Revija Reporter
Slovenija

Evforija je mimo, Viranta in Jankovića so volivci že prebrali

Ivan Puc

24. nov. 2011 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novinca Janković in Virant ne napadata več. Znašla sta se v obrambnem položaju in odprla več prostora starim strankam.

Novi obrazi, lepo polikani in nasmejani, so navduševali le nekaj tednov. Postavljeni ob bok starim strankam in njihovim vodjem so pokazali prve gubice in celo brazde. Čas evforije je mimo, volivci pa imajo priložnost za nov premislek. Tudi o tem, ali so njihove na hitro sklicane ekipe sposobne učinkovito in takoj prevzeti oblast in ali sploh vedo, kaj z njo početi.

Prvi znaki utrujenosti, ponavljanja in izpraznjenosti pri novincih nudijo priložnost starim predvsem levo-sredinskim strankam, da si povrnejo vsaj del podpore. V prvem »novem valu« se jim je odreklo kar 40 odstotkov volivcev in podprlo Virantovo in Jankovićevo listo. Preživetje nekaterih manjših parlamentarnih strank bo odvisno tudi od tega, kako močno bo zanihal ta val odčaranja.  
 
Je Janković res (še) hegemon na levici?
 
Bi lahko Virant in Janković toliko zdrknila, da bi ju lahko ujela celo Pahorjeva vladajoča SD, ki je do zdaj veljala za največjo poraženko teh volitev? Če se bo v prihodnjih dneh še izraziteje odprlo vprašanje hegemona na levici – vloga je bila seveda urbi et orbi podeljena Jankoviću – se lahko zgodi še marsikaj.
 
Levica je, ko je že kazalo, da je našla rešitelja, še bolj zbegana. Ni več jasno, kdo sploh lahko premaga SDS Janeza Janše. In prav to je razlog, zakaj se Janković in Pahor izrekata proti sodelovanju v koaliciji z njim. Računica je »zelo preprosta«, kot se rad izrazi ljubljanski župan. Kdor bi se odprl tudi za sodelovanje z Janšo, bi bil že vnaprej prikrajšan. Konkurentu v lastnem taboru bi pustil veliko praznega prostora, da se kot Janšev nasprotnik razigra. SDS teh težav v svojem taboru že dolgo nima več, zato Janša nikogar vnaprej ne izključuje. 
 
Pa padcu SD le še dvig
 
Nekatere čudi, zakaj v SD niso bolj prodorni in ambiciozni. No, resnici na ljubo, Pahor kaže veliko željo po zmagi in hiti z izjavami, da bodo »nepričakovano prijetno presenečenje letošnjih volitev«. Ker je stranka krepko zadolžena, je primorana v skromnejšo kampanjo. Toliko bolj izstopa Janševa kampanja, ki je bistveno bolj izdelana kot pred tremi leti. In gotovo tudi (naj)dražja.
 
Se torej SD v zadnjem tednu še lahko pobere? Po nekaterih mnenjskih poizvedbah sta z Virantovem že bliže skupaj. Če so v finišu pred tremi leti premagali SDS, tudi zdaj računajo na obrat. Toda takrat so veljali za suveren up levici, tokrat pa se za to borijo brez upa zmage. Kakorkoli, SD je bila že tako na tleh, da se lahko le še dvigne. 
 
Pozitivna Slovenija gre v minus
 
Krepko zaostajanje Jankovića za Janšo je bil za glavnega sponzorja kandidature ljubljanskega župana znak za alarm. Pred tednom so se na kriznem sestanku z Jankovićem srečali nekateri ljudje Milana Kučana (tudi Niko Toš, Zdenko Roter in Božo Kovač). Po besedah nekdanjega predsednika so se srečanja udeležili njegovi nekdanji svetovalci, ki so si nabrali izkušnje na treh njegovih kampanjah. Vendar je od tistih zmagovitih časov minilo že štirinajst let. Kaj lahko o tem povedo modreci in starci, eksperti za pitje kave ali čaja po ljubljanskih lokalih?
 
So znali županu prav svetovati, potem ko so si ogledali nekaj njegovih nastopov in prebrali intervjuje? V nobenih se ni proslavil. Nasprotno. Z vso svojo pojavnostjo prepričuje volilno telo prav v nasprotno, kot govori: voditi podjetje ni isto kot voditi izvršno oblast. Lahko bi rekli, da Janković eno govori in drugo dela. Zato volivci, če se poigramo z njegovimi besedami, z njim ne bi sodelovali v koaliciji.  
 
VEĆ V TISKANI IZDAJI