Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog o spremembi ustave, povezani s spremembo volilnega sistema. To ne bi bil nič posebnega, če ne bi pravzaprav posvojila predlog NSI, po katerem bi Slovenijo razdelili na 18 volilnih enot, v katerih bi s preferenčnim glasovanjem izvolili po pet poslancev, dva poslanca pa bi kot doslej izvolili pripadniki italijanske in madžarske narodne manjšine. Ker bi bilo po novem poslancev 92, bi bilo treba temu primerno spremeniti tudi ustavo.
Tako za spremembo volilnega sistema kot za spremembo ustave pa mora glasovati najmanj dve tretjini državnega zbora, to je vsaj 60 poslancev. Sama koalicija toliko glasov nima, zato potrebuje vsaj poslance NSI, medtem ko v SDS spremembe volilnega sistema vseskozi zavračajo, saj se ne strinjajo z ukinitvijo volilnih okrajev. Uvedbo proporcionalnega volilnega sistema s preferenčnim glasovanjem, kakršen velja na evropskih volitvah, so s skoraj 71 odstotki glasov podprli tudi volivci na referendumih, ki so potekali sočasno z evropskimi volitvami.
Še po evropskih volitvah so v NSI ponujali predlog sprememb volilnega zakona, s katerim so soglašale tudi vse koalicijske stranke. Predstavili so tudi zemljevid geografsko zaokroženih volilnih enot, ki bi bile približno enako velike glede na število prebivalcev. A kmalu po novembrskem kongresu so si v NSI premislili in napovedali, da do konca mandata ne bodo podprli nobene ustavne spremembe več, niti lastnega predloga, ki zadeva spremembo volilnega zakona.
Avtor predloga, ki ga je zdaj vložila Svoboda, je ustavni pravnik Janez Pogorelec, ki je s svojo strokovno skupino pripravil več predlogov ustavnih sprememb za NSI.
Ko so jim v Svobodi ponudili, da bi prispevali poslanske podpise za skupno vložitev predloga ustavnih sprememb, so jih zavrnili. Razlog za to naj bi bil, da bodo naslednje leto spomladi redne volitve, leto pred volitvami pa se volilna zakonodaja ne spreminja. Neuradno je slišati, da so na NSI pritiskali iz SDS oziroma njihovi ljudje na terenu. Javna podpora NSI je tudi zaradi ustanovitve Demokratov Anžeta Logarja precej upadla, zato se ne upajo več iti v konflikt z Janezom Janšo.
Tako se bodo zdaj znašli v nerodnem položaju, če ne bodo podprli predloga, ki so ga celo sami predlagali. Resda je vprašanje, koliko podpore predlog sploh ima pri koalicijskih poslancih, zlasti iz vrst SD, ki se podobno kot njihovi kolegi iz SDS težko poslovijo od volilnih okrajev, v katerih so izvoljeni. Toda ključna je verodostojnost stranke, ki je sama nekaj predlagala, zdaj pa temu nasprotuje.
Avtor predloga, ki ga je zdaj vložila Svoboda, je ustavni pravnik Janez Pogorelec, ki je s svojo strokovno skupino pripravil več predlogov ustavnih sprememb za NSI. Med drugim tudi predlog za spremembo sestave sodnega sveta, s katero bi nato podprli ustavno spremembo, da sodnike ne potrjuje več državni zbor, ampak na predlog sodnega sveta predsednik republike. NSI je na začetku mandata sprejela sklep, da bodo podprli šest ustavnih sprememb, zdaj ne bodo nobene. To je zelo slaba popotnica za naslednje volitve, saj so prelomili svoje lastne obljube.