Prijavljeni ste kot
2. nov. 2019
Mestni svet v Dresdnu na vzhodu Nemčije je sprejel resolucijo, s katero je razglasil "nacistično izredno stanje". V dokumentu, sprejetem v sredo, so svetniki opozorili, da so "protidemokratična, protipluralistična, ljudomrzna in skrajno desna stališča dosegla vrhunec in da je nasilje vse pogostejše", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
24. sep. 2019
Varnostnika v Klubu K4, ki je v petek v komunikaciji z obiskovalcem lokala uporabil sovražni govor, ta pa je o tem spregovoril na družbenem omrežju, so odpustili. Predstavniki lokala in vodstvo družbe Gast Ent., ki upravlja z njim, obžalujejo, da je prišlo do nedopustnega dogodka.
20. sep. 2019
Avstrijski parlament je v četrtek potrdil spremembe, v skladu s katerimi bodo lahko avstrijsko državljanstvo pridobili potomci žrtev nacističnega režima, ki so državo zaradi pregona zapustili. Predlog ustreznega zakona je tik pred padcem v parlament maja vložila koalicijska vlada kanclerja Sebastiana Kurza.
28. avg. 2019
Na jugozahodu Nemčije so morali zapreti nov vrtiljak, ker so bili kovinski deli vrtiljaka od daleč videti kot vrtljive svastike. Video posnetek vrtiljaka Adlerflug (Orlov let) je začel krožiti po spletu in sprožil veliko kritik.
21. avg. 2019
V Sloveniji in Evropi bomo v petek obeležili evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je pred desetimi leti določil Evropski parlament. Od leta 2012 ga uradno obeležujemo tudi v Sloveniji. Na ta dan pred natanko 80. leti je bil podpisan pakt Ribbentrop - Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo.
6. avg. 2019
Avstrijsko vrhovno sodišče je včeraj končalo spor glede rojstne hiše nekdanjega nacističnega diktatorja Adolfa Hitlerja v kraju Braunau. Zavrnilo je namreč zahtevo nekdanje lastnice po višji odškodnini, je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo.
2. avg. 2019
Sodišče v Celovcu je včeraj 48-letnega hrvaškega državljana obsodilo na 18 mesecev zapora zaradi kršenja zakona o prepovedi nacističnih simbolov, ker je maja ob robu slovesnosti v spomin na hrvaške žrtve povojnih pobojev pri Pliberku roko iztegnil v nacistični pozdrav.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je včeraj na slovesnosti ob 75. obletnici začetka varšavske vstaje priznal moralno odgovornost Nemčije za grozodejstva med drugo svetovno vojno ter Poljake prosil za odpuščanje. Je pa v Varšavi tudi zavrnil možnost finančnih reparacij, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ob evropskem dnevu spomina na žrtve nacističnega genocida nad Romi med drugo svetovno vojno bo v nekdanjem nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz potekala osrednja spominska slovesnost. Udeležilo se jo bo več kot 1500 Romov iz vse Evrope, pa tudi predstavniki držav, mednarodnih organizacij in civilne družbe.
17. jul. 2019
Italijanski notranji minister Matteo Salvini se je v torek pohvalil, da je bil on tisti, ki je policiji dal prvi namig za nedavno odkritje neonacističnega skrivališča orožja, v katerem je bila tudi raketa. Kot je pojasnil, je od obveščevalcev izvedel, da mu grozijo s smrtjo, in o tem obvestil policijo, ki je posledično sprožila uspešno preiskavo.
23. jun. 2019
Nemška kanclerka Angela Merkel je včeraj dejala, da se mora Nemčija brez kakršnihkoli tabujev upreti neonacistom, potem ko se je izvedelo, da je lokalnega politika ubil domnevni skrajni desničar. V nagovoru na kongresu evangeličanske cerkve v Dortmundu je dodala, da se zvezna vlada resno spopada s to problematiko.
4. jun. 2019
Nemški notranji minister Horst Seehofer je izključil kakršnokoli možnost, da bi Nemčija kandidirala za organizacijo olimpijskih iger 2036, saj bo takrat minilo ravno sto let od berlinskih iger 1936.
19. maj. 2019
Avstrijska policija je ob koncu sobotne slovesnosti v spomin na hrvaške žrtve povojnih pobojev v Pliberku prijela 48-letnega Hrvata, ki je dvignil roko v nacistični pozdrav. Kot danes poroča avstrijska tiskovna agencija APA, je prijeti zdaj v celovškem zaporu, najverjetneje pa ga bo doletel izgon iz Avstrije in prepoved bivanja v tej državi.
17. maj. 2019
V spomin na zgorele vaščane v Orehovici na Izlakah vsako leto pripravijo spominsko slovesnost. Spomenik žrtvam druge svetovne vojne je bil leta 1956 postavljen v okolju restavriranih ostankov Klančišarjeve domačije, v kateri so Nemci 18. maja 1944 zažgali šestnajst vaščanov Orehovice.
9. feb. 2019
V Nürnbergu bo danes na dražbi umetniških del tudi pet slik, katerih avtorstvo pripisujejo Adolfu Hitlerju. Dražba je ponovno razburila javnost, toliko bolj, ker slike nacističnega diktatorja vedno dosežejo zelo visoke cene. Župan Nürnberga Ulrich Maly je ponudbo dražbene hiše Weidler označil za neokusno, poroča Süddeutsche Zeitung.
22. nov. 2018
Plakate z nacistično vsebino je junija letos v Velenju nalepil mladoletnik. Med preiskavo je bilo ugotovljeno, da je dejanje storil sam in da motiv za storjeno dejanje ni bil povezan s problematiko ekstremističnih skupin. Mladoletnika so policisti kazensko ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva ali nestrpnosti.
12. nov. 2018
Sodišče v Celovcu je 31-letno Avstrijko danes obsodilo na 18 mesecev zapora, od tega šest mesecev brez možnosti pogojnega izpusta, ker je lani na družbenem omrežju Facebook pozivala, da se ljudi znova zapre v koncentracijska taborišča.
8. nov. 2018
Francoski predsednik Emmanuel Macron je nekdanjega francoskega premierja, maršala Philippa Petaina, včeraj označil za "velikega vojaka" prve svetovne vojne. S tem je razburil francosko javnost, ki je spomnila, da je bil Petain leta 1945 obsojen na smrt zaradi sodelovanja z nacisti med drugo svetovno vojno, poročajo tuje tiskovne agencije.