Prijavljeni ste kot
12. mar. 2023
Nikolaj Beer je slovenski slikar, rojen v Križevcih, ki zadnja desetletja živi na Izlakah. Ob kulturnem prazniku je prejel nagrado Prešernovega sklada. V zgodbi smo se sprehodili skozi njegovo zanimivo življenje. Odraščal je v evangeličanski družini z bratom in sestro, očetom poštnim uradnikom in mamo gospodinjo. Veliko časa je preživel v prostorih pošte, ki je delovala v njihovi domači hiši. Tu se je naučil brati, naslikal pa je tudi svoje prve portrete.
28. avg. 2022
Arjan Pregl je uveljavljen slovenski slikar, ki že od samega začetka svojega ustvarjanja želi s svojimi deli v gledalcu vzpodbuditi tudi določeno razmišljanje o delu, umetnosti, družbi na sploh. Kot pravi, je umetnost vedno odpirala nova razmišljanja, nove poglede na stvari. Ni treba, da je to politična parola, dovolj je nek nov pogled, ki človeku malo zamaje njegova prepričanja in mu pokaže, kje v svetu je. A bolj kot z umetnostjo je v zadnjem obdobju zanimanje določene politične opcije vzbudil predvsem s svojimi komentarji na družbenih omrežjih, odzivi nanje pa so že zdavnaj presegli meje normalnega.
30. apr. 2022
V renesančnem »kabinetu čudes« akademskega slikarja Rudija Španzla ni nič tako, kot je videti. S svojimi podobami nas lahko opozarja, da golo žensko telo ne pomeni vedno erotike in da tudi tihožitje lahko pripoveduje zgodbo o prijetnem večeru, razkošni pojedini z jastogom in školjkami, ki niso končale v smeteh, ampak na platnu.
8. mar. 2022
Sliko Brez naslova (rumena in plava) je leta 1954 podpisal slavni ameriški umetnik latvijskega rodu Mark Rothko (1903 – 1970). Rothko ni imel v mislih ukrajinske zastave. To so prvič uradno uporabili leta 1918, v obdobju Ukrajinske narodne republike. Za časa Sovjetske zveze je bila kot nacionalni simbol prepovedana, vnovič so jo začeli uporabljati leta 1992.
30. maj. 2021
Nik Anikis Skušek je že kot otrok začutil, da želi svoje življenje posvetiti umetnosti. Danes je kljub svoji mladosti priznan slikar klasičnega realizma, kateremu ostaja zvest skozi vsa leta svojega ustvarjanja. Njegove uspehe doma in v tujini je nedavno okronala prestižna nagrada ARC Staff Award za delo Prekletstvo Tritona, ki se trenutno nahaja v New Yorku in bo na ogled na razstavi v dražbeni hiši Sothesby's.
28. feb. 2021
Kdo ve, da je bil v graščini Podgrad pri Vranskem rojen pomemben Slovenec in slikar Anton Perko (1833–1905), čigar slikarska dela so v muzejskih zbirkah, kot sta dunajska Albertina in Avstrijska narodna knjižnica? V življenje ga zdaj obuja razstava Anton Perko, slovenski slikar v službah cesarskega dvora, v Pokrajinskem muzeju Celje.
12. feb. 2021
V tokratni oddaji se bomo sprehodili skozi življenje slovenskega slikarja Leopolda Hočevarja- Hočita. Dolgo ga že ni med nami, a spomin nanj še kako živi.
4. maj. 2020
Črtomir Frelih, slikar in grafik, ki že nekaj let na facebooku objavlja tako imenovane lisičje domislice, v katerih humorno obravnava aktualne dogodke, od politike do epidemije koronavirusne bolezni
13. feb. 2020
Silvan Omerzu, lutkovni umetnik, slikar, režiser, odgovarja na vprašanje, kako gleda na to, da smo tudi ob letošnjem kulturnem prazniku zaradi odstopa vlade v skorajda v podobnem položaju kot lani, ko smo bili brez ministra. Kaj to pomeni za slovensko kulturo?
8. feb. 2020
Društvo Svoboda Krmelj je ob slovenskem kulturnem prazniku pripravilo krajšo slovesnost z odprtjem razstave pokojnega akademskega slikarja Leopolda Hočevarja Hočija.
25. jan. 2020
Gregor Pratneker, slikar, na vprašanje ali lahko v Sloveniji slikar živi izključno od slikarstva, čeprav pri nas skorajda ni umetniškega trga
17. sep. 2019
Kdo je človek? Zakaj človek? Kdo smo? Kam gremo? Vse to so vprašanja, ki si jih pri svojem ustvarjanju zastavlja slikar Jože Bartolj in nanje skuša odgovarjati v svojih delih. Danes z drugimi izkušnjami, morda nekoliko drugače kot pred tridesetimi leti, a kljub temu na svoj prepoznavni likovni način. Tudi sicer v ustvarjanju ostaja zvest sam sebi, v celotnem delovanju pa je zavezan resnici.
18. avg. 2019
Mik Simčič je konec junija na zasebni avdienci v Vatikanu papežu Frančišku podaril marmorni doprsni kip z njegovo podobo.
5. avg. 2019
V 68. letu starosti je v soboto umrl slikar Jure Cekuta, je sporočil njegov sin Jure Cekuta. Od mladih let se je sam likovno izobraževal, med drugim tudi na University of Hawaii. Od leta 1976 je imel preko 200 samostojnih razstav v Evropi, ZDA in Aziji. Leta 2002 je kandidiral za predsednika republike. Vpleten je bil v afero Patria 2.
27. jun. 2017
Špansko sodišče v Madridu je zaradi trditve ženske, ki pravi, da je hči španskega umetnika Salvadorja Dalija, odredilo pokojnikov izkop.
6. nov. 2016
Kantavtor in letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo Bob Dylan je tudi pronicljiv slikar.