Številka 10, leto 2010
KAZALO
Zgodba tedna
Kmetija leta
Dokaz, da nekateri vplivni in premožni posamezniki tudi v največji gospodarski krizi niso imeli večje škode, je intenzivno nadaljevanje gradnje največje slovenske obalne turistične kmetije v Mali Sevi nad Lucijo. Da je imenovanje povsem napačno, dokazujejo že zgrajene stavbe, ki nas bolj kot na kmetijo spominjajo na moderen, z visokim obzidjem obdan grad. Poleg tega pravi lastnik ni postal domačin in kmet Edi Bužekijan, čeprav so bila vsa sporna soglasja pridobljena na njegovo ime, temveč naj bi bil ves čas v igri odvetnik Miro Senico skupaj s partnerico in notranjo ministrico Katarino Kresal. A prav pred kratkim je s svojim podjetjem Sepire vstopil na posestvo že novi igralec, poslovnež Jože Anderlič iz Kranjske investicijske družbe, ter ga preimenoval v posestvo Mala Seva, turistična kmetija.
Intervjuji
Ciril Smrkolj, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije
Po oceni Cirila Smrkolja je slovensko kmetijstvo že nekaj let v krizi. Kmetje so povečali produktivnost, toda cene hrane za porabnike se vseeno zvišujejo, socialni standard kmečkih družin pa upada. V verigi od vil do vilic si nekateri jemljejo veliko preveč, pravi, ena od rešitev je neposredna prodaja porabnikom. V zadnjih dvajsetih letih opaža pospešeno širjenje gozda na nekdaj kmetijskih površinah. Po njegovem bi država morala pomagati kmetom pri reprogramiranju posojil.
mag. Bernard Brščič, ekonomist
Psihoza, ki nastaja zaradi nepremičninskega trga, zakriva realne vzroke za krizo v Sloveniji, ki je dejansko veliko širša. Po mnenju mag. Bernarda Brščiča so se mediji sicer zapičili v cene stanovanj, izgubljajo pa okvir, v katerem se je nepremičninski izrodek zgodil. Prevelika napihnjenost cene za kvadratni meter je po njegovem mnenju le stranski učinek napačnega razumevanja vloge države v gospodarstvu in škodljive dobrohotnosti bank pri podeljevanju kreditov.
Jože Ciuha, akademski slikar
Sedeli smo v prijetni, s soncem osvetljeni sobi in med pomenkovanjem pred intervjujem ugotavljali, da nihče od prisotnih, ne avtorica tega teksta, ne fotograf, ne naš sogovornik otroštva ni preživel v Ljubljani, a nas je pozneje življenje tako ali drugače pripeljalo prav v slovensko prestolnico. Trenutek za tem smo jo z našim sogovornikom, priznanim slikarjem Jožetom Ciuho, iz stanovanja v središču Ljubljane že mahnili na pariške ulice. Seveda le v pogovoru.
Slovenija
Športno omrežje
Slovenci smo se v zadnjih tednih identificirali s športniki. In narobe. Športniki odhajajo in prihajajo, ostajajo pa sive eminence. Kakšna je mreža vplivanja »športne lože«? V središče športnega omrežja smo postavili koga drugega kot Janeza Kocijančiča. Je prvi in zadnji predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije. Na položaju krovne olimpijske organizacije je že od leta 1991.
Reportaža
Rio de Janeiro
Karneval vseh karnevalov
Ob besedi Brazilija najprej pomislimo na veličasten karneval v Riu de Janeiro, portugalsko Januarski reki, z lepoticami, nadarjenimi plesalkami, bogatimi kostumi in ritmi godbe. Tako nekako si to vsakdo predstavlja. Kakšna pa je resnica?
IME TEDNA
Ivan Simič
SLOVENIJA
Ultra kmetija
Politiki na kmetih
Pacienti klinike Barsos
PRO&CONTRA
Obvezno darovanje organov: Danica Avsec Letonja in Zdenka Čebašek - Travnik
GLOBUS
Danski ideal, islandska realnost
Panorama
ARHEOLOGIJA
Vzpon in zaton istrskih Miken
AVTO
Svet pločevine
KULTURA
V znamenju tigra
Pomlad vrednot
FILM
Groza in strah
ESTRADA
Poligraf: Tomaž Zorko - Zore
Parada
Maručin horoskop
KOLUMNE
Vinko Vasle: Udba.svet
Rado Pezdir: Župani bodo povzročili bankrot države!
Saša Veronik: Vsega so krive glivice
Marinka Fritz Kunc: Samo o sebi nikar, kadar boli srce!