Revija Reporter
Slovenija

Aleš Primc: Ustavno sodišče služi določenim političnim in lobističnim interesom

STA

23. nov. 2011 10:50 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Odlašanje z odločitvijo o referendumu o družinskem zakoniku postavlja ustavno sodišče "v slabo luč", saj bi po zakonu moralo odločiti v enem mesecu, pravi vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc. Po njegovem se čedalje bolj kaže, da bi lahko bile navedbe medijev, da do odločitve verjetno ne prišlo pred volitvami, utemeljene.

Ustavno sodišče na torkovi seji še vedno ni odločilo o dopustnosti referenduma o družinskem zakoniku, o tem so prvič razpravljali 6. oktobra. Instrukcijski rok za odločitev sodišča je 30 dni, vendar lahko to obdobje tudi podaljša.

"Več kot 27.000 ljudi se je v samo dveh dneh odločilo, da je družinski referendum potreben, medtem pa se devet sodnic in sodnikov ustavnega sodišča v 82 dneh še ni uspelo odločiti," pa je v sporočilu za javnost oster Primc.
 
Spomnil je, da se od začetka obravnave ustavnih sodnikov o referendumu v medijih pojavljajo namigovanja, da do odločitve sodišča "verjetno ne bo prišlo pred volitvami". Toda to bi po ocenah Primca lahko pomenilo, da ustavno sodišče ne opravlja naloge najvišje pravne inštitucije v državi, "ampak služi določenim političnim in lobističnim interesom".
 
Ob tem se, dodaja, "utemeljeno sprašujemo, ali sodišče ne bo zastopalo določene interese tudi, ko bo šlo za samo odločitev o dopustnosti referenduma". Zato v Civilni iniciativi upajo, da se mediji z omenjenimi namigovanji motijo.
 
V Civilni iniciativi tudi pričakujejo, da ustavno sodišče družinski referendum dovoli čim prej, saj "za drugačno odločitev nima nikakršne pravne podlage". Na družinskem referendumu se bo odločalo o ureditvi družinskih razmerij v Sloveniji, o temeljnih vrednotah naše družbe, o pomenu materinstva in očetovstva, o temeljni potrebi otroka, da ima skrbna mater in očeta, opozarja Primc.