Prijavljeni ste kot
7. jun. 2010
Pahor: "Velika zmaga za Slovenijo." - Janša: "Izgubila je Slovenija." Medtem ko zagovorniki arbitražnega sporazuma odločitev volivcev vidijo kot pomemben korak v reševanju mejnega spora, se drugi bojijo, da bo pomenila izgubo slovenskega ozemlja.
6. jun. 2010
Tine Hribar v prihajajoči arbitraži s Hrvaško ne zaupa slovenskim pravnikom, je dejal po današnji razglasitvi rezultatov referenduma o arbitražnem sporazmu. Hribar in starosta slovenske politike France Bučar sta komentirala izid referenduma in se zazrla v prihodnost.
Slovenija je izgubila tako ali tako, ob takem ali drugačnem rezultatu. Duha enotnosti, v katerem smo se kot država formirali, ob takem rezultatu ni.
Predsednik SDS Janez Janša je ponovil oceno, da je arbitražni sporazum tema, o kateri ne bi smeli odločati na referendumu. Po prvih izidih, ki so kazali na prepričljivo, skoraj dvotretjinsko zmago podpornikov sporazuma, se je razlika sicer ves čas zmanjševala. Malo pred koncem preštevanja glasov se je ustalila pri okoli 51 odstotkih za in 49 proti. Volilna udeležba je bila sicer dobrih 40 odstotkov.
Po prvih rezultatih so se Slovenci na današnjem referendumu izrekli za arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. Zanj je glasovalo 51,48 odstotkov vseh volivcev, proti pa jih je bilo 48,52 odstotkov. Razkol zaradi sporazuma bomo Slovenci dolgo zdravili, je dejal predsednik SDS Janez Janša. Premier Borut Pahor pa po sprejemu vidi "obzorja dobre prihodnosti" za Slovenijo.
Do 16. ure se je zakonodajnega referenduma o arbitražnem sporazumu s Hrvaško udeležilo 516.722 volivcev, kar je 30,31 odstotka vseh volilnih upravičencev. Najvišja, 33,33-odstotna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana-Center, najnižja pa na Ptuju, kjer je glasovalo 27,52 odstotka volivcev.
5. jun. 2010
Na republiškem inšpektoratu za notranje zadeve so do 16. ure prejeli 70 prijav domnevnih kršitev volilnega molka pred referendumom o arbitražnem sporazumu. Kot so za STA pojasnili na inšpektoratu, se 23 prijav nanaša na plakate in panoje, 15 na medije, 12 na internet, devet na letake in 11 na ostale kršitve.
4. jun. 2010
Premier Borut Pahor in predsednik SDS Janez Janša sta v še zadnjem televizijskem dvoboju na Kanalu A znova pojasnjevala, zakaj je arbitražni sporazum s Hrvaško dober oz. slab. Kakih novih argumentov nista podala, znova pa sta pozvala volivce, naj se referenduma udeležijo. Pahor jih je pozval, naj glasujejo za, Janša pa, da naj glasujejo proti.
Na osrednjem zborovanju nasprotnikov arbitražnega sporazuma na ljubljanskem Pogačarjevem trgu so danes govorci pozvali volivce, naj se v nedeljo udeležijo referenduma in glasujejo proti arbitražnemu sporazumu. "Za Slovenijo gre, za slovensko suverenost in ozemeljsko celovitost," je dejal predsednik SDS Janez Janša.
Predsednik države ne spoštuje različnosti, je evropski poslanec Lojze Peterle (NSi/EPP) izrazil razočaranje nad izjavo predsednika republike Danila Türka, češ da je na strani razuma in da bo v nedeljo glasoval za arbitražni sporazum.
Premier Borut Pahor je v pogovoru za Primorske novice menil, da bo potrditev arbitražnega sporazuma na referendumu prispevala k boljšemu sodelovanju s Hrvaško. Predsednik SDS Janez Janša pa v ločenem pogovoru za časnik v primeru zavrnitve sporazuma obljublja, da bo SDS skušala doseči poenotenje politike o treh svojih predlogih.
Slovenija si zasluži boljši sporazum, s katerim ne bo popuščala Hrvaški, je prepričan nekdanji minister za razvoj Žiga Turk, ki je ob tem naštel razloge, zakaj se bo na nedeljskem referendumu izrekel proti arbitražnemu sporazumu.
Bivša predsednika Slovenije in Hrvaške Milan Kučan in Stipe Mesić sta se zavzela za podporo arbitražnemu sporazumu. Kučan je v prispevku za današnjo izdajo Dnevnika ocenil, da je arbitražni sporazum s Hrvaško treba podpreti, saj se takšna priložnost ne bo več ponovila. Podobnega mnenja je Mesić, ki sporazum vidi kot enkratno priložnost, da se državi osvobodita "bremena odprtih mejnih vprašanj".
Potrditev arbitražnega sporazuma na referendumu je bolj verjetna kot pa njegova zavrnitev, vendar je končni izid še negotov, ugotavlja zadnja anketa Slovenski utrip novogoriške FUDŠ. Proti sporazumu se je sicer izreklo nekoliko več vprašanih (36,4 odstotka), kot za (34 odstotkov), slaba stretjina (29,6 odstotka) pa jih je bilo še vedno neopredeljenih.
3. jun. 2010
Predsednik stranke SDS Janez Janša je v radijskem soočenju s premierom Borutom Pahorjem napovedal, da četudi bo arbitražni sporazum v nedeljo potrjen, ne bo podprl vstopa Hrvaške v EU, dokler ne bo znana meja. Pahor pa je dejal, da bodo volivci v nedeljo odločili ali si želijo prihodnost in pravično mejo ali preteklost in neurejene odnose.
Poslanec SDS Miro Petek finančnega ministra Franca Križaniča sprašuje, zakaj Nova ljubljanska banka (NLB) v zapuščinski razpravi ni terjala skoraj pol milijona evrov, ki ji jih je dolgoval pokojni Sašo Baričevič.
V.d. generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Anton Guzej je umaknil razpisa za direktorja TV Slovenija in Radia Slovenija. Kot je v sporočilu za javnost zapisal Guzej, je razpisa umaknil, ker nimata nobenih pravnih učinkov: "Sprejela ju je namreč oseba, ki ni bila zakoniti zastopnik RTVS."
Predsednik SDS Janez Janša je v pogovoru za STA strnil argumente proti arbitražnemu sporazumu in se dotaknil izziva ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Odgovarjal je tudi na vprašanja o političnih razmerah v državi in jesenskih lokalnih volitvah.