Revija Reporter
Slovenija

Prvi tajkun Boško Šrot: Janša je najboljši, Janković je Kučanov strel v koleno!

21. nov. 2011 13:39 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Verjetno niste pričakovali, da boste slišali nesojenega lastnika Pivovarne Laško Boška Šrota hvaliti Janeza Janšo - v intervjuju za Planet siol.net je dejal, da je predsednik SDS edini, ki ima strategijo in ekipo, da Slovenijo popelje iz krize, Zoran Janković pa je po njegovem mnenju polom Milana Kučana, ki z njim razbija levico. Pravi tudi, da se menedžerskega odkupa Pivovarne ni lotil zaradi denarja: "Ljudem je težko razložiti, da tega nisem delal zaradi denarja, ker ne razumejo, da je posel lahko tudi strast."

Nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot je že konec leta 2008 politiki povedal, da bodo morali prodati Mercator, če ne celega, pa vsaj Infondov delež. Država je Laškemu to preprečila, čeprav so imeli Mercator nekako prodan Ivici Todoriću po ceni 300 evrov za delnico.

Po Šrotovih besedah so se takrat dogovarjali, da bi prodali Infondov delež, medtem ko bi delež skupine Pivovarna Laško obdržali in oblikovali strateško partnerstvo. Infond bi se s tem finančno razbremenil in se zavaroval pred bančnim plenjenjem, saj bi za 900.000 delnic zaslužil 270 milijonov evrov.
 
Šrot je o nujnosti prodaje Mercatorja v letu 2008 obvestil takratnega ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika. "Pa mi je rekel, da so oni, torej država, proti. 'Kako, če smo mi lastniki?' sem mu odvrnil. 'Država ima vzvode, da vam to prepreči,' mi je rekel. In to se je tudi zgodilo," je zatrdil Šrot.
 
Tudi sicer si po njegovih besedah največ zaslug za pritiske, ki so se izvrševali nad Pivovarno Laško, pripisuje stranka Zares. Laško ni bilo ne insolventno ne nelikvidno, vse obveznosti so imeli poravnane, na koncu koncev so imeli več premoženja kot dolgov, poudarja Šrot in dodaja, da je bil Infond Holding takrat zagotovo holding z najboljšo bilanco.
 
"Hoteli so pokazati, da je to moralno nedopustno. Druge, ki so bili takrat mnogo slabši, ki so že takrat imeli neporavnane obveznosti, so pustili pri miru. Pritisk na nas pa je bil neprestan," je pojasnil Šrot. Dodal je, da so bili vsi krediti, ki jih je najela Pivovarna Laško, ekonomsko utemeljeni.
 
Danes glavni problem Laškega ni zadolžitev, temveč mnogo slabše poslovanje kot pod Šrotovim vodstvom, poudarja nekdanji prvi mož pivovarne. Pivovarna ima še kar nekaj nestrateških naložb in treba je prodati te, nikakor pa ne Mercator, ki je strateška naložba ne samo za pivovarno, ampak za vso državo.
 
"Z odprodajo nestrateških naložb in dobrim poslovanjem je dolg mogoče servisirati, poleg tega pa tudi banke ne bi bile tako nervozne, če bi pivovarna poslovala bolje," meni Šrot. Ob tem meni, da so banke nezakonito zasegle deleže v Mercatorju, saj zastavni upnik ne more postati lastnik zastavljene stvari. "Banke dosti tvegajo s tem, ko prodajajo lastnino, za katero ne vedo, ali je sploh njihova," pravi Šrot.
 
Kot je še dejal Šrot, jim prvak SDS Janez Janša ni prodal Mercatorja; kupili so ga nad mizo in Kada in Soda in za njih je bila to dobra strateška odločitev. Na vprašanje o razvpitem sestanku v Janševi pisarni je Šrot odgovoril: "Da, tam je bilo, kar je bilo. Res smo se srečali in se pogovarjali o določenih stvareh."
 
Zgodbe o sestanku pri Janši Šrot sicer ne želi pregrevati, svoje navedbe za Delo v letu 2007, da se je "celotna zgodba začela zaradi ambicij predsednika vlade po obvladovanju Dela", pa je pospremil z besedami: "Takrat so bile razmere takšne, da sem se moral boriti in braniti ne glede na sredstva."
 
Zoper Šrota tečejo tudi sodni postopki, čeprav sam trdi, da ni storil nič nezakonitega. Tožilec mu zdaj očita, da je tržno manipuliral z delnicami pivovarne, da je v pol leta kupil delnice v skupni vrednosti okoli dva milijona evrov in pri tem zaslužil za Infond Holding 226 milijonov evrov. "Očitno sem zelo uspešen, da sem v šestih mesecih iz dveh naredil 226 milijonov. To zna izračunati samo naše tožilstvo. Pa še mogoče v Butalah," je dejal.
 
Šrot sicer meni, da Slovenija v tem trenutku potrebuje na čelu vlade politika, ki ima jasno izdelano strategijo ukrepov za izhod iz krize in tudi ekipo. V zdajšnji politični ponudbi je edini tak, tako Šrot, Janez Janša. Zoran Janković je po njegovih ocenah kandidiral, ker ga je v to "porinil" Milan Kučan. Ta je Jankovića poslal v boj, da bi rešil "njegovo levico", vendar jo s tem še bolj razbija, "in lahko bi rekli, da je bil to pravzaprav Kučanov strel v koleno".