Prijavljeni ste kot
20. jun. 2020
Nemčija je podvojila svoj delež finančnih sredstev, namenjenih ohranjanju nekdanjega taborišča nacistične Nemčije Auschwitz-Birkenau na Poljskem. Ta po besedah nemškega zunanjega ministra Heika Maasa sedaj znaša 120 milijonov evrov, piše francoska tiskovna agencija AFP.
2. jun. 2020
Avstrijsko hišo v kraju Braunau am Inn v Zgornji Avstriji, kjer se je rodil nemški nacistični diktator Adolf Hitler, bodo prenovili. V okviru prenove bodo skušali prenoviti podobo, ki spominja na nacistične čase, da bi s tem kraj postal manj priljubljen med skrajneži, so sporočili z avstrijskega notranjega ministrstva.
1. feb. 2020
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije pripravlja zahtevo za ustavno presojo lanske odločitve vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo povojno obsodbo domobranskega generala Leona Rupnika. Proučujejo tudi možnosti pritožbe na Evropsko sodišče za človekove pravice, so sporočili.
15. jan. 2020
Center Simona Wiesenthala je včeraj pri slovenski veleposlanici v Izraelu ostro protestiral zaradi razveljavitve obsodbe domobranskega generala Leona Rupnika iz leta 1946. Kot poudarjajo v centru, "ta sramotna odločitev pomeni pretresljivo izkrivljanje zgodovine holokavsta in grozljivo žalitev številnih Rupnikovih žrtev in njihovih družin".
17. dec. 2019
V Nemčiji so pretekli teden neznanci odprli neoznačen grob tesnega sodelavca nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja Reinharda Heydricha, ki velja za enega od glavnih načrtovalcev holokavsta. Policija je danes sporočila, da posmrtnih ostankov niso odnesli. Sprožili so preiskavo.
2. dec. 2019
Amazon je iz prodaje umaknil božične okraske z motivi iz nekdanjega koncentracijskega taborišča Auschwitz. K temu jih je spodbudil tvit muzeja Auschwitz, ki je spletno trgovino pozval k umiku "motečih in nespoštljivih" artiklov. Poleg obeskov za božično drevo so bili na voljo tudi odpirač za steklenice in podloga za miško s podobnimi motivi.
26. nov. 2019
Hud spodrsljaj si je privoščil nekdanji nizozemski nogometni zvezdnik Marco van Basten. V televizijskem studiu pred tekmo nizozemske lige je namreč glasno izgovoril nacistični pozdrav Sieg Heil. Pozneje se je za sporno dejanje sicer opravičil. Televizija Fox Sports, kjer dela kot strokovni komentator, ga je za en teden suspendirala.
2. nov. 2019
Mestni svet v Dresdnu na vzhodu Nemčije je sprejel resolucijo, s katero je razglasil "nacistično izredno stanje". V dokumentu, sprejetem v sredo, so svetniki opozorili, da so "protidemokratična, protipluralistična, ljudomrzna in skrajno desna stališča dosegla vrhunec in da je nasilje vse pogostejše", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
24. sep. 2019
Varnostnika v Klubu K4, ki je v petek v komunikaciji z obiskovalcem lokala uporabil sovražni govor, ta pa je o tem spregovoril na družbenem omrežju, so odpustili. Predstavniki lokala in vodstvo družbe Gast Ent., ki upravlja z njim, obžalujejo, da je prišlo do nedopustnega dogodka.
20. sep. 2019
Avstrijski parlament je v četrtek potrdil spremembe, v skladu s katerimi bodo lahko avstrijsko državljanstvo pridobili potomci žrtev nacističnega režima, ki so državo zaradi pregona zapustili. Predlog ustreznega zakona je tik pred padcem v parlament maja vložila koalicijska vlada kanclerja Sebastiana Kurza.
28. avg. 2019
Na jugozahodu Nemčije so morali zapreti nov vrtiljak, ker so bili kovinski deli vrtiljaka od daleč videti kot vrtljive svastike. Video posnetek vrtiljaka Adlerflug (Orlov let) je začel krožiti po spletu in sprožil veliko kritik.
21. avg. 2019
V Sloveniji in Evropi bomo v petek obeležili evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je pred desetimi leti določil Evropski parlament. Od leta 2012 ga uradno obeležujemo tudi v Sloveniji. Na ta dan pred natanko 80. leti je bil podpisan pakt Ribbentrop - Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo.
6. avg. 2019
Avstrijsko vrhovno sodišče je včeraj končalo spor glede rojstne hiše nekdanjega nacističnega diktatorja Adolfa Hitlerja v kraju Braunau. Zavrnilo je namreč zahtevo nekdanje lastnice po višji odškodnini, je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo.
2. avg. 2019
Sodišče v Celovcu je včeraj 48-letnega hrvaškega državljana obsodilo na 18 mesecev zapora zaradi kršenja zakona o prepovedi nacističnih simbolov, ker je maja ob robu slovesnosti v spomin na hrvaške žrtve povojnih pobojev pri Pliberku roko iztegnil v nacistični pozdrav.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je včeraj na slovesnosti ob 75. obletnici začetka varšavske vstaje priznal moralno odgovornost Nemčije za grozodejstva med drugo svetovno vojno ter Poljake prosil za odpuščanje. Je pa v Varšavi tudi zavrnil možnost finančnih reparacij, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ob evropskem dnevu spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi med drugo svetovno vojno bo v nekdanjem nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz potekala osrednja spominska slovesnost. Udeležilo se jo bo več kot 1500 Romov iz vse Evrope, pa tudi predstavniki držav, mednarodnih organizacij in civilne družbe.
17. jul. 2019
Italijanski notranji minister Matteo Salvini se je v torek pohvalil, da je bil on tisti, ki je policiji dal prvi namig za nedavno odkritje neonacističnega skrivališča orožja, v katerem je bila tudi raketa. Kot je pojasnil, je od obveščevalcev izvedel, da mu grozijo s smrtjo, in o tem obvestil policijo, ki je posledično sprožila uspešno preiskavo.
23. jun. 2019
Nemška kanclerka Angela Merkel je včeraj dejala, da se mora Nemčija brez kakršnihkoli tabujev upreti neonacistom, potem ko se je izvedelo, da je lokalnega politika ubil domnevni skrajni desničar. V nagovoru na kongresu evangeličanske cerkve v Dortmundu je dodala, da se zvezna vlada resno spopada s to problematiko.