Prijavljeni ste kot
26. jul. 2020
Po maratonskem vrhu EU, na katerem so se predsedniki držav ali vlad pogajali o delitvi evropskih milijard, se zdi, da so vsi zmagovalci in vsi zadovoljni. Slišati je bilo veliko besed o nacionalnem ponosu in vladavini prava, a kot vedno je bilo to le običajno bruseljsko kupčkanje z denarjem.
23. jul. 2020
"Nesprejemljivo je, da predlog proračuna predvideva izrazite reze v sredstva za varovanje zunanje meje Evropske unije," se je evropska poslanka Ljudmila Novak odzvala na proračun Evropske unije (EU) za obdobje 2021-2027.
21. jul. 2020
V razpravi vrha EU o vladavini prava ni šlo za delitev na Poljsko in Madžarsko ter preostale članice in za to, da se je Slovenija pridružila eni skupini, temveč za razčiščevanje pojma vladavina prava. Ko so pogledali, kako je opredeljen v lizbonski pogodbi, so bili enotni, da je izven tega vsa razprava sholastična, je povedal premier Janez Janša.
Madžarski premier Viktor Orban je danes poudaril, da sta Madžarska in Poljska v pogajanjih o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19 "ubranili nacionalni ponos". Zatrdil je, da so preprečili povezavo evropskih sredstev z vladavino prava, poročajo tuje tiskovne agencije.
20. jul. 2020
V opoziciji so kritični do ravnanja premierja Janeza Janše na pogajanjih o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19 in opozarjajo, da prihaja do zasuka slovenske zunanje politike. Predsednik SMC Zdravko Počivalšek pa je po drugi strani prepričan, da Slovenija ostaja zavezana evropskim vrednotam.
Voditelji članic EU po treh dneh zasedanja in neprespani noči še vedno niso dosegli dogovora o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa. Nadaljevanje vrha je predvideno ob 16. uri. Takrat se pričakuje nov pogajalski predlog. Po ostrih nočnih izmenjavah naj bi bilo zdaj vzdušje bolj pozitivno.
19. jul. 2020
Voditelji članic EU so že drugi dan celodnevnih pogajanj v Bruslju končali brez preboja pri iskanju dogovora o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa. Nadaljevali bodo v nedeljo opoldne, je po Twitterju sporočil govorec predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. V nedeljo se pričakuje nov pogajalski predlog.
18. jul. 2020
Voditelji članic EU so po skoraj 14 urah pogajanj o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji covida-19 prvi dan zasedanja končali v klavrnem vzdušju. Zataknilo se je pri vprašanju odločanja o izplačilu sredstev iz sklada za okrevanje, ker nizozemski premier Mark Rutte osamljeno vztraja pri odločanju s soglasjem. Nadaljevali bodo ob 11. uri.
14. jul. 2020
Zunanji ministri EU so včeraj v Bruslju podprli dvotirni pristop do Turčije - tako preučitev možnosti za umiritev napetosti kot pripravo novih sankcij. Ob tem so obsodili odločitev turških oblasti, da status nekdanje istanbulske katedrale Hagija Sofija spremenijo iz muzeja v mošejo, je povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.
13. jul. 2020
Oxford Economics je po naročilu kitajskega telekomunikacijskega giganta izdelal analitsko študijo, v kateri ugotavlja vpliv omejevanja ponudnikov tehnologije pri vzpostavljanju 5G omrežij. Na evropski ravni bi do leta 2035 EU takšno omejevanje stalo 32,4 milijarde evrov v obliki izgubljenega BDP, prav tako pa bi več kot desetina prebivalcev imela poznejši dostop do 5g omrežja. Na primeru Slovenije je študija Oxford Economics pokazala, da bi vrednost izgubljenega BDp do leta 2035 dosegla 150 milijonov evrov.
8. jul. 2020
"Če pogledamo sedanje razmere, nas lahko upravičeno skrbi, saj je dosedanji evropski način življenja pod vse večjim pritiskom sprejemanja ukrepov, ki spominjajo na nekatere svinčene čase," je zaskrbljena evropska poslanka Ljudmila Novak.
Kako pomembna je prehranska samooskrba, se je izkazalo ob nedavni pandemiji koronavirusa, ko so bile nekatere poti v dobavni verigi motene oziroma celo prekinjene. Tovrstne krize so seveda zgolj eden od faktorjev, ki vplivajo na varnost naših prehranskih sistemov.
1. jul. 2020
Nemčija danes prevzema predsedovanje Svetu EU pod težo ogromne negotovosti zaradi koronske krize in velikih pričakovanj zaradi prelomnosti prihodnjih mesecev, ko bo treba sprejeti ključne odločitve o obnovi Evrope po najhujši pandemiji v minulem stoletju in o odnosih z Veliko Britanijo po njeni zgodovinski ločitvi od unije.
25. jun. 2020
ZDA grozijo EU in Veliki Britaniji z uvedbo novih carin. Administracija predsednika Donalda Trumpa namerava uvesti ali zvišati carine na blago v vrednosti 3,1 milijarde dolarjev, med drugim na olive, pivo, gin in tovornjake, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
24. jun. 2020
Časopis New York Times, ki se sklicuje na neimenovane diplomatske vire iz Bruslja, poroča, da naj bi EU pripravljala prepoved potovanj za Američane na ozemlje unije, ker Washingtonu ni uspelo obvladati izbruha pandemije novega koronavirusa. V EU naj bi sestavljali seznam sprejemljivih potnikov, ki jim bo dovoljeno priti.
21. jun. 2020
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je minuli teden sporočil imenovanja tridesetih novih vodij delegacij EU po svetu, med katerimi ni Slovencev. Za položaje so se sicer po navedbah MZZ potegovali tudi štirje slovenski kandidati. Na ministrstvu so v komentarju neuspešnih kandidatur kritični do prejšnje vlade.
16. jun. 2020
Po predlogu Evropske komisije bo od sklada za okrevanje po pandemiji imela največ koristi Hrvaška.
9. jun. 2020
Finančni ministri EU bodo danes na videokonferenci prvič razpravljali o svežnju 750 milijard evrov za obnovo Evrope po pandemiji covida-19. V ospredju bo osrednji del svežnja, instrument za okrevanje in odpornost, za katerega je predvidenih 560 milijard evrov, od tega 310 milijard za nepovratna sredstva in 250 milijard za posojila.