vprašanih pa ne.
29. nov. 2008
Slovenska smučarska tekačica Petra Majdič je na prvi sprinterski tekmi svetovnega pokala sezone prepričljivo, za več kot 20 metrov, ugnala vse tekmice in se tako še tretje leto zapored v Kuusamu veselila zmage. Majdičeva je slavila zmago s 2:55,5 minute pred Švedinjo Lino Andresson (+3,6) in Poljakinjo Justyno Kowalczyk (3,8). Danes so se smučarke tekačice so se v Kuusamu na Finskem pomerile na 10-kilometrski tekmi za svetovni pokal v klasični tehniki. Tesno zmago je slavila Finka Aino Kaisa Saarinen (28:16,40), 3,8 sekunde je zaostala njena rojakinja Virpi Kuitunen. Edina slovenska tekmovalka Petra Majdič je zaostala 32,6 sekunde in bila šesta. Tretje mesto je z zaostankom 7,3 sekunde osvojila Norvežanka Marit Bjorgen.
28. nov. 2008
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je glede odločitve premiera Boruta Pahorja, da za svojega svetovalca za zunanjo politiko imenuje Dimitrija Rupla, ocenil, da so odločitve o imenovanju ljudi v kabinet premiera Pahorjeva "suverena pravica", sicer pa gre po njegovih besedah za "minorno, obrobno" zadevo, ki ji ne gre posvečati večje pozornosti.
27. nov. 2008
Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po današnji seji vlade sporočil, da je dosedanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla imenoval za svojega posebnega odposlanca za zunanje zadeve. O zapletu z veleposlaniki je povedal, da je vlada naložila zunanjemu ministrstvu, naj ponovi razpis prostih delovnih mest za te položaje.
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je za STA potrdil, da je bil v sredo izdan sklep o začetku revizijskega postopka javnega naročila za nakup oklepnikov patria. Kot je dejal, sklep še ni pravnomočen, ko pa bo, se bodo lahko začeli postopki revizije.
Razmere v pravosodju niso rožnate, je v pogovoru za STA ocenil pravosodni minister Aleš Zalar. Kot je dejal, se bo kot minister očitno moral najprej ukvarjati s sodniško stavko, nezadovoljstvom tako sodnikov kot tožilcev s plačnim sistemom in nezadovoljstvom paznikov v zaporih. Napovedal je modernizacijo sodstva in razbremenitev ustavnega sodišča.
26. nov. 2008
Vrnila sem se direktno na kosilo, ko sem vstopila mi je soseda rekla, da je moj mulc s ËpuncoË v sobi. Prikazalo se je skoraj glavo višje, zalito, neprijazno svetlolaso bitje, ki je na sosedino povabilo na kosilo le zavračujoče bevsknilo. Predno sem odpotovala me je moj mulc večkrat slikal za telefonček, z nobeno sliko ni bil zadovoljen in je zatrjeval, da si sploh nisem podobna - priznati moram, da sem se zalotila pri misli, da bi se rada videla z njegovimi očmi, ko pa sem videla ËpuncoË me je ta misel popolnoma minila.
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je na 15. zboru državnih tožilk in tožilcev na Bledu ocenila, da tožilstvo kot institucija pravne države funkcionira. Ob tem je opozorila, da je bilo tožilstvo deležno nekaterih očitkov in ocen, ki pa so bili "daleč od resničnih dejstev". Zbora se je udeležilo okoli 300 tožilcev in javnih uslužbencev.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar v pogovoru za STA ocenjuje, da je novoizvoljena vlada premiera Boruta Pahorja dobra in kompetentna. Moti ga bipolarno gledanje na slovensko politično sceno, nekdanjemu premieru Janezu Janši pa ob tem očita, da "gleda na politično sceno v Sloveniji z Lune".
25. nov. 2008
"Ljudje, ki naj bi zastopali državo, morajo uživati polno zaupanje te države, vključno s predsednikom države, ki jih imenuje," je dejal Türk. Med razlogi za neimenovanje Rupla za veleposlanika na Dunaju je omenil tudi mnenje pomembnega dela koroških Slovencev in lastne izkušnje.