Prijavljeni ste kot
12. jul. 2021
Škodoželjni poslanec SDS Branko Grims se je na twitterju naslajal nad težavami Ljubljančanov, ki jim je včerajšnji dež zalil kleti, ceste in podvoze.
Po oceni analitika javnega mnenja Andraža Zorka gre pri zavrnitvi novele zakona o vodah za ljudsko nezaupnico vladi, ljudstvu pa je uspelo to, česar opoziciji v parlamentu ni. Kot je ocenil za STA, je bil referendum ob visoki udeležbi tudi jasen pokazatelj oz. resno opozorilo ne le za trenutno vlado, pač pa za katerokoli, ki jo bo nasledila.
11. jul. 2021
Zavrnitev novele zakona o vodah na današnjem referendumu predsednika vlade Janeza Janše ni preveč vznemirila. "Brez drame," je zapisal na Twitterju ter vprašal, ali kdo pozna kakšno levo vlado, ki je odstopila po izgubljenem referendumu. Zahvalil se je vsem, ki so glasovali, kakorkoli.
Volivci so na referendumu odločno zavrnili novelo zakona o vodah, kažejo delni neuradni izidi po preštetih 99,9 odstotkih glasovnic. Proti uveljavitvi novele je glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati z volitvami.
Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah okoljskega ministra Andreja Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je po približno petini preštetih glasov v odzivu za TV Slovenija dejal Vizjak. Vsak glas proti uveljavitvi zakona bo tudi glas proti aktualni vladi Janeza Janše, je Vizjak zjutraj ob oddaji glasu v Brežicah dejal za nacionalno televizijo.
Kaže, da se je množično predčasno glasovanje o zakonu o vodi podaljšalo tudi na današnjo volilno nedeljo. Če je leta 2015 do 11. ure na referendumu o družinskem zakoniku glasovalo 9,3 odstotka volilnih upravičencev (končna volilna udeležba je znašala 36,4 odstotka, zakon pa je prepričjivo padel), jih je na volišča tokrat prišlo znatno več: 15,1 odstotka. Volilna udeležba bi se lahko na koncu približala 50-im odstotkom (do 16. ure je znašala blizu 30 odstotkov), utemeljeno pa lahko predvidevamo, da je več kot polovica na glasovnicah obkrožila proti. Po prvih preštetih glasovih so v veliki prednosti nasprotniki zakona.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij je na referendumu o noveli zakona o vodah na voliščih v Sloveniji danes do 11. ure glasovalo 257.328 volivcev, kar predstavlja 15,15 odstotka vseh volilnih upravičencev, je sporočil direktor službe Državne volilne komisije Dušan Vučko. To je več kot na referendumu o zakonu o zakonski zvezi leta 2015.
Volivci bodo danes na referendumu odločali o usodi novele zakona o vodah. Ob 7. uri se bo odprlo okrog 3000 volišč, na katerih bo skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev lahko oddalo svoj glas. Do konca glasovanja ob 19. uri še vedno velja volilni molk.
10. jul. 2021
Pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o vodah je ob polnoči začel veljati volilni molk. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva.
9. jul. 2021
Predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah se je po podatkih Državne volilne komisije udeležilo 84.196 volivcev oz. 4,96 odstotka vseh volilnih upravičencev. Gre za najvišjo udeležbo na predčasnem glasovanju na referendumih in volitvah doslej.
V razgretem predreferendumskem vzdušju je tarča spletnih groženj, ki so prešle vse meje dobrega okusa in sprejemljivega obnašanja, postala tudi poslanka SDS Eva Irg. Anonimnež z vzdevkom Rad Imam Slovenijo je grozil s smrtjo.
Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za ali proti noveli zakona o vodah na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko, v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500.
8. jul. 2021
Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah, o kateri bodo državljani odločali na referendumu to nedeljo, so mnenja danes soočili v Studiu ob 17.00 na Radiu Slovenija. Zagovorniki ter okoljski minister Andrej Vizjak so znova zatrdili, da bo novi zakon zaščitil vode, nasprotniki pa vladi očitajo laži in zavajanje.
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je Danico Jevšovar, potem ko ga je obvestila, da odstopa z mesta v. d. načelnice upravne enote Maribor, razrešil in bo s 15. julijem za v. d. načelnika imenoval Roberta Pungerla. Hkrati je v teku javni natečaj za izbiro načelnika upravne enote Maribor, rok za prijave se izteče 15. julija.
7. jul. 2021
Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah, združeni v Gibanje za pitno vodo, opozarjajo, da je vloga za prijavo na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča že dva dneva nedostopna. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.
6. jul. 2021
Volivci lahko od danes svoj glas referendumu o noveli zakona o vodah oddajo predčasno. Glasovanje bo potekalo od danes do četrtka med 7. in 19. uro na 92 voliščih po državi, odprtih večinoma na sedežih okrajnih volilnih komisij.
4. jul. 2021
Spremenjen zakon o vodah omogoča gradnjo turističnih zmogljivosti na priobalnih in vodnih zemljiščih izven naselij. To doslej ni bilo mogoče, veljala je absolutna prepoved. Bodo privrženci nepozidanosti priobalnih in vodnih zemljišč na referendumu to nedeljo zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov?
25. maj. 2021
Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, torej teden dni pozneje od prvotnega predloga, je s tesno večino sklenil DZ. Nov datum so na izredni seji DZ predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, čemur so ostro nasprotovali v delu opozicije. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, iz obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.