Prijavljeni ste kot
6. okt. 2019
Adria Airways je prvič vzletela davnega leta 1961, zadnja leta letela skozi hudo turbulenco in na koncu septembra letos neslavno strmoglavila v stečaj.
3. okt. 2019
Vlada bo po začetku stečajnega postopka družbe Adrie Airways danes znova preigravala možnosti, ki so ostale državi po propadu letalskega prevoznika: možnost subvencioniranja nekaterih linij ali ustanovitev novega nacionalnega prevoznika. Na mizi bodo imeli tudi že predlog novele zakona o letalstvu, ki bi omogočil subvencioniranje linij.
2. okt. 2019
Letalska družba Lufthansa in njena hčerinska družba Swiss, obe iz Star Alliance, bosta po stečaju Adrie Airways z zimskim voznim redom ponudili povezave ljubljanskega letališča do Frankfurta, Münchna in Züricha. Nove povezave je Lufthansa že uvrstila na vozni red. Od danes so v prodaji tudi karte za novo linijo Brussels Airlines v Bruselj.
Potniki, ki so pri Adrii Airways kupili letalske karte z bančno kartico, imajo možnost uveljavljanja reklamacij pri banki, ki je kartico izdala, so po začetku stečaja letalskega prevoznika danes sporočili iz tržnega inšpektorata. Če banka zavrne zahtevek za povračilo plačanega zneska, se lahko potrošnik obrne na Združenje bank Slovenije.
Kranjsko okrožno sodišče je danes začelo stečajni postopek Adrie Ariways, potem ko je vodstvo družbe zaradi insolvenčnosti to predlagalo v ponedeljek. Stečaj bo vodil upravitelj Janez Pustatičnik, upniki letalskega prevoznika pa imajo tri mesece časa, da prijavijo svoje terjatve in izločitvene pravice v stečajnem postopku.
V čakanju na začetek stečaja letalskega prevoznika Adria Airways se iščejo in krepijo druge povezave Slovenije s tujino. Na ljubljanskem letališču naj bi Adrijine lete nadomestili v letu in pol, za ključne linije pa računajo, da bodo nadomeščene kmalu. Več je povpraševanja po avtobusnih in železniških prevozih. Koalicija pa ukrepov še ni dorekla.
1. okt. 2019
Iniciativni odbor zaposlenih v Adrii Airways je po vložitvi predloga za stečaj družbe prst usmeril predvsem v vlado, ki po njihovih besedah ni izbrala najboljše odločitve za družbo in državo. Od vlade zahtevajo predložitev finančne analize, na podlagi katere je sklenila, da Adrie ni smiselno reševati. Moti jih tudi, da niso sodelovali v postopkih.
30. sep. 2019
Vodstvo Adrie Airways je danes na kranjsko okrožno sodišče vložilo predlog za stečaj letalskega prevoznika, ki se že nekaj časa sooča s hudimi finančnimi in operativnimi težavami. Sodišče bo o stečaju odločilo v treh dneh. Družba je odpovedala tudi vse še predvidene polete.
Javna agencija RS za civilno letalstvo je danes z ustno odločbo Adrii Airways odvzela operativno licenco, potem ko je vodstvo prevoznika na kranjsko okrožno sodišče vložilo predlog za stečaj, so za STA povedali na agenciji.
27. sep. 2019
Večina letal družbe Adria Airways je tudi včeraj ostala na tleh. Vodstvo družbe še vedno išče sredstva, s katerimi bi se izvlekli iz finančnih težav, rišejo se tudi prvi obrisi morebitne državne pomoči letalski družbi. Pri tej bi lahko sodelovala Družba za upravljanje terjatev bank, četudi premier Marjan Šarec meni, da so možnosti za pomoč slabe.
26. sep. 2019
Odpovedi letov Adrie Airways so povzročile rast povpraševanja, boljšo zasedenost letal in povečevanje zmogljivosti pri prevoznikih, ki z Brnika že letijo, so za STA pojasnili v družbi Fraport Slovenija, ki upravlja z ljubljanskim letališčem. Povečalo se je tudi zanimanje novih prevoznikov za letenje na Letališče Jožeta Pučnika.
Hrvaška vlada je na današnji seji iz proračunskih rezerv odobrila izplačilo 100 milijonov kun (okoli 13,5 milijona evrov) za stabilizacijo poslovanja nacionalnega letalskega prevoznika Croatia Airlines. Gre za letošnjo tranšo nove finančne injekcije v skupni višini 250 milijonov kun (približno 34 milijonov evrov), ki so jo odobrili prejšnji teden.
Večina letal družbe Adria Airways bo tudi danes ostala na tleh, izjema bosta večerna leta iz Ljubljane v Frankfurt in nazaj. Vodstvo družbe medtem nadaljuje z iskanjem morebitnega partnerja, ki bi lahko družbo izvlekel iz številnih težav in jo ubranil pred odvzemom operativne licence za letenje. Možne rešitve iščejo tudi ministrstva.
25. sep. 2019
Reševanje letalskega prevoznika Adria Airways se s finančnega vidika ne izplača, je pa ob tem treba upoštevati, kaj vse bo Slovenija izgubila z ugašanjem letalske družbe. Zato poplačilo 60 milijonov evrov dolgov družbe ne bi pomenilo izgubljenega denarja, je za STA ocenil hrvaški analitik civilnega letalstva Alen Šćuric.
Adria Airways mora agenciji za civilno letalstvo do 2. oktobra predložiti potrjen finančni načrt prestrukturiranja, podkrepljen med drugim s podpisanimi najemnimi pogodbami za letala in vpisom v spričevalo letalskega prevoznika. Če družba tega ne bo storila, ji bo agencija odvzela operativno licenco, je povedal direktor agencije Rok Marolt.
Kabinsko osebje Adrie Airways se je na javnost obrnilo s čustvenim pismom, v katerem je izrazilo veliko razočaranje nad medlim odzivom odgovornih - lastnikov in predvsem države. "Očitno Adria postaja referenčni primer, ko država ves čas poudarja, da je treba znanje in strokovno usposobljenost ljudi zadržati, dela pa ravno nasprotno," je zapisalo.
Javna agencija za nadzor civilnega letalstva bo danes opravila ustno obravnavo v postopku ohranitve operativne licence družbe Adria Airways. Agencija presoja finančno sposobnost družbe glede na revidirano poročilo za leto 2018, po sestanku pa bi bila morda lahko že znana usoda družbe, ki je začasno prizemljila letala zaradi finančnih težav.
24. sep. 2019
Sindikat prometnih pilotov Slovenije je razočaran nad razvojem dogodkov, ki je pripeljal do tega, da je letalska družba Adria Airways za dva dneva začasno prekinila z letenjem. "Zavedamo se nezavidljivega položaja, vendar verjamemo, da se lahko nastala situacija reši v sodelovanju z državo," je zapisal predsednik sindikata Luka Radovic.