Prijavljeni ste kot
26. jul. 2020
Knjiga akademika Jožeta Pirjevca Partizani je strokovno, etično, moralno in ideološko problematična, meni predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman v javnem vprašanju SAZU. Pirjevec očitkov ne komentira, SAZU pa odgovarja, da njena naloga ni kritizirati ali zagovarjati dela članov.
24. jul. 2020
V Istanbulu danes potekajo slovesnosti ob ponovnem odprtju Hagije Sofije kot mošeje. Pred stavbo nekdanjega muzeja se je že pred začetkom petkove molitve zbralo več sto muslimanskih vernikov. V spremstvu verskih voditeljev in članov turške vlade je prispel tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vlada je na včerajšnji seji sklenila, da bo sofinancirala dejavnost Parka vojaške zgodovine Pivka v tem in prihodnjem letu v skupnem znesku 200.000 evrov za vsako leto, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Park upravlja Javni zavod za upravljanje dediščine in turizem Pivka, vendar je po oceni vlade presegel lokalni pomen.
21. jul. 2020
Iz jame Jazovka na hrvaški gori Žumberak blizu meje s Slovenijo so v preteklih dneh izkopali posmrtne ostanke približno 800 žrtev množičnih pobojev med drugo svetovno vojno in po njej, danes poročajo hrvaški mediji. Terensko raziskavo in ekshumacijo je vodilo hrvaško ministrstvo za veterane.
13. jul. 2020
Predsednika Slovenije in Italije, Borut Pahor in Sergio Mattarella, sta danes pri Bazovici položila venca k spominskemu obeležju na bazoviški fojbi, zatem pa še k spomeniku bazoviškim junakom.
12. jul. 2020
Obrambni minister Matej Tonin je na slovesnosti na Cesarskem vrhu pri Logatcu v spomin na pripadnika slovenske Teritorialne obrambe Miroslava Moljka in Antona Žaklja, preminula leta 1991 v prometni nesreči ob umikanju Teritorialne obrambe s položajev, poudaril, da so taki trenutki tudi priložnost za razmislek, kaj lahko vsak stori za domovino.
10. jul. 2020
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je zgodovinarja in profesorja za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani Mitjo Ferenca odlikoval z velikim častnim znakom za zasluge za Republiko Avstrijo. Priznanje je Ferencu v četrtek v Ljubljani izročila avstrijska veleposlanica v Sloveniji Sigrid Berka.
Avstrijski parlament je včeraj sprejel resolucijo za prepoved hrvaške žalne slovesnosti za žrtve povojnih pobojev, ki jo organizirajo že več kot 60 let na Libuškem polju pri Pliberku. Z resolucijo so pozvali avstrijsko notranje ministrstvo, naj preuči vse pravne možnosti za prepoved prireditve, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
9. jul. 2020
Zveza združenj borcev za vrednote NOB predsedniku republike Borutu Pahorju predlaga, naj v okviru ponedeljkovih spominskih slovesnosti ob stoletnici požiga Narodnega doma odstopi od namere, da položi venec pred bazoviško fojbo. V nasprotnem primeru se bodo v ZZB NOB po besedah predsednika Marjana Križmana odločili o svojem odnosu do Pahorja.
2. jul. 2020
Najvišje upravno sodišče v Turčiji, državni svet, bo v naslednjih dveh tednih odločilo, ali sme slovita Hagija Sofija v Istanbulu znova postati mošeja. Sodišče je v zvezi s tem danes opravilo obravnavo, ki je trajala vsega 17 minut. Glavni zagovornik, da naj sedanji muzej znova postane verski objekt, je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.
27. jun. 2020
Minister za obrambo Matej Tonin, ki se je v Lenartu danes udeležil programsko-volilnega zbora Zveze veteranov vojne za Slovenijo, je dejal, da se v najtežjih trenutkih lahko zanesemo le nase in svoje obrambne sile. Ob tem se je zahvalil vsem veteranom vojne za Slovenijo, ki so po njegovih besedah premagali eno najmočnejših armad v Evropi.
Bronasta olimpijka Vesna Fabjan je v Nordijskem centru Planica z zadnjim krogom na snegu uradno končala kariero smučarske tekačice. Nosila je dres s številko 4, s katerim je osvojila tretje mesto v sprintu na igrah v Sočiju 2014.
14. jun. 2020
Predsednik republike Borut Pahor se je včeraj zavzel za to, da bi predaja Narodnega doma v Trstu iz rok Italije manjšinskima organizacijama Slovencev v Italiji potekala v duhu sprave. Ob tem ni izključil možnosti, da bi z italijanskim kolegom Sergiem Mattarello obiskala fojbe pri Bazovici in spomenik bazoviškim junakom.
12. jun. 2020
Belgijski princ Laurent je včeraj stopil v bran nekdanjemu kralju Leopoldu II., znanemu po okrutni kolonizaciji Konga, čigar kipi so v zadnjih dneh tarča protestnikov proti rasizmu. "Nikoli ni šel v Kongo," je dejal za belgijski medij Sudpresse. "Ne vem, kako bi lahko povzročil trpljenje ljudi na terenu," je dodal v včeraj objavljenem intervjuju. Leopoldovo ravnanje z afriškimi podaniki je bilo že v 19. stoletju tako razvpito, da je bil prav zanj leta 1890 prvič uporabljen izraz "zločini proti človeštvu".
10. jun. 2020
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes povedal, da mu je madžarski kolega Viktor Orban po telefonu zatrdil, da Madžarska nima nobenih teženj po hrvaškem ozemlju. Na madžarsko obujanje spominov na zgodovino pred stotimi leti se je odzval tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović.
7. jun. 2020
Zveza Srbov Slovenije je "z velikim ogorčenjem" sprejela odločitev ministrstva za notranje zadeve, da dovoli koncert hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona v Mariboru. V zvezi poudarjajo, da te koncerte redno spremljajo incidenti, katerih namen je razpihovanje sovraštva zoper pripadnike srbske, judovske in romske skupnosti. Kje je bilo ogorčenje zveze Srbov, ko je v Ljubljani nastopala Svetlana Ražnatović Ceca, vdova srbskega vojnega zločinca Žarka Ražnatovića Arkana, ki svojega zločinskega moža še vedno brani?
6. jun. 2020
Primož Trubar velja za utemeljitelja knjižne slovenščine, njegov Katekizem je prva knjiga, natisnjena v slovenskem jeziku. Kot je pred dnevom Primoža Trubarja, ki ga obeležujemo 8. junija, za STA povedal evangeličanski duhovnik Aleksander Erniša, je Trubarja vodila predvsem želja, da bi ljudje razumeli, kaj Bog od njih želi, kaj jim ponuja.
2. jun. 2020
Pisatelj Boris Pahor je v telefonskem pogovoru za STA ob obletnici požiga Narodnega doma v Trstu dejal, da je požig, ki ga je osebno doživel kot skoraj sedemletni deček, zanj in za ostale tržaške Slovence pomenil konec sveta. Ob obletnici se je zavzel, da bi Italija objavila poročilo skupne slovensko-italijanske zgodovinsko-kulture komisije.