Prijavljeni ste kot
3. jun. 2010
Mednarodno pravo ne opredeljuje, da bi beseda "junction" pomenila dostop, gre samo za dotikališče, oziroma ne dopušča, da bi stik lahko pomenil tudi dostop ali celo prehod in izhod, je v pogovoru za današnjo Demokracijo dejal raziskovalec na Evropskem univerzitetnem institutu v Firencah Jernej Letnar Černič.
Za pravično rešitev in proti izgubi slovenskega morja so parlamentarne stranke predstavile svoja stališča pred glasovanjem o arbitražnem sporazumu s Hrvaško. Koalicija je potrdila svojo podporo sporazumu, ker bo po njihovem mnenju prinesel pravično rešitev mejnega spora, po mnenju opozicije pa je sporazum nerazumno tveganje.
Kdo varuje notranjo ministrico Katarino Kresal in zakaj se tako brani razkriti podatke iz službenega naloga policista, ki jo je spremljal na februarskih počitnicah? Ne le, da zanjo tednik Reporter ne obstaja, trdi tudi, da so podatki iz službenega naloga tajni.
Ne bo mi solil pameti predsednik koalicije, ki pod pazduho okoli vleče dva politična mrliča, v tujini klečeplazi, doma pa ljudem zvija roke. Zato bom volil proti sporazumu. Finance
2. jun. 2010
Prihaja čas referenduma in v naših glavah sigurno begajo različni pogledi in stališča glede odločanja o tej zadevi. Vsekakor je jasno, da je bil referendum sprožen zaradi nesoglasja politike in da nas bo to stalo 4.300.000 EUR. Verjetno je enotnost tudi v tem, da gre tokrat za nacionalni interes.
Arbitražni sporazum predstavlja za Slovenijo preveliko tveganje in ga zato ni moč podpreti, so se strinjali govorci na javni tribuna Zbora za republiko v Portorožu. Ob predsedniku Zbora Gregorju Virantu je na tribuni sodelovala vrsta domačih pravnikov, zbrane pa sta pozdravila obalna župana Boris Popovič in Tomaž Gantar.
Predsedniki vseh štirih koalicijskih strank so danes na shodu v podporo arbitražnemu sporazumu na Prešernovem trgu v Ljubljani pozvali k podpori sporazuma in k čim večji udeležbi na nedeljskem referendumu. "Imate goloba v roki, ne glejte vrabca na strehi," je dejal predsednik slovenske vlade Borut Pahor.
Anton Guzej je na današnji novinarski konferenci sporočil, da mu je sodišče ugodilo v zahtevi za prepoved izvršitve sklepa o imenovanju Marka Fillija za generalnega direktorja RTV Slovenija. Fillija je programski svet RTV na ta položaj imenoval 25. maja. RTVS mora Guzeju tudi omogočiti opravljanje funkcije v. d. generalnega direktorja.
Zemljevid na zloženki koalicije v podporo arbitražnemu sporazumu je velik strel v slovensko koleno, saj v njem slovenska uradna politika pristaja na to, da se Slovenija odpove skoraj polovici teritorialnega morja, je v pogovoru za STA dejal predsednik SDS Janez Janša.
Po besedah Draga Kosa "za vsaj eno stranko opozicije korupcija ni nič drugega, kot pa izključno sredstvo za pridobivanje svojih in odvračanje drugih volivcev", slabo pa naj bi njegova protikorupcija komisija sodelovala tudi z vlado. Komisija je sicer v minulem letu zaznala izredni napredek pri sodelovanju s policijo, najslabše pa je sodelovala z državnim tožilstvom. Letno poročilo komisije za leto 2009 prinaša tudi raziskavo, po kateri v gospodarskih družbah ocenjujejo korupcijo kot velik problem.
V SDS zahtevajo izredno sejo DZ o plinskih terminalih v Tržaškem zalivu. Nezadovoljni so z neodzivanjem slovenske vlade na izjave italijanske okoljske ministrice Stefanie Prestigiacomo, da so za Italijo pogovori s Slovenijo o terminalu v Žavljah končani. Na izredni seji naj bi vlada poslancem pojasnila, kakšne ukrepe načrtuje zoper to enostransko italijansko odločitev.
Piranski ribiči imajo trenutno teritorialni dostop do morja - če tega arbitraža Sloveniji ne dodeli, Slovenija samo izgubi, so prepričani. Sicer pa si ribiči glede arbitražnega sporazum niso enotni. Kot je novinarjem danes pojasnil ribič Leon Čebulj, naj bi sporazum podpirali predvsem tisti, ki lovijo ob slovenski obali, tisti, ki imajo interes loviti v mednarodnih vodah, pa naj bi mu po njegovih besedah nasprotovali.
Slovenija bi morala Hrvaški za nadaljevanje pogajanj o meji postaviti pogoj, da se umakne z zasedenih ozemelj. Če tega ne bi storila, bi morala Slovenija blokirati hrvaška pristopna pogajanja z EU, je v intervjuju za Delo dejal nekdanji ustavni sodnik Lovro Šturm.
"Zamenjati bi morali vlado, diskusija o posameznikih je izguba časa," je bil v intervjuju za Finance oster predsednik SDS Janez Janša. Do konca mandata te vlade napoveduje njeno zamenjavo ali vsaj veliko rekonstrukcijo, ne pa nujno tudi predčasnih volitev.
V nedeljo bo šlo precej na tesno in odločal bo vsak glas, kažejo zadnje raziskave javnega mnenja. V zadnjem tednu referendumske kampanje se lahko še marsikaj zgodi, a na koncu bo zmagovalec tisti, ki mu bo uspelo pritegniti večje število volivcev. Če bo udeležba majhna, kar po vsej verjetnosti bo, bo arbitražni sporazum najbrž propadel. Tudi trenutne slabe družbene razmere, povezane z gospodarsko krizo, bolj spodbujajo nasprotnike Pahorjeve vlade kot njene podpornike.
1. jun. 2010
Stečajni upravitelj Marko Zaman je v stečaju Infond Holdinga od okoli 212 milijonov evrov prijavljenih priznal za 76 milijonov evrov terjatev. Med prerekanimi je celotna terjatev večinskega lastnika, družbe Center naložbe, iz naslova posojilnih pogodb v višini več kot 77 milijonov evrov.
Simona Drenik z zunanjega ministrstva je v ponedeljkovih Odmevih zatrdila, da je 20. novembra lani zunanje ministrstvo protestiralo zoper hrvaško enostransko izjavo pri sprejemanju arbitražnega sporazuma, kar je objavljeno tudi na spletni strani ministrstva.