Prijavljeni ste kot
17. feb. 2021
Z danes sprejeto novelo zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ se bodo spremenila območja 15 volilnih okrajev v petih volilnih enotah. Največ sprememb se obeta v volilni enoti Novo mesto, v dveh primerih pa se bosta volilna okraja preselila v drugo volilno enoto.
21. dec. 2020
Z današnjim dnem se izteka rok, ki ga je ustavno sodišče dalo državnemu zboru, da volilno zakonodajo uskladi z ustavo. Ustavno sodišče je namreč 21. decembra 2018 ugotovilo, da je del zakonodaje o volitvah v DZ zaradi prevelikih razlik med volilnimi okraji v neskladju z ustavo. DZ pa je naložilo, da odločbo uveljavi v dveh letih.
17. jun. 2020
Predsednik republike Borut Pahor bo v četrtek na seji DZ na lastno pobudo nagovoril poslance in javnost v zvezi z nujnostjo sprememb volilne zakonodaje v skladu z ustavno odločbo. To bo drugi nastop katerega koli predsednika republike na seji DZ na lastno pobudo v zadnjih 30 letih. To kaže, da Pahor vprašanju volilne zakonodaje daje veliko težo.
16. feb. 2020
»Ukinitev volilnih okrajev bi bila atentat na podeželje,« pravi prvak SDS Janez Janša, ki dodaja, da bi sprememba volilnega sistema, po kateri bi izbirali med več kandidati iste stranke v osmih volilnih enotah, povečala centralizacijo države, saj bi imeli kandidati iz večjih krajev več možnosti za izvolitev od kolegov na podeželju.
4. feb. 2020
Predstavniki parlamentarnih strank, ki predlagajo spremembe volilne zakonodaje, upajo, da jim bo 60. glas, potreben za njeno sprejetje v DZ, uspelo pridobiti med samim parlamentarnim postopkom. "Pred nami je namreč odgovornost, da pravočasno rešimo položaj, v katerem smo se znašli," je ob predstavitvi predloga v DZ povedala Tina Heferle (LMŠ).
1. feb. 2020
Predsednik republike Borut Pahor se je zavzel za vlado, ki ima prepričljivo politično večino in program dela, ne glede na to, ali bo oblikovana še v tem mandatu ali po predčasnih volitvah. Če bo do teh prišlo, bodo legalne, četudi bodo potekale še po aktualni, neustavni volilni zakonodaji. Je pa 59 poslancev v DZ vložilo predlog njenih sprememb.
12. jul. 2019
Vrh politike bo danes nadaljeval pogovore o predvidenih spremembah volilne zakonodaje. Čeprav je že kazalo, da bi stranke utegnile doseči soglasje o ukinitvi volilnih okrajev, jim bo predsednik republike Borut Pahor danes predlagal, naj se najprej lotijo sprememb njihovih območij.
18. feb. 2019
Predsednik republike Borut Pahor se bo danes v predsedniški palači sestal s predstavniki neparlamentarnih političnih strank, ki so sodelovale na zadnjih državnozborskih volitvah. Govorili bodo o spremembah volilne zakonodaje, za del katere je ustavno sodišče ugotovilo, da je v neskladju z ustavo.
17. jan. 2019
Vodje strank in predsednik republike Borut Pahor so sklenili, da bodo do počitnic skušali pripraviti predlog dveh sprememb volilne zakonodaje. Le s 46 glasovi lahko spremenijo volilne okraje in zgolj odpravijo neustavnost, vsaj 60 glasov pa je nujnih za ukinitev okrajev in uvedbo preferenčnega glasu. Noben predlog pa za zdaj nima ustrezne podpore.
13. dec. 2018
Ustavno sodišče je ugotovilo, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v DZ v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu je zato naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih. Ni pa ugotovilo neustavnosti osmih členov zakona o volitvah v DZ, ki jih je tudi izpodbijal državni svet.
18. maj. 2017
Krovni organizaciji Slovencev v Italiji prosita Pahorja za posredovanje glede novega italijanskega volilnega zakona.